Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Njušiona Ferdinand za bolje zdravlje

Biti uspješan u poslu ne znači samo biti vrijedan i istrajan već uspješan posao zahtijeva praćenje suvremenih trendova kako u područjima u kojima se posluje tako i u aktualnosti u područjima koja su više ili manje bliska s osnovnim poslom. Znaju to i Anica i Ivica Periškić iz Monoštora, uspješni pčelari koji su osnovni posao – proizvodnju meda proširili ne samo na veći broj proizvoda od meda i na bazi meda već su postali dio turističke ponude Monoštora i prepoznatljiv monoštorski brend. Njihov novi poslovni pothtav je otvaranje apikomore i uvođenje apiterapije u zdravstveno-turističku ponudu pčelarskog gospodarstva. Nešto novo, ne samo za njih već i općenito na ovim prostorima. 
»Prva saznanja o apiterapiji i apikomori dobili smo iz medija, a neposredna saznanja 2019. godine prilikom posjeta Sloveniji. Tada smo s pčelarima iz Belog Manastira posjetili slovenske pčelare. Osim razmjene iskustava i stjecanja novih saznanja, prvi puta smo vidjeli apiterapiju i apikomoru, kao novu mogućnost koja direktno proistječe iz pčelarstva, a usko je vezana za medicinu pa i turizam«, kaže Anica.
Sloveniju ističe kao uzor u organiziranju pčelarskih udruženja, prihvaćanju i razvijanju novih tehnologija i povezivanju s drugim djelatnostima. Nadasve ističe volju slovenskih pčelara da prenesu svoja znanja i iskustva. 
»U Sloveniji su pčelari iznimno organizirani i pomognuti od državnih institucija na svim razinama. Postoji stalno i organizirano educiranje pčelara. Ipak može i bolje od toga. Primjer je Austrija, gdje čak postoje i posebne škole za pčelare«, kaže Anica Periškić.

Zrak bogat peludom, propolisom, nektarom...

Iskustva iz zemalja gdje je pčelarstvo bolje organizirano i gdje ima mnogo veću potporu Periškići su spretno iskoristili da u svoju ponudu uvrste nešto što je na ovim prostorima još uvijek rijetkost, a to je apiterapija. Na svom gospodarstvu izgradili su drvenu kuću u kojoj je smješteno 20 košnica. Nazvali su je Njušiona Ferdinand, kako kaže Ivica onako po monoštorski, a suvremenim jezikom rečeno to je apikomora. 
»Apikomora predstavlja prostor u koji su smještene košnice. Košnice su okrenute tako da je otvor na košnicama na vanjskoj strani, pa pčelinje društvo normalno funkcionira. U unutarnjem dijelu apikomore na siguran način udiše se zrak sa svim aerosolima koje pčele u košnici proizvode. Udiše se zrak bogat peludom, propolisom, pergom, nektarom, voskom. Shvaćate o kojem bogatstvu zdravih i ljekovitih tvari se radi, a što nam je sve postalo dostupno apiterapijom. Apiterapija povoljno djeluje na respiratorne organe i nervni sustav«, kaže Anica koja je prije otvaranja apikomore prošla i zahtjevnu zdravstvenu obuku, te sada ima i certifikat da je stručna baviti se apiterapijom. 
Apiterapija jeste nešto novo kod nas, ali kao zdravstveni tretman ona odavno koristi. 
»Apiterapija se koristi u tradicionalnoj medicini već stotinama godina i jedna je od starijih oblika alternativne medicine. Apiterapija se koristi i kao iznimno ljekovita preventivna mjera no isto tako je, što je već i znanstveno dokazano, i iznimno ljekovita habilitacijska mjera. Znači, najbolje je preventivno djelovati da do oboljenja ne dođe, da snažimo organizam, a ako do oboljenja dođe, teško da ima zdravije terapije, to jest prirodnog lijeka, od terapije pčelinjim produktima«, objašnjava Anica. 

Slovenska praksa u monoštorskom pčelinjaku

Od slovenske dobre prakse do apikomore u Monoštoru prošlo je skoro pet godina. To vrijeme Periškići su iskoristili da prošire svoja znanja i osmisle apikomoru, po svojim nacrtima i u vlastitoj izvedbi. 
»Nakon povratka iz Slovenije svi smo se zainteresirali za mogućnosti apiterapije i izgradnju apikomore. Već te 2019. krenula je realizacija. Muški dio obitelji, suprug i dvojica sinova, napravio je projekt i krenuo u izgradnju. Izabrali su najpogodniju lokaciju, a to je kako mi kažemo bostan ili bašća. Smještena u prirodnim, eko uvjetima, među zasadima lavande i s pogledom na njive i šumu. Pri izgradnji apikomore maksimalno se koristilo drvo kao građevinski materijal. Dobili smo prostor površine 30 četvornih metara s kapacitetom od 20 košnica što znači da 20 osoba mogu u istom trenutku udisati sve blagodati koje proizvodi košnica«, kaže Anica. 
Njušiona Ferdinand je druga apikomora otvorena u Zapadnobačkom okrugu. Apiterapija u suvremenom medicinskom tretmanu daje široke mogućnosti, od udisanja isparenja pčelinjih košnica, ali i stajanja ispod košnice i ležanja na košnicama, što je način apsorbiranja vibracija i energije pčelinje košnice za što je također dokazano da ima ljekovit učinak, pa do noćenja u apikomori. 
»U apiterapijama ide se već i dalje pa se negdje primjenjuju i tretmani u apisauni«, kaže Anica. 
I, tko zna, možda se uskoro Njušiona Ferdinand proširi i na dodatne sadržaje. Za sada Periškići, kako kažu, koriste sedam vrsta pčelinjih proizvoda, ali ne staju. Gledaju što drugi rade, uče od njih, probaju i, kako kažu, idu dalje. 
Ž. Š.
 

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika