Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Četiri desetljeća umjetničkog rada

Tijekom posjeta izaslanstva Nacionalne zajednice Crnogoraca Hrvatske Hrvatskoj građanskoj udrugi iz Kotora, dodijeljeno je iznimno priznanje od strane Republike Hrvatske na području kulture Miju Adžiću. Nagradu mu je osobno uručio predsjednik Republike Hrvatske Stjepan Mesić u povodu obilježavanja 40. godišnjice umjetničkoga rada Adžiću kao scenografa u splitskome kazalištu.
    Akademski slikar i scenograf Mijo Adžić rođen je u Cetinju, diplomirao je kazališnu scenografiju na Akademiji primijenjenih umjetnosti, da bi potom otišao na specijaliziranje u Pariz. Tijekom puna četiri je desetljeća profesionalnoga djelanja u kazalištu, na televiziji i filmu realizirao više od dvije stotine scenografskih projekata u Hrvatskoj i inozemstvu. Radio je s iznimno mnogo velikana s područja kazališta i televizije: E. D. Filippom, Marijom Danirom, Borisom Dvornikom, Antonom Martijem i inima. Prema osobnoj je želji maestra Jakova Gotovca Mijo Adžić tijekom tri desetljeća čak 7 puta s različitim redateljima radio scenografiju Gotovčeva »Ere s onoga svijeta«, scenografiju, potom, za cjelokupna dramska djela pokojnoga Miljenka Smoje, u prosincu 2002. te u siječnju 2003. napravio je scenografiju za dva baleta, jednu dramu te dvije opere, što je uzimajući obzir da se radi o tek dva mjeseca, iznimno rijedak pothvat u kazalištu, uopće. Mijo je Adžić dobio brojne nagrade i pohvale u okviru svoje struke za svoja stvaralačka dostignuća: nagrade osječkoga i ljubljanskoga anala, Smotre hrvatskih kazališta, Dana satire u Zagrebu, kolektivne i nebrojene pojedinačne nagrade, te tijekom lipnja minule, 2003. godine, nagradu grada Splita za životno djelo.
   Svoj je rad vlastitim riječima Adžić opisao konotirajući se spram misli velikoga njemačkog teoretičara i praktičara umjetničke scenografije, Tea Otta: »Scenografija je, znate, iznimno kompleksna umjetnička disciplina, jer je scenograf i inženjer i arhitekt i slikar i kipar i izumitelj istodobno, a iznad svega on ima biti, ako je iole vrijedan svoga rada, intelektualac koji ima znati svako djelo smjestiti u vrijeme i prostor kojega je autor toga djela odredio. On mora umjeti poštovati stil zadane epohe, on mora, to, dakako, nije pravilo, ali naznake moraju postojati, shvatiti i ćutiti kako igrati: primjerice-antičko djelo u baroknom okruženju potpuna je besmislica koju nikakav modernizam i kvazi-avangardni pristup ne mogu i ne smiju opravdati.«

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika