Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Hr­vat­skoj vraćene skulp­tu­re iz Ernestinova

U ponedjeljak je iz Banje Junaković pokraj Apatina, kao i iz Novog Sada, vraćeno 35 skulptura likovne kolonije »Petar Smajić« iz Ernestinova, te ikonostas s križem i pedesetak ikona srpske pravoslavne crkve u Boboti. 
Tako se nešto više od mjesec dana nakon što su iz knjižnice zemunskog samostana Sveti Ivan Kapistran vraćene 3.833 knjige neprocjenjive vrijednosti u vukovarski franjevački samostan svetog Filipa i Jakova, u Hrvatsku iz Srbije i Crne Gore nastavio povrat kulturnih vrijednosti odnesenih tijekom rata 1991. godine. Time se potpuno ostvario jedan od zaključaka prošlomjesečnog posjeta hrvatskog premijera Ive Sanadera Beogradu i njegovih razgovora s najvišim dužnosnicima Srbije i Crne Gore.
Ernestinovačke skulpture prethodnih su godina bile izložene u predvorju hotelskog dijela lječilišta Banje Junaković. Nakon što je javno objavljena spremnost srbijanskih vlasti da se vrati to umjetničko blago, skulpture su bile povučene iz »izložbenog dijela« Banje Junaković te su, radi lakšeg i bržeg uvida, pohranjene u »depo« iza hotelske recepcije, osim dviju velikih koje su ostale na otvorenome u banjskom kompleksu.
Među skulpturama je i poznati drveni kipić djeda i unuka u dalmatinskoj nošnji, rad Mate Tijardovića, jednog od osnivača Ernestinovačke kolonije »Petar Smajić«, izrađen na prvoj koloniji 1973. godine. 
Ernestinovačka kolonija osnovana je prije 31 godine, a pokojni Petar Smajić sa svojim je radovima, među kojima su najpoznatije dvije drvene skulpture »Muž i žena« i »Adam i Eva«, uvršten u svjetske enciklopedije i monografije likovne umjetnosti. I djela Mate Tijardovića također su uvrštena u mnoge monografije, te u Hrvatsku likovnu enciklopediju.
Ikonostas s križem i pedesetak ikona, koji je također dopremljen u pravoslavnu crkvu u Boboti, građenu u baroknom stilu, oslikao je daljski slikar Jovan Sajlović mlađi 1778. godine. Posljednjih desetak godina ikonostas je bio pohranjen u novosadskom Pokrajinskom zavodu za zaštitu spomeničke baštine. 
Galerija »Petar Smajić« potražuje još više od stotinu skulptura nestalih tijekom rata i više od 200 vrijednih slika, među kojima su i djela Lackovića Croate, Rabuzina i Price. Pomoćnica ministra kulture Branka Šulc, koja je vodila pregovore sa srbijanskim predstavnicima Ministarstva kulture, kazala je kako se većina umjetnina s poznatih lokacija vratila, no da za umjetnine čiji trag još uvijek nije poznat brigu mora preuzeti Interpol.
 

Najava događaja

04.08.2024 - Dužijanca u Mirgešu

Dužijanca u Mirgešu bit će proslavljena u nedjelju, 4. kolovoza, služenjem svečane svete mise u dvorani mjesne zajednice. Početak je u 18 sati.

04.09.2024 - Dužijanca u Đurđinu

Dužijanca u Đurđinu bit će proslavljena u nedjelju, 4. kolovoza, služenjem svečane svete mise u 10 sati u crkvi sv. Josipa Radnika.  U 19 sati će biti održana akademija Rič pod đermom, ove godine u sjećanje na Vericu Dulić. Bandašicino kolo počinje u 20 sati..

05.08.2024 - Likovna kolonija »Stipan Šabić«

Dvanaesti saziv Međunarodne umjetničke kolonije Stipan Šabić bit će održan od 5. do 10. kolovoza u Subotici, u prostorijama Doma učenika srednjih škola. Sudjelovat će četrnaest akademskih umjetnika iz Srbije, Hrvatske, Makedonije, Austrije, Mađarske i Australije. Svečanost zatvaranja, uz prigodnu izložbu nastalih djela, najavljena je za subotu, 10. kolovoza, s početkom u 19 sati. Organizator kolonije je HLU Croart iz Subotice.

08.08.2024 - Književna večer KD-a »Ivan Antunović«

Katoličko društvo Ivan Antunović poziva na obilježavanje dana Društva i književnu večer na kojoj će biti predstavljena knjiga mons. dr. Andrije Anišića SPOMENICA 2 – Ponovni pohod Hrvata Bunjevaca u staru postojbinu, Dužijanca u Mostaru – Obnova spomen-ploče iz 1933. Književna večer se održava u četvrtak, 8. kolovoza, s početkom u 19 sati u HKC-u Bunjevačko kolo u Subotici. Tijekom večeri bit će dodijeljene i nagrade Ivan Antunović zaslužnom pojedincu, udruzi i brojnoj obitelji.

12.08.2024 - Etnokamp u Subotici

Hrvatska čitaonica iz Subotice organizira Etnokamp za učenike osnovnoškolske dobi na hrvatskom jeziku. Ovogodišnji Etnokamp realizira se u razdoblju od 12. do 16. kolovoza u dvorištu Doma Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini. 

Tema ovogodišnjeg etnokampa je Disnotor i prelo. Tijekom ovih pet dana učenici uče o svojoj povijesti, tradiciji i baštini Hrvata u Vojvodini kroz razne radionice koje su različitog karaktera (kreativno – manualna, glazbena, folklor, moderni ples, dramska, recitatorska, kuharska, duhovna, tradicijsko pjevanje i druge). Posljednjeg petog dana djeca će već tradicionalno prirediti prodajnu izložbu svojih uradaka te završnu priredbu na kojoj će pokazati što su naučila u kampu. 

Cijena petodnevnog aranžmana je 1.200 dinara, a prijave su na e-mail bernadica@gmail.com ili na broj telefona 069/1017090 do 2. kolovoza 2024. godine.

15.08.2024 - Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini

Prvi dio programa ovogodišnjega Ciklusa hrvatskog filma u Vojvodini održat će se u sklopu programa Tavankutsko kulturno lito od 15. do 17. kolovoza na Etno salašu Balažević u Tavankutu. Ulaz na sve projekcije je slobodan. 

Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini održava se u organizaciji Udruge Artizana iz Zagreba u partnerstvu sa Zavodom za kulturu vojvođanskih Hrvata i uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra, a ovaj program održava se u suradnji sa HKPD Matija Gubec i OŠ Matija Gubec iz Tavankuta.

Program:

15.08.2024. četvrtak, 19 sati

  • Čari naše škole, 4 min.
  • Šegrt Hlapić, dugometražni igrani film za djecu, Hrvatska, 2013., 102 min.

16.08.2024. petak, 20 sati

  • Duh u močvari, dugometražni igrani film za djecu, Hrvatska, 2006., 90 min.

17.08.2024. subota, 20 sati

  • Ivanova igra, dokumentarni film, Hrvatska, 2019., 50 min.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika