Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Tam­bu­ri­ca dušom svi­ra

Tambura je narodni trzalački instrument s dugom tradicijom postojanja i trajanja na prostorima država današnjeg Balkanskog poluotoka, a posebice na tlu današnje Slavonije i Vojvodine, gdje je dobila ulogu vodećeg narodnog instrumenta, a samim tim je najmasovnije zastupljena u ova dva regiona susjednih država Hrvatske i Srbije i Crne Gore. Nije autohtona tekovina ovih prostora, nego je stigla u ove krajeve skupa s Turcima, prilikom njihovih pohoda po Europi negdje u XIX. i XV. stoljeću.
 Ali, tambura nije niti instrument turskoga podrijetla. Tko zna kojim putovima kroz povijest ona dospijeva do Otomanskog Carstva, ali njena prava kolijevka je negdje u Aziji, točnije rečeno u Mezopotamiji. I sam njen izgled bio je posve drugačiji od današnjeg oblika, koji bi bio otprilike kao u današnje laute. Dakle kroz ondašnje povijesne pohode i osvajanja, tambura se raširila na sve strane svijeta. Na istok prema Kini i Japanu, na sjever prema Rusiji, na zapad k Egiptu i dalje k nama na Balkan i još dalje na Apeninski i Pirinejski poluotok. Vremenom kroz tu dugu povijest u Španjolskoj je od nje nastala današnja gitara, u Italiji mandolina, u Rusiji balalajka, a kod nas i u susjednim nam državama narasla je jedna velika obitelj tambura, saza, šargija, mandolina itd.
UTJECAJI ZAPADA: Dalje ćemo priču nastaviti kako je to teklo kod nas u Vojvodini i Slavoniji, jer inače priči nikad kraja, a bez pogovora je to da tambura zauzima značajno mjesto u glazbenoj kulturi svih naroda koji su živjeli, a i danas žive u ove dvije gore spomenute regije. U XIX. stoljeću dolazi do intenzivnijeg razvoja kako u sviranju, tako i u gradnji tambura. U gradnji se sve više osjećaju utjecaji sa zapada, gdje su gitara i mandolina već dobile svoj današnji oblik, tako da pod tim snažnim utjecajem i u gradnji, tambure evoluiraju u taj »kruškasti« oblik osim malene bisernice. Skraćuju se vratovi, stavljaju kromatski pragovi, ponegdje to još zovu i kote i da ne duljim više – krajem devetnaestog i početkom dvadesetog stoljeća dobijamo današnju tamburašku obitelj. Bisernica (prim), basprim, kontra, čelo, bas. Ima ih još, kao što je samica, čelović, brač itd. Ali o njima nešto više u nekom drugom prilikom.
 Isto tako poslije dvoglasnih, troglasnih, četveroglasnih i višeglasnih kombiniranja gradnje i kvintnih i kvartnih štimanja, udvojenih žica, i u tome se došlo početkom dvadesetog stoljeća do definiranih oblika intervala i vrste štima. Tako da danas razlikujemo kvartni štim koji se koristi kod nas u Vojvodini, ali i u Mađarskoj, Srbiji i td. On se još popularno zove srijemski štim. Osim njega postoji i kvintni štim koji je najrasprostranjeniji u Hrvatskoj, Sloveniji, Češkoj, a zovu ga popularno slavonski štim. Sve ove promjene u razvoju i evoluciji tambure do današnjeg oblika i zvuka ne bi nastale, ili bar ne ovako, da nije bilo graditelja ovih instrumenata pravih entuzijasta i fanatika svoga posla, koji su dali ogroman doprinos u gradnji tambura, mijenjajući i razvijajući razne oblike instrumenata. Svakako moram spomenuti makar neke od njih, iako sam tu skromnijeg znanja, a to su u Subotici Béla Kudlik, u Senti Lajos Bocán, u Novom Sadu Stevan Beli i mnogi drugi, koji su svojim radom zadužili današnji i budući svijet svirača i ljubitelja zvuka tambure.
VELIKANI: O samoj izradi tambura ne bih mnogo trošio riječi, jer mi sama tehnologija proizvodnje nije suviše bliska, ali zato mogu reći da je tambura postala potpuno ravnopravan instrument s ostalim instrumentima iz današnje obitelji klasičnih instrumenata, kao što su gitara ili violina. Sva problematika dobrog sviranja na violini ili gitari ista je i za tamburu, bilo kao solo instrument ili u komornom sastavu, ili orkestru.
    Prvi poznati tamburaški skladatelj bio je Osječanin Pajo Kolarić, po kome i danas u Slavoniji mnogi orkestri i tamburaška društva nose ime i sviraju glazbu koju je on skladao. Za nas je interesantno što je jedan od njegovih suvremenika bio i jedan Subotičanin, Stipan Mukić, inače skladatelj nadaleko poznate melodije »Kolo igra, tamburica svira«, a njihov suvremenik, čiju melodiju i danas često slušamo, je Novosađanin Marko Nešić. Ta čuvena melodija se zove »Neven-kolo«. Pokraj njih još je jako puno skladatelja s raznih strana Austro-Ugarske, a kasnije iz novonastalih država ovog dijela Europe, skladalo mnoštvo kompozicija za male ili velike tamburaške orkestre i trebalo bi mi jako puno prostora sve ih nabrojati, pa ću spomeniti samo one koji su živjeli i stvarali u našem okruženju. Jedan od njih je svakako Pere Tumbas Hajo, koji je zadužio Suboticu i kao svirač, i kao skladatelj i aranžer i kao vođa i ravnatelj, naravno, i kao pedagog. Kraj njega veliki značaj kao skladatelj imao je i njegov suvremenik i autor prve bunjevačke opere »Dužijanca« Josip Andrić, koji je isto tako pisao i za tamburaške orkestre, kao na primjer »Bačka simfonijeta«, ili »Srijemska simfonijeta«, pa koncert za brač i tamburaški orkestar u a-molu itd. Naravno, ne mogu ne spomenuti njihova suvremenika sa slavonske strane isto tako nadaleko poznatog i svirača i autora, a to je Julije Njikoš.
NEOTVORENE STRANICE: U Subotici nakon ovih velikana »barjak« preuzima Lazar Malagurski, koji vodi tamburaški orkestar u OKUD-u »Mladost«, a isto tako zaslužan je za ulazak tambure u Muzičku školu kao predmet, tako da postaje ravnopravna sa svim ostalim instrumentima, koji se u to vrijeme nude na učenje najmlađim polaznicima. Pokraj Čika Laze (kako smo ga zvali) u Subotici je djelovao i čuveni tamburaški romski orkestar braće Nikolić. Imao sam veliku sreću i čast što sam ih mogao slušati, jer, na žalost, mnogi od njih nisu više među živima. Za njima dolazi Zvonko Bogdan s orkestrom Janike Balaža, koji su, zahvaljujući napretku u tehnici, ostavili najviše snimljenih tragova popularne narodne i romske glazbe i tako sigurno zauzeli jedno od najznačajnijih mjesta u povijesti popularne tamburaške glazbe dvadesetog stoljeća.
 Ali ni tu još nije kraj što se tiče tambura i Subotice. Nakon ovih velikih imena dolazi još jedno okićeno isto tako brojnim priznanjima u zemlji i inozemstvu za svoj rad, koji, hvala bogu, traje i danas, a to je Stipan Jaramazović i njegov veliki tamburaški orkestar, koji se otisnuo još dalje i uz suradnju sa skladateljem i ravnateljem iz Novog Sada Zoranom Mulićem, otkriva još neotvorene stranice tamburaškog sviranja i interpretiranja, kako originalnih djela, tako i transkripcija najpoznatijih djela svjetske glazbene literature. A s druge strane, mnogi mali bendovi sastavljeni od po pet do šest svirača, ostali su u glaz-benom životu grada baš zahvaljujući tome što su svoje prve korake započeli kod Stipana. Drago mi je što ga osobno poznajem i što sam u prilici da povremeno surađujemo na zajedničkim projektima.
 Tako. Što reći na kraju, ako je ovo uopće kraj, jer puno toga sam preskočio u pokušaju da u što kraćem tekstu ispričam priču o tamburi. Nadam se da mi se neće zamjeriti, ako sam koga preskočio. U svakom slučaju za tambure i tamburaše u Subotici »nema zime«.                            

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika