Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Pred osmašima odluka – kamo sutra?

Prvi sajam obrazovanja pod nazivom Sajam budućnosti – gdje poći sutra održan je u petak, 7. lipnja, u dvorištu Hrvatskog doma – Matice, a na njemu su učenicima sedmih i osmih razreda predstavljene četiri srednje škole u kojima se na određenim smjerovima izvodi nastava na hrvatskom jeziku. 
Sajam budućnosti – gdje poći sutra organiziralo je Hrvatsko nacionalno vijeće u dogovoru sa srednjim školama. 
»Ideja postoji već dulje vrijeme, a sada smo je napokon i uspjeli ostvariti. Godinama unazad osluškujemo učenike, te nam je to bila dodatna motivacija na ovaj način i na jednom mjestu predstaviti sve aktualne škole i profile. Osmaši već imaju viziju i želje, a osobito nam je važno čuti što sedmaše interesira, kako bismo mogli praviti plan upisa za narednu školsku godine. Budući da ih sve pratimo od prvog razreda osnovne škole, želimo ih dočekati i u srednjoj šloli, kao i učenike drugih škola i iz druge sredine«, naglasila je predsjednica Odbora za obrazovanje pri HNV-u Nataša Francuz. 

Sajam učenici ocijenili kao odličan 5

Sve okupljene pozdravila je i predsjednica Hrvatskog nacionalnog vijeća Jasna Vojnić koja je pozvala učenike da promisle i odluku oko upisa u srednju školu donesu samostalno, jer ono što izaberu odredit će njihovo školovanje, a kasnije i posao kojim će se baviti. Kako je istaknula, za sada postoje četiri škole koje nude nastavu na hrvatskom jeziku, a hoće li ih biti više ovisi od potrebe i interesiranja. 
Učenicima sedmih i osmih razreda predstavile su se Gimnazija Svetozar Marković, koja kao i do sada na hrvatskom jeziku nudi opći smjer, Politehnička škole ove godine nudi novi smjer – tehničar multimedije, Srednja medicinska škola upisuje smjer medicinska sestra – odgojitelj, a prvi puta se predstavila i Klasična gimnazija Paulinum koja je društveno-jezičnog smjera. 
Učenici srednjih škola, koji su predstavljali svoje profile, pa i učenici osnovne škole nisu krili svoje oduševljenje organiziranim programom i posluženjem koje ih je dočekalo. 
»Sve je odlično organizirano i dobili smo korisne informacije, a i sudjelovali smo u kvizu i osvojili nagrade. Ono što želim upisati nema na hrvatskom jeziku, ali sam do sada bio u nastavi na hrvatskom«, kaže Petar Kujundžić, učenik sedmog razreda OŠ Matko Vuković koji želi upisati Tehničku školu Ivan Sarić smjer – automehaničar. 
Njemu se pridružio i Šimun Kujundžić, koji je pohvalio ovaj vid informiranja, a kako je rekao planira upisati Srednju ekonomsku školu smjer – kuhar. 
»Sviđa mi se ova ideja oko sajma obrazovanja, nešto je novo i drugačije. Najviše me privlači Medicinska škola i to medicinska sestra – tehničar, ali ovisi što će biti u ponudi naredne godine. Do sada sam bila u srpskom odjelu, ali voljela bih već naredne godine, u osmom razredu prepisati se u nastavu na hrvatskom jeziku, pa ako bude mogućnosti i u srednjoj školi biti u nastavi na hrvatskom«, kaže Katarina Vojnić, učenica 7. razreda OŠ Matko Vuković. 
Iva Bačlija, učenica 8. razreda OŠ Ivan Milutinović, planira i dalje nastaviti svoje obrazovanje na hrvatskom jeziku. 
»Moja odluka za srednju škole jeste gimnazija – opći smjer. Ovo današnje okupljanje bilo mi je odlično, dobili smo potrebne informacije i na jednom mjestu se svi okupili, zabavili, imali organizirane kvizove, dobili nagrade. Baš mi se svidjelo. Lijepo iskustvo.« 
S njom u razred ići će i Sara Dulić iz OŠ Vladimir Nazor iz Đurđina, koja također planira upisati opći smjer u Gimnaziji. 
»Odavno sebe vidim u Gimnaziji i vjerujem da ću i uspjeti u tome. Smatram da je važno organizirati ovakve događaje da se međusobno upoznamo, družimo, ali i da na zabavan način dobijemo sve potrebne informacije oko upisa u srednju školu.«   

Srednje škole u nastavi na hrvatskom jeziku

Obrazovanje na hrvatskom jeziku u srednjim školama za sada postoji samo u Subotici, i to u četiri srednje škole. Gimnazija Svetozar Marković od 2007. godine u nastavi na hrvatskom jeziku nudi opći smjer, koji je na neki način, kako je rekao prof. Zoran Nagel, spoj prirodnog i društvenog smjera. »Generacije učenika su već iza nas, a od jeseni čekamo novu generaciju. Ono što je mala bojazan kod osmaša jest glas koji nas prati, a to je da treba učiti. Učiti se mora u svakoj školi, a budući da su i prethodne generacije uspjele, ne vidim razlog zašto i ove nove ne bi mogle. Imamo osiguran stručni kadar i radujemo se svakom novom učeniku naše škole. Sve ih čekamo!«, poručio je prof. Nagel.  
Politehnička škola već 15 godina, uz nastavu na srpskom i mađarskom jeziku, nudi i nastavu na hrvatskom jeziku, a sada je ponuđen novi smjer – tehničar multimedije. 
»Ovaj smjer pokazao se kao izuzetan i imali smo ga već na srpskom jeziku, a protekle zime se rodila ideja da ga otvorimo i na hrvatskom. Ministarstvo je to podržalo i odobrilo i radujemo se da ćemo upisati novu generaciju učenika«, kaže zamjenica ravnatelja Ivana Sekulić i pojašnjava kako su do sada u ovoj strukovnoj školi na hrvatskom jeziku bili ponuđeni smjerovi: fotograf, arhitektonski tehničar, tehničar tiska, a sad kao maturanti iz škole izlaze učenici koji su bili na smjeru tehničar za oblikovanje namještaja i enterijera.
Srednja medicinska škola, posljednja se uključila u nastavu na hrvatskom jeziku. 
»Svake godine gledamo da budućim učenicima naše škole ponudimo atraktivne smjerove, kao i ono što nam je potrebno na tržištu rada. Do sada smo imali smjer fizioterapeut, koji je bio vrlo tražen, te opći smjer medicinska sestra – tehničar, stomatološka sestra – tehničar, a sada ponovno nudimo smjer medicinska sestra – odgojitelj. Kao i svakoj školi, i nama je cilj imati što više učenika te gledamo da što više mladih upisuje strukovnu školu. Što se tiče nastavnog kadra on je osiguran i nema nikakvih problema zbog toga što imamo nastavu i na hrvatskom jeziku«, kaže Tijana Rajčić, nastavnica stručnih predmeta, dipl. organizatorica zdravstvene njege. 
Iako je najstarija obrazovna ustanova na hrvatskom jeziku u Srbiji (osnovana 1962. godine), Biskupijska klasična gimnazija Paulinum od veljače 2004. godine je u potpunosti priznata i izjednačena s ostalim školama u državi. Na ovakav način prvi puta predstavljena je i učenicima viših razred osnovne škole. Biskupijska klasična gimnazija i sjemenište Paulinum otvorena je od strane Katoličke Crkve s državnim odobrenjem, a uz profesore školu je predstavio učenik drugog razreda Nikola Vukić. »Naša škola pruža iste mogućnosti kao i bilo koja druga gimnazija. Prednosti koje su kod nas prisutne jest mali broj učenika i lakši rad te posvećenost profesora individualnom radu. Također, tu su i brojne ekskurzije i dodatne mogućnosti učenja, poput sviranja i pjevanja ili učenja stranih jezika. Za učenike izvan Subotice nudimo i smještaj, odnosno to su takozvani nutarnji učenici koji uz školu imaju i smještaj (to mogu biti samo dečki), a imamo i vanjske učenike, te se tako u našu školu mogu upisati i djevojke«, pojasnio je Vukić. 
Ono što olakšava upis u ovu srednju školu jest da je potrebno položiti malu maturu, a prijemnog niti posebnog bodovanja nema. 
Svi oni koji upišu srednju školu u nastavi na hrvatskom jeziku od HNV-a dobivaju i sufinancirane autobusne karte, udžbenike, odlazak na ekskurzije, izlete, ljetne škole, kao i dodatne sate određenih predmeta te kasnije i pomoć oko upisa na fakultet. 
Ono što čeka učenike osmih razreda jest polaganje završnog ispita – male mature te popunjavanje liste želja i u konačnici upis. 
Ž. V. 
 

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika