Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Pekmez od šljiva

Ove godine su nas i šljive iznenadile svojim ranijim sazrijevanjem tako da je sada, ako ste planirali, pravo vrijeme za pravljenje pekmeza od šljiva. Kako vam u ovoj rubrici u svakom broju donosimo stari recept i ovaj, za pekmez od šljiva, je baš onakav po kakvom su kuhale i naše majke i bake: bez konzervansa, bez džemfiksa – samo voće i šećer.  Čak smo ga kuhali i u katlanki (kotlu)! Iako za njegovo kuhanje treba izdvojiti cijeli dan, u plodovima rada se može uživati godinama – ako ga dotekne.
Kako nam kuharica Anica Bako kaže, ovako skuhan pekmez se ne pokvari, iako nema konzervansa. Navodi kako ona ima pekmeza još od pretprošle godine te da joj se niti jedna boca nije pokvarila. Ipak, kaže kako treba paziti na čepove te da je najbolje uvijek koristiti nove. 
Anica u katlanki kuha pekmez od kako zna za sebe jer je tako kuhala i njezina majka, a osim šljiva, ove je godine skuhala i dvije katlanke pekmeza od kajsija. Kaže, kuha za četiri obitelji, s obzirom na to da ima troje djece koja imaju svoje obitelji. 

Od 60 kg šljiva dobila je 50-ak boca pekmeza. Navodi kako je ove godine pekmez izrazito gust i sladak jer je bila sušna godina i voće se nije nalilo vodom. 
Sastojci:
60 kg šljiva
2 kg šećera

Priprema:
Oprati šljive te odvojiti koščice. Tako očišćene šljive samljeti, može na mašini za meso, te ih sipati u katlanku. Kada su sve samljevene propaliti vatru u katlanki i miješati ih bez prestanka. Kako ne bi zagorjele, vatra ne smije biti jaka. Polako kuhati uz neprestano miješanje oko 4 sata, odnosno ovisno želi li se dobiti rjeđi ili gušći pekmez. Kada su šljive skuhane, odnosno kada su postigle željenu gustoću dodati šećer te sve dobro promiješati i skloniti s vatre. Tako vruć pekmez sipati u unaprijed pripremljene staklene boce, odnosno sterilizirane u pećnici na 100 stupnjeva. Dobro ih napuniti te zatvoriti metalnim čepom i okrenuti naopačke kako bi se uhvatio vakuum. Boce poslagati na ravnu površinu te pokriti krpom i tako ih držati sve dok se ne ohlade. Kasnije ih čuvati na suhom i tamnom mjestu, u smočnici. 

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika