Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Sedam dana i noći pred Presvetim

U Franjevačkom samostanu u Subotici u kapeli Crne Gospe održano je četvrto Jerihonsko bdjenje od 20. do 27. svibnja u organizaciji Molitvene zajednice Proroci i vjernika grada Subotice. Bdjenje je počelo svetom misom koju su predslavili gvardijan samostana fra Zdenko Gruber i župnik subotičke župe sv. Roka mons. dr. Andrija Anišić.
Nakana četvrtog Jerihonskog bdjenja bila je obnova kršćanskog i ljudskog života u gradu pod geslom »Na zidine tvoje, Jeruzaleme, stražare sam postavio. Ni danju ni noću ne smiju zašutjeti da tvoje ime obznanjuju« (otpjev iz Božanskog časoslova, usp. Iz 62,6). Sedam dana i noći vjernici su provodili u klanjanju Presvetom Oltarskom Sakramentu, pojedinačno i u skupinama. U večernjim terminima klanjanje je svakodnevno animirala MZ Proroci, a pojedinim danima uključile su se i druge zajednice: Djelo Marijino, Hrvatska zajednica bračnih susreta, Mađarska karizmatska zajednica Ébredés zenekar i skupina mladih iz župe Marija Majka Crkve. 
Poput prethodnih godina, i ovoga puta organiziran je ženski i muški molitveni sat 25., odnosno 26.  svibnja. Žene i djevojke molile su Gospinu krunicu na nakanu da Gospodin oblikuje njihova srca po uzoru na biblijske žene i svetice Crkve. Za vrijeme muškog molitvenog sata okupljeni muškarci i mladići molili su krunicu Bogu Ocu s nakanama za izbor novog biskupa, blagoslovljeno vrijeme i dobar urod na poljima, svetost u življenju bračnog poziva i obnovu očinstva u obiteljima.
Bdjenje je, znakovito, počelo na spomendan sv. Bernardina Sijenskog, najznamenitijeg franjevačkog promicatelja štovanja Imena Isusova, a tijekom animiranih sati klanjanja kroz sedam večeri veličalo se sedam Božjih imena koja se u Starom zavjetu javljaju uz ime Jahve opisujući njegovu savezničku ljubav i vjernost, a svoje ispunjenje dobivaju u osobi Isusa Krista: Onaj koji proviđa, Onaj koji ozdravlja, Onaj koji je naš stijeg, Onaj koji je naš mir, Onaj koji je naš Pastir, Onaj koji je naša pravednost i Onaj koji je tu. Jerihonsko bdjenje završeno je svetom misom nakon koje je uslijedilo duhovsko bdjenje kao priprema za blagdan Duhova i završni blagoslov Presvetim.
»Ovakav događaj u našem gradu i samostanu velika je i lijepa stvar. Za mene kao svećenika čija je misija okupljati ljude oko Isusa ovi dani pružaju pravu radost. Mogu biti samo zahvalan na svemu što se ovdje događalo. Sada primjećujem i jednu vrstu zrelosti, kako u samoj organizaciji tako i u pristupu svih vjernika koji su dolazili na bdjenje budući da se ono sada održava već četvrti put«, rekao je fra Zdenko Gruber.
Ova vrsta pobožnosti prvi je put organizirana 1979. u Poljskoj kada je izmoljen neizvjestan pohod sv. Ivana Pavla II. svojoj domovini. Otada se organizira u mnogim mjestima posebno pred značajne događaje i s velikim nakanama. Svoje utemeljenje nalazi u Knjizi o Jošui u izvještaju o osvajanju grada Jerihona gdje je izraelski narod sedam dana trubio noseći Kovčeg saveza i obilazeći jerihonske zidine koje su se naposljetku srušile. Ovakav način zagovorne molitve i blagoslivljanja prostora često prakticiraju, primjerice, katolici u Indiji gdje Jerihonsko bdjenje završava blagoslovom Presvetim Oltarskim Sakramentom koje predvodi biskup iz autobusa obilazeći grad. Sve češće se ova vrsta bdjenja organizira u Hrvatskoj u župama i samostanima, osobito u organizaciji molitvenih zajednica i inicijativa. Ona je jedna od konkretnih načina duhovne borbe i zauzimanja za svoj narod, obitelj i zemlju, ali i djelo zadovoljštine za naše grijehe kako bismo mogli primiti nove blagoslove i zadobiti obnovu života.
Ana Gaković

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika