Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Kultura vijesti

Lemo režirao u subotičkom kazalištu

SUBOTICA – Drama na srpskom jeziku Narodnog kazališta u Subotici izvela je prošloga tjedna četvrtu premijeru ove sezone Kabare Jugoslovenke. Predstavu je režirao hrvatski redatelj Ivan Leo Lemo, koji je i autor teksta. 
»Subotica sa svojim prekrasnim i ponosa vrijednim multikulturalnim identitetom čini mi se idealna je pozornica za udomiti ovakav cabaret u kojem se prepliće osam priča iz šest bivših republika i dvije bivše pokrajne iz bivše nam zajedničke države (...) Nadamo se da će te naše jezične gimnastike zabaviti publike od Vardara do Triglava i da će naša fabularna, paralelna povijest Jugoslavije potaknuti na inspirativne usporedbe, komemorativne konkluzije i prožimanje u prepoznavanju«, navodi Lemo u najavi predstave. 
Podsjetimo, Ivan Leo Lemo već je ranije, 2007. godine, režirao u subotičkom teatru, a u pitanju je bila postavka svjetskog klasika Tramvaj zvani žudnja. 

Tavankutski Gubec u Velikoj

VELIKA – Posljednjeg vikenda u svibnju u Velikoj (Hrvatska) održava se Međunarodna smotra folklora »Čuvajmo običaje zavičaja«. Folkloraši tavankutskog HKPD-a Matija Gubec gostuju na ovoj smotri već duže od dva desetljeća, a tako je bilo i ove godine. U subotu je održan gastronomski program Najduži stol u Hrvata gdje su se mogli kušati i bunjevački specijaliteti sa sjevera Bačke te vidjeti radovi, slike i suveniri Gupčevih slamarki.
U nedjelju je održan folklorni dio programa. Tavankućani (reprezentativna skupina folkloraša) su prvo sudjelovali u povorci sudionika smotre te potom na pozornici izveli splet bunjevačkih plesova, koje je, kako ističu, publika pozdravila ovacijama. Na smotri je nastupilo šesnaest folklornih skupina iz Hrvatske, Mađarske, Rumunjske, BiH i Srbije. 

Matoševi dani u Beogradu i Plavni

BEOGRAD – Program ovogodišnjih, 7. Matoševih dana, koji je u znaku 150. obljetnice rođenja tog velikog hrvatskog književnika, održava se u više mjesta i gradova u Hrvatskoj, Srbiji i Mađarskoj. 
Kada je u pitanju Srbija, dio programa bit će održan u iduću subotu, 10. lipnja, u Beogradu u Fondaciji Antun Gustav Matoš, s početkom u 16 sati. U bogatom programu sudjeluju književnici, glazbenici, učenici, recitatori iz Srbije i Hrvatske. Ovom prigodom bit će predstavljene dvije knjige u nakladi organizatora: novo izdanje Matoševe prve knjige Iverje (Osijek – Subotica – Mostar, 2023.) i knjiga izabranih Matoševih pjesama Domovini iz tuđine (Subotica, 2023.) koju je priredila Nevena Baštovanović. Predavanje »Antun Gustav Matoš i Beograd« održat će Dragana Babić, a najavljeni su i multimedijalni performans Voyage s Matošem Književno-teatarskog kružoka HKC-a Bunjevačko kolo iz Subotice, program Matoš se vraća kući u izvedbi učenika Osnovne škole Antuna Gustava Matoša iz Tovarnika te glazbeni nastupi mladih tamburaša Hrvatske čitaonice Fischer iz Surčina i članova obitelji Sokač.
Sutradan, u nedjelju 11. lipnja, bit će priređen program u Plavni. U mjesnoj crkvi svetog Jakova, s početkom u 9.30 sati, bit će služena misa za Antuna Gustava Matoša i njegovu obitelj uz prigodni program posvećen tom velikanu. Naime, Plavna je mjesto u koje je Matoš rado svraćao jer je u njemu rođen njegov otac August, a djed Grgur bio je crkveni kantor i učitelj.
Uz spomenute, programi će biti održani i 7. lipnja u Tovarniku te 13. lipnja u Zagrebu. Manifestacija je, podsjetimo, počela u veljači u mađarskom mjestu Kaćmar.  
Povodom 150. obljetnice Matoševa rođenja organizatori su raspisali natječaj za najbolju kratku priču nadahnutu životom ili djelima A. G. Matoša, a pobjednici će biti proglašeni u Tovarniku.
Organizatori manifestacije su Društvo hrvatskih književnika, Ogranak slavonsko-baranjsko-srijemski, Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata, Općina Tovarnik, HKUPD Matoš Plavna, Seoska i Hrvatska samouprava Kaćmara, Fondacija Antun Gustav Matoš iz Beograda i Osnovna škola Antuna Gustava Matoša iz Tovarnika. 

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika