Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Ivica Percl (1945.)

Ivica Percl, hrvatski kantautor i legendarni glazbenik tzv. »protestne pjesme«, rođen je u lipnju 1945. godine u Zagrebu, a karijeru je započeo kao ritam-gitarist u zagrebačkoj beat skupini »Roboti«. Skupinu je raspustio koncem proljeća 1966, jer su, kako je kasnije izjavljivao »dečki bili previše bučni«.
    Već iduće godine Percl objavljuje singl s akustičnom temom u maniru ranog Donovana Leitcha (koji mu je uvijek bio miliji no, primjerice, Bob Dylan) »Godine ratne, godine mirne«, skladbu koja je snimljena za potrebe TV drame redatelja Ivana Hetricha. Ubrzo se afirmira kao pionir i prvi umjetnik tzv. »protestnog vala« na ovim prostorima, a radi sličnosti s Donovanom često ga u Hrvatskoj nazivaju »Peroan«.
    Prvi veliki uspjeh dostiže skladbom Đorđa Novkovića, kultnom šansonom »Stari Pjer«, za koju dobiva i prvu nagradu stručnoga žirija na festivalu Zagreb 68. Po glasovanju čitatelja beogradskoga rock-magazina »Džuboks«, Percl je proglašen za pop-autora 1968. godine. Samo usporedbe radi, iste godine je za pop-ličnost svjetske rock-scene proglašen: pogodite tko?
    Dakako Donovan Leitch. Godine 1969. gostuje na subotičkom Omladinskom festivalu i osvaja nagradu publike skladbom »Svaki dan sam«, a potom objavljuje album skladbi sa stihovima: Miroslava Krleže, Zvonimira Goloba, Dobriše Cesarića i svog velikog prijatelja Drage Mlinarca, koji je o Perclu u proljeće minule godine na novosadskom Akustičarskom festivalu izjavio: »On jest mlađi od mene, ali mi je cijeloga života bio uzor. Nešto poput Neila Younga, Vana Morrisona, Dylana ili Donovana. Ma, on je legenda…«
    Godine 1975. spomenuti Mlinarec, Slovenac Tomaž Domicelj i beogradski kantautor i gitarist Srđan Marjanović organiziraju turneju po ex-Jugoslaviji naslovljenu »Četvorica za mir«. Tijekom osamdesetih minula stoljeća Ivica Percl je radio kao urednik Kulturnoga centra u zagrebačkoj Dubravi, potom na mjestu tajnika Hrvatske udruge skladatelja, i tek povremeno nastupao. Posljednjih se godina bavi slikarstvom.

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika