Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Lastovo

Neki ljudi imaju velike želje za nečim slatkim ili za novim cipelama, a mene ideja putovanja i posjeta hrvatskim otocima ne ostavlja na miru. Ukoliko bih ih sve posjetila u životu, morala bih malo pojačati akciju jer ih je ukupno 78, plus još 524 otočića i 642 hridi i grebena.
Pokušavam izračunati prelazi li moj broj deset. Mljet, Hvar, Brač, Vis, Šolta, Pakleni otoci, Pag i Krk. Dakle, tek sam na 8, imam još cijelih 70.
Za sljedeće u nizu osvajanja otoka, na popis stavljam Lastovo i Korčulu. 
Danas na stol ide Lastovo. 

Otok usidren pod zvijezdama

Otok Lastovo jedan je od skrivenih, a čini se, zbog svoje udaljenosti i dobro očuvanih dragulja Jadranskog mora. Geografski, Lastovo se nalazi na jugu Hrvatske, u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, oko 13 kilometara od kopna. Ovaj otok karakteriziraju bujna vegetacija, prekrasne pješčane plaže, kristalno čisto more i šarmantna tradicionalna sela.
Ovaj biser Dalmacije poznat je po mističnoj ljepoti i skrivenim uvalama. Jedno od najatraktivnijih mjesta na Lastovu svakako je naselje Lastovo, po kojem je otok i dobio ime. Ovo pitoreskno mjesto prepuno je kamene arhitekture, uskih uličica i prekrasnih pogleda na more. Tamo se vidi crkva sv. Kuzme i Damjana, kao i tvrđava Fortica s koje se pruža nezaboravan pogled na zalazak sunca.

Čija je fumara ljepša

Priča o znamenitostima Lastova ne može proći bez spomena čuvenih fumara, karakterističnih dimnjaka koji obilježavaju arhitekturu ovog jedinstvenog otoka. Svaka od ovih konstrukcija je jedinstvena i kreativno osmišljena, a do danas je ostala neodgonetnuta tajna zašto mještani grade ove kamene instalacije na krovovima kuća. Prema narodnoj predaji, postoji priča da su se mještani natjecali gradeći raskošne fumare kako bi se istaknuli i bili ljepši od svojih susjeda, a navodno je njihova svrha bila isticanje bogatstva vlasnika.
Mediteranska arhitektura rasprostranjena je po cijelom otoku, uključujući više od 40 prekrasnih crkava i kapelica koje izazivaju divljenje posjetitelja i podsjećaju da je čovjek putnik od rođenja do smrti, na putu između dva svijeta od kojih je jedan prolazan, a drugi vječan. U tom duhu bilo bi zanimljivo istražiti ostatke ranokršćanske bazilike sv. Petra koja potječe iz 6. stoljeća, crkva sv. Katedrala je izgrađena u 11. stoljeću, nalazi se na putu koji povezuje dva najveća mjesta na otoku – Lastovo i Ubli, te je najstarija građevina u kojoj se i danas održavaju crkvene službe.
Uz Lastovo i Ubli, otok je poznat i po Pasaduru, na zapadnoj strani otoka, zatim jednoj od najvećih i najljepših uvala, Skrivenoj luci, te Zaklopatici. Uz otok se vežu priče o čarobnom broju 46 jer Lastovo okružuje 46 otočića, na kojima se nalazi 46 polja, ali i 46 crkvica.
Na ovakvom otoku popis mogućih aktivnosti je jako dug. Jedna od tih aktivnosti svakako je ronjenje. Povijesne znamenitosti poput olupina brodova i bogato podmorje čine Lastovo idealnim mjestom za ronjenje. Uvala Zaklopatica poznato je odredište za ovu aktivnost.
Ako uz ronjenje volite i planinarenje, onda će osvajanje Huma s kojeg se pruža spektakularan pogled na more i okolicu zasigurno pronaći mjesto u jednom od dana provedenih na Lastovu.
Vožnja kajakom, biciklizam, planinarenje i fotografija samo su neke od ponuda koje priroda zove, a aktivnost u koju ćete rado sažimati događanja svakako je kušanje domaćih specijaliteta. Posjet lokalnim restoranima i kušanje tradicionalnih jela poput pečene janjetine, ribljih specijaliteta i domaćih vina je neizostavan, a restorani u Lučicama i Pasaduru nude autentičan doživljaj lastovskih okusa.
Gorana Koporan

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika