Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Olimpijada

Počele su 33. ljetne Olimpijske igre (OI), koje će u Parizu do 11. kolovoza ugostiti preko deset tisuća sportaša u više od trideset sportova. No, kakve veze ova globalno najveća sportska manifestacija ima s jednom relativno malom nacionalnom manjinom kakvi su Hrvati u Srbiji? Pa ima. Naime, na Igrama u Parizu sudjeluju i dva pripadnika te manjine – odbojkaš Miran Kujundžić (koji je išao u osnovnu školu na hrvatskom jeziku) te veslač Martin Mačković (Hrvat po ocu). Obojica su iz Subotice. 
A oni nisu jedini ovdašnji Hrvati u ovoj olimpijskoj priči. Priča počinje mnogo ranije s atletičarom Đurom Stantićem iz Subotice koji je sudjelovao na Međuolimpijskim igrama 1906. u Ateni i osvojio zlato u disiciplini daljinsko hodanje na 3 km. Iako se ove Igre službeno ne priznaju kao ravnopravne ostalim Olimpijskim igrama, za Đuru se u lokalu voli reći da je »olimpijac«. Ujedno, tako se može smatrati i prvim olimpijcem Hrvatom općenito. Stantić danas ima svoj spomenik na »krivini kod vatrogasaca« a njegov portret, među ostalima, krasi galeriju velikana u Hrvatskom domu – Matici u Subotici, institucionalnom sjedištu Hrvata u Srbiji.
I poslije njega olimpijska se storija nastavlja. Tako u ovom broju pišemo o nogometašu Bačke Andriji Kujundžiću Čiči koji je upravo prije stotinu godina, 1924. na olimpijadi u Parizu branio boje Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca. Od nogometaša olimpijaca treba spomenuti i dvojicu Srijemaca – Emila Perišku (slovačkoga podrijetla) i Franju Gilera (njemačkog podrijetla). 
Bilo je čak i trofejnih olimpijaca kao što su nogometaš Luka Lipušinović (srebro 1956. u Melburnu), hrvač Ivan Frgić (srebro u Montrealu 1976.) i rukometaš Zlatko Portner (bronca u Seoulu 1988.) a sudionici globalno najpoznatije sportske manifestacije kroz povijest bili su još i: hrvači Franjo Palković i Karlo Čović, atletičar Jovan Mikić Spartak, gimnastičari Josip Kejo Kujundžić i Marica Ivandekić, boksači Dragan Vujković i Geza Tumbas, rukometaš Dalibor Čutura… Neka od navedenih imena sudjelovala su na olimpijadama i više puta.
A kada je riječ o OI, spominjale su se one ovih dana (posebice na društvenim mrežama) i vezano za sporne sadržaje s ceremonije otvorenja. U pitanju je nastup drag performera u sceni koja podsjeća na Posljednju večeru, što je povrijedilo vjerske osjećaje kršćana. Organizatori OI u Parizu ispričali su se svima koje je naljutila ova scena, ističući kako je svečanost otvaranja bila zamišljena kao »slavlje tolerancije u zajednici«. 
D. B. P.

Najava događaja

09.11.2024 - KPZH Šokadija: Pjesnički natječaj 'Za lipu rič'

U povodu manifestacije Šokačko veče 2024. koje će ove godine biti objedinjeno s manifestacijom Šokci i baština, KPZH Šokadija iz Sonte objavljuje književni natječaj Za lipu rič 2024.

Na natječaj se mogu prijaviti autori s neobjavljenim pjesmama, pisanim neknjiževnim dijalektom hrvatskog jezika, šokačkom ikavicom. Natječaj je otvoren do 31. listopada.

Pjesme u pisanoj formi dostaviti na adresu: KPZH Šokadija, Vuka Karadžića 22, Sonta, s naznakom – Za natječaj ili na e-mail: biljaribic65@gmail.com.

Autori na natječaj mogu prijaviti jednu neobjavljenu pjesmu. Pjesme prispjele na natječaj ne vraćaju se autorima. Autor prvoplasirane pjesme bit će nagrađen, a pjesma pročitana na Šokačkoj večeri 2024. u okviru manifestacije Šokci i baština, koja će biti održana 9. studenoga u Sonti.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika