Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Cr­ti­ce iz po­vi­je­sti i de­mo­graf­ska sli­ka

Premda imaju nekoliko regionalnih i subetničkih imena (npr. Bunjevci i Šokci), Hrvati u Vojvodini su, gledano mjerilima znanstvenih kriterija, integralni dio hrvatskoga naroda, koji kao autohton narod živi u vojvođanskim dijelovima Srijema, Bačke i Banata, a u značajnom broju žive još i u Beogradu, te u ostalim srbijanskim gospodarskim i upravnim centrima. 
Povijesno promatrano, ovo je hrvatsko stanovništvo u većini dugostoljetno domicilno, a nastalo je kao rezultat složenih migracijskih procesa tijekom povijesti: u različitim su razdobljima, zbog različitih razloga i s različitih područja današnjih država Hrvatske i Bosne i Hercegovine Hrvati naseljavali teritorij Bačke, Srijema i, u manjem broju, Banata, te od toga vremena žive i postoje kao istočni, rubni dio hrvatskog etničkog prostora. 
NASELJAVANJA: U tom kontekstu povijesnih činitelja reći ćemo i sljedeće: bunjevački Hrvati najvećim dijelom su podrijetlom iz zapadne Hercegovine, a naseljavalju pod vođstvom franjevaca kao vojni graničari prostor Bačke (Subotica i Sombor s okolicom) koncem XVII. stoljeća, nakon protjerivanja Turaka s ovog prostora. Danas je ova skupina najbrojnija među vojvođanskim Hrvatima. 
S druge strane, početkom se XVIII. stoljeća, zbog teških uvjeta života u Bosni i pojačane islamizacije kršćana, šokački Hrvati, također predvođeni franjevačkim redovnicima, doseljavaju u srednji dio ugarskog Podunavlja (jugozapadna Bačka i Baranja), te u zapadni dio Srijema. Nekako u isto vrijeme imamo migraciju Hrvata iz Pokuplja ka Banatu, gdje se nastanjuju u mjestima Boka, Neuzina, Perlez…, a nešto kasnije u Starčevo i Opovo. 
S treće strane, Hrvati u Srijemu su »najautohtoniji« – njihovo prisustvo na ovom prostoru kontinuirano traje još od dolaska Južnih Slavena. Dakako, i nakon toga, migracije Hrvata na ovim prostorima traju s manjim ili većim intenzitetom, a završavaju se u drugoj, socijalističkog Jugoslaviji, kada, s jedne strane, organizirano u okviru kolonizacije dolaze iz Hercegovine i Dalamtinske Zagore, istina ne u velikom broju, u naselja u kojima su živjeli (i) Nijemci (npr. Stanišić, Beška, Petrovaradin), a s druge strane primjetne su i spontane migracije Hrvata, kada oni individualno dolaze u administrativna središta, a ponajviše u Beograd, gdje završavaju škole ili se upošljavaju u različite službe mahom u administraciji nekadašnje savezne države.
INTEGRACIJA: No, važno je istaknuti i to da se tijekom povijesti integracija ovih istočnih rubnih dijelova hrvatskog etničkog prostora u suvremenu hrvatsku naciju odvija na različite načine i sa stanovitim zakašnjenjima, ali se potpuno realizira na teritoriju ondašnjih hrvatskih županija (današnji dio Srijema), dok je u Bačkoj i Banatu, kao dijelovima nekadašnje Ugarske, taj proces bio složen i nedovršen, što se u nekim dijelovima i danas primjećuje – jači je subetnički identitet. Naime, zbog opterećenosti hrvatsko-mađarskih odnosa u Autro-Ugarskoj, Hrvati u Bačkoj u nacionalni preporod u drugoj polovici XIX. stoljeća ulaze s regionalnim imenima (Bunjevci i Šokci), vlastite institucije teško osnivaju i njima pridjevaju tekođer regionalna imena (npr. »Bunjevačko-šokačke novine«), a i manjinska prava ne mogu uvijek u cjelosti upražnjavati. Slična je situacija bila i u Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca – integracija u hrvatsku naciju Bunjevaca i Šokaca iz Bačke često se zapriječavala, osim asimilacijskih od strane države vođenih politika, isticanjem i forsiranjem pomenutih subetničkih identiteta, što je rezultiralo njihovim zadržavanjem sve do danas. 
Tek nakon Drugoga svjetskog rata nova komunistička vlast ukida ovaj proces i, naravno u okviru vlastitog ideološkog sistema, stvara hrvatske manjinske institucije i radi na ostvarivanju manjinskih prava: u Subotici se osniva Hrvatsko narodno kazalište s operom i baletom, počinje izlaziti tjednik »Hrvatska riječ«, hrvatski jezik je ponovno, istina na kratko, uveden u neke škole… 
Pa ipak, sva ta dostignuća naprasno nestaju administrativno-političkom zabranom iz 1956. godine u vrijeme proklamiranja i zalaganja za politiku »integralnog jugoslavenstva« – sve institucije gube hrvatski predznak, a mnoge čak i prestaju postojati. To će se u nekim segmentima, osobito na planu kulture, kao neposredna posljedica hrvatskog proljeća, reafirmirati tek koncem šezdesetih i početkom sedamdesetih godina XX. stoljeća. No, isto će se, kao što je poznato, nedugo nakon toga završiti slomom, a veliki broj hrvatskih intelektualaca iz Vojvodine, osobito iz Subotice, bit će sklonjen na društvenu marginu, a jedan dio njih će trajno napustiti ovo područje preseljenjem u Hrvatsku, poglavito u Zagreb. Ujedno, Hrvati u drugim dijelovima Srbije nisu snažnije trpjeli ove negativne posljedice iz razloga što drugdje nije ni postojalo organiziranijih nastojanja na ovome planu, osim možda u nekim, prije svega, urbanim sredinama u Srijemu (Zemun, Srijemska Mitrovica i Ruma).
 

Najava događaja

04.08.2024 - Dužijanca u Mirgešu

Dužijanca u Mirgešu bit će proslavljena u nedjelju, 4. kolovoza, služenjem svečane svete mise u dvorani mjesne zajednice. Početak je u 18 sati.

04.09.2024 - Dužijanca u Đurđinu

Dužijanca u Đurđinu bit će proslavljena u nedjelju, 4. kolovoza, služenjem svečane svete mise u 10 sati u crkvi sv. Josipa Radnika.  U 19 sati će biti održana akademija Rič pod đermom, ove godine u sjećanje na Vericu Dulić. Bandašicino kolo počinje u 20 sati..

05.08.2024 - Likovna kolonija »Stipan Šabić«

Dvanaesti saziv Međunarodne umjetničke kolonije Stipan Šabić bit će održan od 5. do 10. kolovoza u Subotici, u prostorijama Doma učenika srednjih škola. Sudjelovat će četrnaest akademskih umjetnika iz Srbije, Hrvatske, Makedonije, Austrije, Mađarske i Australije. Svečanost zatvaranja, uz prigodnu izložbu nastalih djela, najavljena je za subotu, 10. kolovoza, s početkom u 19 sati. Organizator kolonije je HLU Croart iz Subotice.

08.08.2024 - Književna večer KD-a »Ivan Antunović«

Katoličko društvo Ivan Antunović poziva na obilježavanje dana Društva i književnu večer na kojoj će biti predstavljena knjiga mons. dr. Andrije Anišića SPOMENICA 2 – Ponovni pohod Hrvata Bunjevaca u staru postojbinu, Dužijanca u Mostaru – Obnova spomen-ploče iz 1933. Književna večer se održava u četvrtak, 8. kolovoza, s početkom u 19 sati u HKC-u Bunjevačko kolo u Subotici. Tijekom večeri bit će dodijeljene i nagrade Ivan Antunović zaslužnom pojedincu, udruzi i brojnoj obitelji.

12.08.2024 - Etnokamp u Subotici

Hrvatska čitaonica iz Subotice organizira Etnokamp za učenike osnovnoškolske dobi na hrvatskom jeziku. Ovogodišnji Etnokamp realizira se u razdoblju od 12. do 16. kolovoza u dvorištu Doma Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini. 

Tema ovogodišnjeg etnokampa je Disnotor i prelo. Tijekom ovih pet dana učenici uče o svojoj povijesti, tradiciji i baštini Hrvata u Vojvodini kroz razne radionice koje su različitog karaktera (kreativno – manualna, glazbena, folklor, moderni ples, dramska, recitatorska, kuharska, duhovna, tradicijsko pjevanje i druge). Posljednjeg petog dana djeca će već tradicionalno prirediti prodajnu izložbu svojih uradaka te završnu priredbu na kojoj će pokazati što su naučila u kampu. 

Cijena petodnevnog aranžmana je 1.200 dinara, a prijave su na e-mail bernadica@gmail.com ili na broj telefona 069/1017090 do 2. kolovoza 2024. godine.

15.08.2024 - Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini

Prvi dio programa ovogodišnjega Ciklusa hrvatskog filma u Vojvodini održat će se u sklopu programa Tavankutsko kulturno lito od 15. do 17. kolovoza na Etno salašu Balažević u Tavankutu. Ulaz na sve projekcije je slobodan. 

Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini održava se u organizaciji Udruge Artizana iz Zagreba u partnerstvu sa Zavodom za kulturu vojvođanskih Hrvata i uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra, a ovaj program održava se u suradnji sa HKPD Matija Gubec i OŠ Matija Gubec iz Tavankuta.

Program:

15.08.2024. četvrtak, 19 sati

  • Čari naše škole, 4 min.
  • Šegrt Hlapić, dugometražni igrani film za djecu, Hrvatska, 2013., 102 min.

16.08.2024. petak, 20 sati

  • Duh u močvari, dugometražni igrani film za djecu, Hrvatska, 2006., 90 min.

17.08.2024. subota, 20 sati

  • Ivanova igra, dokumentarni film, Hrvatska, 2019., 50 min.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika