Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Hrvati ostali bez predstavnika u skupštinama Srbije i Vojvodine

Prijevremeni izbori u Srbiji za republičku i pokrajinsku skupštinu te 65 lokalnih samouprava završili su osvajanjem apsolutne većine Srpske napredne stranke i ulaskom još četiri koalicije. Izborna lista »Aleksandar Vučić – Srbija ne smije stati« je tako postala pobjednik prijevremenih parlamentarnih izbora održanih 17. prosinca. Od oporbenih stranaka najbolji je rezultat postigla koalicija »Srbija protiv nasilja«, dok je najveće iznenađenje ovogodišnjih prijevremenih izbora uspjeh liste koju predvodi doktor Branislav Nestorović. 
U parlament nisu uspjeli ući kandidati s liste Nacionalno okupljanje odnosno Dveri i Zavetnici, zatim s liste Srpske radikalne stranke, kao ni s liste oko Vuka Jeremića, odnosno Narodne stranke, neuspješne su bile i liste Borisa Tadića i Saše Radulovića, zatim lista Srbija na zapadu – Da se struka pita, i lista Čedomira Jovanovića. Niti sve kandidirane manjinske liste nisu uspjele ući u parlament. Premda je lista na kojoj su bili kandidati Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini »Ujedinjeni za pravdu« ušla u parlament, osvojila je tri mjesta, a kandidatkinja hrvatske stranke je bila na četvrtom mjestu. Mandat nisu osvojile ni Koalicija za mir i toleranciju na kojoj su bili i kandidati Hrvatske demokratske zajednice te albanska manjinska lista Ujedinjene doline.   

Rezultati na parlamentarnim izborima

Prema preliminarnim podacima Republičke izborne komisije izborna lista stranaka okupljenih oko vladajuće Srpske napredne stranke na republičkim izborima osvojila je više glasova negoli na prethodnim izborima održanim 2021. i to 1.721.572 (46,71 %) glasova. Njihovi pak dugogodišnji koalicijski partneri okupljeni na listi oko Socijalističke partije Srbije doživjeli su drastičan pad podrške na ovim izborima, osvojili tek 247.586 odnosno 6.57 % glasova te je njen lider Ivica Dačić već u prvom oglašavanju u izbornoj noći ponudio svoju ostavku. Zaključak je analitičara da su se glasovi naprednjaka prelili ovoga puta socijalistima.
Oporbena izborna lista »Srbija protiv nasilja« koju predvode Marinika Tepić i Miroslav Aleksić osvojila je najviše glasova od oporbenih stranaka – 890.453 (23,58 %) glasova.
Koalicija NADA koju predvodi Miloš Jovanović osvojila je 189.707 glasova, odnosno 5,04 %, a najveće izneneađenje ovih izbora je lista »Mi – glas iz naroda« koju predvodi doktor Branislav Nestorović koja je osvojila 176.953 (4,69 %) glasova.
Uz ovih pet koalicija u parlament su uspjeli ući zastupnici s četiri nacionalnomanjinske izborne liste. Savez vojvođanskih Mađara osvojio je 64.221 (1,7 %) glasova, odnosno šest mandata. Bošnjačko-hrvatska koalicija dvije manjinske stranke »Usame Zukorlić Stranka pravde i pomirenja Ujedinjeni za pravdu Tomislav Žigmanov Demokratski savez Hrvata u Vojvodini« s osvojenih 28.451 (0.76 %) glasova ima tri mandata, međutim hrvatska stranka ostaje bez zastupnika u parlamentu jer je njihova kandidatkinja Nataša Stipančević na četvrtom mjestu na izbornoj listi. Stranka demokratske akcije Sandžaka koju predvodi dr. Sulejman Ugljanin osvojila je 21.745 (0,57 %) i dva mandata, a izborna lista Albanaca koju predvodi Shaip Kamberi s osvojenih 13.504 (0,36 %) i Ruska stranka s 11.354 (0,3 %) glasova osvojili su po jedan mandat. Druga koalicija na kojoj se nalazila i jedna hrvatska stranka Demokratska zajednica Hrvata »Koalicija za mir i toleranciju« s osvojenih 6.776 (0,18 %) nije uspjela osvojiti niti jedan mandat.

Rezultati na pokrajinskim izborima

Na pokrajinskim izborima rezultati su slični onima republičkim. Apsolutnu većinu osvojili su naprednjaci s 445.220 (47,33 %) glasova, a SPS je osvojio 47.951 (5,09 %) glasova. Koalicija »Srbija protiv nasilja« osvojila je 206.260 (21,88 %) glasova, a koalicija NADA 48.541 (5,15 %) glasova. Od manjinskih lista SVM je osvojio 59.672 (6,33 %) glasa, dok DSHV na listi Ujedinjeni za pravdu s osvojenih 4.743 (0,5 %) nije uspio osvojiti niti jedan mandat. 
Lista DSHV-a za Skupštinu Autonomne Pokrajine Vojvodine pod nazivom »Tomislav Žigmanov – Ujedinjeni za pravdu – Demokratski savez Hrvata u Vojvodini, Usame Zukorlić – Stranka pravde i pomirenja – Bošnjaci Sandžaka«, premda je osvojila više glasova negoli republička lista u većini vojvođanskih gradova, ostala je tako bez predstavnika, te je predsjednik stranke Tomislav Žigmanov izrazio zabrinutost zbog otežane situacije za artikulaciju interesa Hrvata u Srbiji te ograničenja u ostvarivanju ciljeva koje zastupaju. Unatoč tome, naglasio je važnost što je koalicija osvojila tri zastupnička mjesta, te poručio da će DSHV i dalje imati ulogu u politici u Srbiji.
Žigmanov je istaknuo da se DSHV nije uspio nametnuti s lakšim narativom o identitetskim pitanjima protiv dviju snažnih političkih struja – vladajuće Srpske napredne stranke i oporbene koalicije »Srbija protiv nasilja«. Istaknuo je kako će se, unatoč neuspjehu, DSHV »i dalje snažno zalagati za opstanak Hrvata u Srbiji«.
Na Facebook stranici DSHV-a objavljen je komentar u kojem se glavnim krivcem za neuspjeh na parlamentarnim izborima označava konkurentska »Koalicija za mir i toleranciju« na kojoj se nalazila i Demokratska zajednica Hrvata koju je u javnosti predstavljao doktor Tomislav Stantić. Stantić je u komentaru pozvao Žigmanova na TV duel rekavši kako očekuje da mu u lice »konačno objasni sve teorije zavjere kada nesposobnošću izgubi izbore«. »Koalicija za mir i toleranciju« nije izišla na pokrajinske izbore već samo republičke na kojima je osvojila 6.778 odnosno 0,18 % glasova. 

Beogradski izbori

Prema projekcijama rezultata Centra za slobodne izbore i demokraciju u Srbiji, a na osnovu gotovo 100 posto obrađenog uzorka, za izbore u Beogradu koalicija Srpske napredne stranke osvojila je 48 mandata, koalicija »Srbija protiv nasilja« 43, Koalicija Nada sedam, koalicija »Mi – Glas naroda« doktora Nestorovića šest, koliko i koalicija oko Socijalističke partije Srbije. Za sada se ne zna tko će tvoriti vlast u Beogradu, jer sada lista dr. Nestorovića postaje tas na vagi koji nosi prevagu, a oni su poručili da se neće stavljati ni na jednu stranu.
Koalicija »Srbija protiv nasilja«, koja osporava rezultate beogradskih izbora, organizirala je prosvjede ispred RIK-a tražeći njihovo poništenje. Koalicija je upozorila na niz nepravilnosti te je RIK-u predala dokaze o brojnim zloupotrebama kojima su potkrijepili svoje tvrdnje. Na prosvjedima se okupilo više  tisuća ljudi, a čelnici liste, Marinika Tepić i Miroslav Aleksić, počeli su štrajk glađu do poništenja izbora u Beogradu. Mediji prenose kako je ovim prosvjedom započela postizborna kriza čiji je ishod neizvjestan.
Tijekom prosvjeda bilo je i incidenata te je predsjednik RIK-a Vladimir Dimitrijević izjavio na izvanrednoj konferenciji za novinare da je fizički napadnut direktor Republičkog zavoda za statistiku. Utvrdivši da se »nasilje ispred sjedišta RIK-a pokušalo prenijeti i u Komisiju«, poručio je kako to mora biti »najoštrije sankcionirano«. Kazao je da »RIK ne može ni raspisati, ni provesti nove beogradske izbore«, a oporba je za naredne dane najavila uz prosvjede i štrajk glađu i blokadu institucija.
Jasminka Dulić

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika