Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Prosvjedna nota zbog prisvajanja kulturne baštine

Hrvatsko Ministarstvo vanjskih poslova uputilo je početkom tjedna prosvjednu notu Srbiji zbog posezanja za hrvatskom kulturnom baštinom povodom Deklaracije »Granice srpske književnosti«, objavila je Hina.
Ministarstvo vanjskih poslova izrazilo je notom »najoštriji prosvjed zbog novog posezanja za hrvatskom kulturnom baštinom«, navodi se u priopćenju MVEP-a.
MVEP: Neprihvatljivo i neargumentirano
»Republika Hrvatska neprihvatljivim drži sadržaj Deklaracije pod nazivom ‘Granice srpske književnosti’ koja je usvojena na nedavnoj ‘Četvrtoj interkatedarskoj srbističkoj konferenciji’, a u kojoj se ponovno neargumentirano prisvajaju dijelovi hrvatske nacionalne kulturne baštine«, poručuje MVEP.
»Za Republiku Hrvatsku ovo je nastavak djelovanja i prakse institucija Republike Srbije kojem smo bili svjedoci tijekom nedavnog usvajanja Zakona o kulturnom nasljeđu i radi čega smo tada uputili službenu notu Republici Srbiji«, dodaje se u priopćenju.
MVEP također ističe kako je »posezanje te prisvajanje kulturne baštine drugih država i naroda krajnje neprihvatljivo te suprotno duhu europskih vrijednosti i suradnje kao jednih od temeljnih odrednica Europske unije čijem članstvu aspirira i Republika Srbija«.
Ranije su Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti i Matica hrvatska zajedničkom izjavom reagirale na Deklaraciju »Granice srpske književnosti« ističući da se u toj deklaraciji naslućuje imperijalistička podloga za širenje stvarnih granica srpske države jednoga dana u budućnosti.
Tu su deklaraciju potpisale sve katedre za srpski jezik i književnost u Srbiji, Republici Srpskoj i Crnoj Gori, svi pedagoški fakulteti, Matica srpska, Odbor za standardizaciju srpskog jezika, Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja, Institut za jezik i Institut za književnost.

Reakcija HAZU i Matice

Zajedničkom izjavom »Nastavak srpske jezične i kulturne agresije na Hrvatsku, hrvatski jezik i književnost« na deklaraciju su reagirali Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU) i Matica hrvatska. Govoreći o granicama srpske književnosti u toj se deklaraciji opet poseže za dubrovačkom književnošću, s time da to sada čine na tankoćutniji način uvodeći termin »dvostruka pripadnost«, poručili su HAZU i Matica hrvatska. U većem dijelu teksta nove Deklaracije ne nalazimo ništa što bismo mogli pozdraviti, ističu HAZU i Matica te upozoravaju na pogrešnu tvrdnju u Deklaraciji o pripadnosti dubrovačke srpskoj književnosti. Kao trivijalnost navode i mogućnost da se granice srpske književnosti mogu mijenjati onako kako to odgovara autorima Deklaracije i njihovoj predodžbi o identitetu srpske književnosti i srpske nacije.
Matica i HAZU ipak pozdravljaju navod da »srpska književnost nema pretenzija na književnosti zajednica koje su Srbima bliske jezikom i dijelom narodnih tradicija, ali koje sebe ne određuju kao srpske«. »Nadamo se da će srpski lingvisti od digniteta odustati od neznanstvenoga krivotvorenja jezične i književne prošlosti«, poručuju Matica hrvatska i HAZU.

Reagiranje ministrice Obuljen-Koržinek 

Reagirala je i hrvatska ministrica kulture i medija Nina Obuljen-Koržinek istaknuvši da je njezin komentar uvijek isti – zato što se bavi mitovima i posezanjem za tuđim kulturnim vrijednostima, Srbija se nalazi tu gdje se nalazi.
»Pratili smo i pripremu te konferencije i što se događa. Dobro je da su Matica hrvatska i Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, kao najveći stručni autoriteti, reagirali. Moj je komentar uvijek isti – upravo zato što se bavi mitovima, posezanjem za tuđim kulturnim vrijednostima, Srbija se nalazi tamo gdje se nalazi«, rekla je ministrica novinarima nakon sjednice Vlade.
»Hrvatska je država koja se izborila u ratu za svoju slobodu i nezavisnost, članica smo Europske unije, naš je jezik priznat, dijelimo europske vrijednosti s drugim državama članicama i ne bavimo se takvim besmislenim posezanjima«, istaknula je Obuljen-Koržinek. 
H. R.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika