S tijestom oko svijeta (II. dio)
Iskazivanje ljubavi prema tijestu otpočeto u prošlom tjednu, nastavljamo. Ako ste mislili da je to bio kraj priče o tjesteninama, onda ste podcijenili moju strast. Volim ga toliko da bi se po meni neko tijesto moglo zvati. Ili barem rezanac.
Šalu na stranu, današnju priču započinjemo s glavnom destinacijom kada su tjestenine u pitanju. Jasno kao dan da idemo prvo i odmah u Italiju.
U Italiji tjestenina nije samo obrok, već i umjetnost. Špageti, penne, ravioli, tortellini i lasagna samo su neki od ikoničnih oblika koje su Talijani usavršili. Špageti su vjerojatno najpoznatija vrsta, prepoznatljivi po svom dugom i tankom obliku, savršeni za sve od klasičnih umaka poput bolonjeza do kremastih karbonara. Penne, sa svojom cjevastom strukturom, izvrsno drži umake bogate komadićima mesa ili povrća. Ravioli i tortellini, s punjenjima od sira, mesa ili povrća donose sofisticiranost i različite okuse, dok složenice poput lasagne, sa slojevima tjestenine, umaka i sira, predstavljaju vrhunac talijanskog kulinarskog majstorstva. Za pizzu u ovom nizu nema mjesta, ali nam je jasno da je to posebna dimenzija kada su tjestenine i Italija u pitanju. Vrlo je vjerojatno da bi ovaj tekst, u tom slučaju, bio samo u znaku Italije.
Francuska, iako možda nije prva koja pada na pamet kada pomislimo na tjesteninu, također ima svoje specifične varijacije i značajan doprinos kulinarskom svijetu. U Francuskoj tjestenina uključuje ne samo složene i delikatne vrste poput raviola, koje se često poslužuju s bogatim, kremastim umacima i luksuznim sastojcima poput tartufa, već i poznati kroasan, koji je vjerojatno najprepoznatljivija »tjestenina« francuske kuhinje. Iako kroasan tehnički nije tjestenina u tradicionalnom smislu, njegova priprema koristi slične principe, sa slojevima tankog tijesta bogatog maslacem, što rezultira flakastom, razdvojenom teksturom koja je postala sinonim za francuski kulinarski stil. Osim toga, tagliatelle, duga i ravna tjestenina, često se koristi u francuskim jelima koja prkose jednostavnosti, dok macaroni, mali zakrivljeni rezanci, često služe kao osnova za sofisticirane gratine, kao što je »gratin de macaroni«, gdje se spajaju kremasti sirevi i bogatstvo okusa.
Prelazimo zatim na Sjedinjene Američke Države, da ne bude kako ova velesila nema čime odgovoriti na ovu temu, gdje je tjestenina pretrpjela zanimljive promjene i prilagodbe. Ovdje, mac ‘n’ cheese je postao prava ikona, jedno od najvoljenijih jela koje kombinira makarone s bogatim, kremastim sirom. Osim toga, američke salate od tjestenine, koje obuhvaćaju širok spektar sastojaka poput povrća, mesa i raznih dresinga postale su omiljeni izbor za ljetne obroke i piknike, pružajući brz i ukusan obrok.
Dok je Italija zasigurno najpoznatija po tjestenini, i Hrvatska ima svoje specifične doprinose ovom univerzalnom sastojku. U dalmatinskim regijama, šurlice, dugačke i blago zakrivljene tjestenine, su omiljene i često se poslužuju uz jednostavne, ali ukusne umake. Njoki, koji su zapravo poznati i u Italiji, uživaju sličnu popularnost u Hrvatskoj, gdje se često pripremaju s različitim umacima, uključujući one od sira i rajčice, pružajući savršenu ravnotežu između jednostavnosti i bogatstva okusa.
Kroz ovo putovanje po svijetu tjestenina jasno je da ovaj univerzalni sastojak ne samo da povezuje različite kuhinje, već i odražava kulturne i kulinarske tradicije svake zemlje. Od talijanskih klasika do francuskih sofisticiranih jela i američkih inovacija, tjestenina je zaista globalna hrana koja nosi priče i okuse iz svih krajeva svijeta. A i sreću u mojim ustima i trbuhu.
Gorana Koporan