Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Manjinska prava, komunalna infrastruktura, poljoprivreda

Demokratski savez Hrvata u Vojvodini sudjeluje na izborima u Somboru. Na listi Za pravedni Sombor! – Demokratski savez Hrvata u Vojvodini – Tomislav Žigmanov 21 je kandidat za vijećnika u Skupštini grada Sombora. Izborni program za Sombor definiran u 10 točaka predsjednik stranke Tomislav Žigmanov predstavio je u ponedjeljak, 20. svibnja, u Hrvatskom domu u Somboru na susretu s kandidatima za vijećnike.
»Prvi korak, a to je prikupljanje dovoljnog broja potpisa da bi lista mogla sudjelovati na izborima, je urađen. Svoj doprinos dali su članovi stranke, članovi Nazora i Bodroga, pojedinici iz Lemeša, Stanišića, Berega. Mislim da možemo učiniti i onaj drugi korak, a to je da ponovno imamo vijećnika u Skupštini grada Sombora«, kazao je Žigmanov i dodao da je politika DSHV-a politika suradnje, ali i zalaganja za interese Hrvata.
DSHV će se zalagati za poštivanje manjinskih prava Hrvata u Somboru, prije svega poštivanje zakona kada je riječ o službenoj uporabi hrvatskog jezika u Lemešu, Beregu i Monoštoru, ostvarivanje prava na proglašenje ustanova kulture od nacionalnog značaja, kao što imaju druge nacionalne manjine u Somboru. Dio programa za Sombor je i izgradnja i održavanje komunalne infrastrukture. 
»Rekonstrukcija i proširenje ceste koja povezuje Sombor i Nenadić te ide prema graničnom prijelazu je prvi infrastrukturni posao za koji ćemo se založiti. Biciklističke staze želimo vidjeti razvijene i održavane i u ovom pravcu, ali i u pravcu Bezdanskoga puta i Gradine. Sva sela i salaši moraju imati kanalizaciju i vodovod, kao i električnu energiju dovoljnog napona«, navodi se u programu Za pravedni Sombor!. 
Grad Sombor ima oko 100.000 hektara obradivog poljoprivrednog zemljišta i poljoprivreda je značajna gospodarska grana u Somboru, a DSHV se zalaže za veće potpore malim poljoprivrednim gospodarstvima, prije svega kroz veća izdavajanja iz proračuna Grada Sombora za natječaje namijenjene poljoprivrednim gospodarstvima.
»Tražit ćemo da se u Monoštoru, gdje je to najpotrebnije, otvore jaslice. Podrška grada Sombora obrazovanju na hrvatskom jeziku, koje postoji u Monoštoru u školskom sustavu (osnovna škola i osnovna glazbena škola), te u Somboru u izvanškolskom, mora biti kontinuirana, uz poticaje da se ona širi i razvija«, navodi se u programu za Sombor.
Dio programa DSHV-a je i zalaganje za ovučanje Specijalnog rezerata prirode Gornje Podunavlje i njegovih oboda od devastirajuće urbanizacije. 
»Tražit ćemo održivo rješavanje pitanja vikend naselja na obodu rezervata i zaustavljanje ilegalne gradnje, ali i odgovarajuću komunalnu skrb za vikend naselja u smislu gospodarenja čvrstim otpadom i otpadnim vodama. Inzistirat ćemo na obnovi banje u Lemešu«, navodi se u programu za Sombor. 
DSHV će inzistirati na redovitoj skrbi za sakralne objekte Katoličke Crkve: crkve, kapele, križeve krajputaše, statue i kipove koji su odavno dio zajedničke baštine lokalne sredine, kulturološki marker po kojem su Sombor i okolica poznati.
U programu su navedena i veća izdvajanja iz proračuna Grada Sombora za udruge nacionalnih manjina, te obnovu i zamjenu vatrogasnih vozila koja su u vlasništvu lokalnih dobrovoljnih vatrogasnih društava.
»U svim navedenim područjima DSHV će snažno zagovarati suradnju lokalnih tijela s institucijama, tijelima i gospodarskim subjektima u Hrvatskoj. Konačno, u već postojećim prekograničnim aktivnostima Grada Sombora vidimo nezaobilazno mjesto mjesnih Hrvata – radi jačanja naših lokalnih zajednica i zadovoljenja potreba držimo da moramo biti uključeni u sve aktivnjosti prekogranične suradnje s Hrvatskom, napose one koje financira EU«, navodi se u programu Za pravedni Sombor!. 
Z. V.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika