Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Interpol »Turn on the Bright Lights« (Matador 2002.)

Kopanje po fundusu rok povijesti je česta nužnost za uspješan nastup u današnjoj glazbenoj hiperprodukciji. Kada se novije kreativnosti iscrpe, idemo iznova. Osamdesete…
 Četverac imenom Interpol (Sam Fogarino, Daniel Kessler, Carlos Dengler i Paul Banks) osnovan je 1998. u New Yorku, a prvi koncert ima 2000. Godine 2001. izdaju EP, rade turneju po Britaniji i gostuju kod Johna Peela, a iduće godine im izlazi i prvi LP. Prvijenac »Turn on the bright lights« je prije svega nužno vrlo pažljivo preslušati, da bi se bendu zasluženo odbacila sjena kulta kakav je Joy Division. Prepoznavanje u senzibilitetu je jasno, ali ovo dvije decenije kasnije djelo, uz sve neskrivene aluzije, nudi ipak jednu drugačiju priču. Čvrst koncept, odličan glazbenički individualizam i jasan pristup čine Interpol bendom budućnosti, a nipošto odsjajem svijetle glazbene prošlosti.
 Album otvara zarazno-lebdeća »Untitled«, na koju se nadovezuje melankolično pjevanje o svome gradu, istoimena »NYC«. Prvi pravi new wave je »Obstacle 1«, od koje po tempu ne odudara ni »PDA«, inače prvi singl s ovog albuma. Lagano i umjereno doticanje Smiths harmonija nosi »Say Hello to the Angels«, a vrhunska ljepota sveprisutne eteričnosti albuma slijedi sa baladom »Hands Away«. »Obstacle 2« je iznovna opservacija novovalske estetike, dok je sljedeća »Stella was a diver and she was always down« kulminiranje tog istog žanrovskog uticanja. Najbrža, rifovski-punkerska je »Roland«, koju prati linearna gitarsko-ritmička putanja pjesme »New«. Već prikazano stvaralačko umijeće objedinjuje »Leif Erikson«, pjesma s kojom se i završava ovaj album, kreacija koja opravdavajući svoj naslov »pali svijetla svjetla« jednog novog glazbenog svijeta.
 Metodologija postmodernizma, po čijem se receptu odvijaju suvremene tekovine unutar umjetnosti, može biti plodotvorna, samo ukoliko umjetnik posjeduje dovoljno znanja koje stvara energiju izvan specifičnih vremenskih odrednica. Ovaj album je dobar primjer tome.

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika