»U reljefima tradicije bećara«
»U reljefima tradicije bećara« naziv je projekta KUDH-a Bodrog iz Monoštora koji za cilj ima podizanje svijesti o važnosti i popularizaciju muškog lika Šokca, kao nositelja osnovnih crta identiteta i obiteljskih vrijednosti šokačkih Hrvata. Ovime se nastavljaju projektne aktivnosti udruge koje su u prethodne tri godine bile usmjerene na promociju ženskog identitetskog kruga, monoštorskih Šokica (Tradicija u zrcalu Kraljica).
»Ukoliko su Šokice bile te koje su ponajviše pridonijele kanonizaciji narodne nošnje općenito kroz probiranje, čuvanje, obnavljanje, predstavljanje, odijevanje i vrednovanje narodne nošnje kao bitnog dijela povijesti bačkih Hrvata Šokaca, onda je muški dio bio onaj četvrti stup nositelja identiteta i potrebe da se ostane na svojoj zemlji hraniteljici. U tom smislu žene su u svojim zajednicama bile te koje su činile narodnu nošnju i lik Šokice subjektom i objektom društvenog sjećanja bačkih Hrvata Šokica, a muškarci nositelji i čuvari crta identiteta i obiteljskih vrijednosti«, navodi autorica projekta »U reljefima tradicije bećara« Anita Đipanov Marijanović.
U sklopu projekta, u mjesnoj crkvi sv. Petra i Pavla priređena je i istoimena izložba fotografija. Fotografije velikog formata prikazuju specifičnost života Šokca koji je prikazan u različitim aspektima životnog i kalendarskog ciklusa. »Modeli« su članovi Muške pjevačke skupine Bodroški bećari koja djeluje pri KUDH-u Bodrog.
Za izbor modela, nošnje i scenografije zaslužni su Nikola Čutura i Miljana Kovač Gladović, a fotograf je bio Đorđe Radev.
Pokrovitelji projekta »U reljefima tradicije bećara« su Grad Sombor i Središnji državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske.