U Subotici 42% teritorija nema vodovodnu mrežu
Ljeto na izmaku vjerojatno će biti zapamćeno kao najtoplije ljeto u Srbiji otkad postoje mjerenja. Presušila su jezera, izvori i rijeke, a stanovništvo je ostalo bez vode za piće i osnovne potrebe, kao i za stočarstvo i poljoprivredu, priopćile su Organizacija za političku ekologiju Polekol i mreža organizacija i pojedinaca Pravo na vodu.
Prema mapi koju su izradili i objavili, preko četrdeset lokacija pogođeno je restrikcijama vode i problemima u vodoopskrbi uslijed izrazito visokih temperatura i male količine padalina u proteklih više od mjesec dana. Tako su se na mapi našla i naselja Grada Subotice i Novog Sada – kao najsjevernije naselje Tavankut te i Kać, Veternik, Srijemska Kamenica i Rumenka. Najviše lokacija s ovim problemom zabilježeno je u središnjoj Srbiji, a pojedine lokalne samouprave proglasile su i izvanrednu situaciju.
Kako piše Polekol, posebno je dramatično u Sjenici koja je u kolovozu proglasila izvanrednu situaciju zbog nemogućnosti da se samostalno izbori s krizom. Lokalna samouprava raspolaže jednom cisternom od devet kubika vode koja može obići 2-3 sela, pa se cisterna čeka i po petnaest dana, stoji u priopćenju. Samo na prostoru Sjenice, jednog od najhladnijih područja na Balkanu, ugroženo je preko dvadeset sela.
Tavankut, Mirgeš i Šupljak – 0%
Na području Grada Subotice nije proglašena izvanredna situacija zbog nestanka i restrikcije vode, iako, prema podacima Tajništva za komunalne poslove, energetiku i promet 42% teritorija Grada nije pokriveno vodovodnom infrastrukturom već se vodom opskrbljuju preko vlastitih bunara koji na manjim dubinama ljeti nerijetko presušuju.
Osim Gornjeg i Donjeg Tavankuta i Mirgeša, vodovodnu mrežu nema niti Šupljak, a samo 8,4% pokrivenosti teritorija vodovodom imaju Hajdukovo i Nosa i 9% Kelebija. U naselju Subotica vodovodom je pokriveno 67,8% teritorija, a najmanju pokrivenost imaju mjesne zajednice Zorka, Makova sedmica i Peščara.
Kako nadležno Tajništvo ističe, tijekom 1960-ih godina izgrađeno je 600 km vodovodne mreže, a prema predviđenoj zoni vodoopskrbe bi trebalo izgraditi još 400 km vodovodne mreže. Kao mjeru pomoći lokalne samouprave »žednim« naseljima nadležno Tajništvo ističe kako je sektor proizvodnje vode iznio cisterne od 1 kubičnog metra u naselja Donji Tavankut i Hajdukovo 14. kolovoza te su ih dopunjavali naredna četiri dana nakon čega su vraćene u firmu.
»Iznošenje i vraćanje je izvršeno po naređenju Kriznog stožera, a sukladno upozorenju koje je izdao Republički hidrometeorološki zavod Srbije na toplinski val na području cijelog teritorija Srbije od 12. do 19. kolovoza, a crveni meteoalarm za opasnu pojavu maksimalnih temperatura ≥ 35°C«, stoji u obrazloženju Tajništva.
Nepoznat datum početka
Na naš upit postoji li mogućnost da u ovim naseljima bez vodovodne mreže lokalna samouprava postavi stalnu cisternu s pitkom vodom, odgovor je ne i da takvu uslugu mještani mogu očekivati samo kada temperature prijeđu 35°C.
»Cisterna s pitkom vodom se može osigurati isključivo u kontroliranim uvjetima gdje pored fizičkog osiguranja iste moraju biti ispunjeni i kemijski uvjeti kako bi kvaliteta vode bila zadovoljavajuća. Iz tih razloga se vodoopskrba pitkom vodom putem cisterni odvija isključivo u razdobljima izvanrednih vremenskih uvjeta«, stoji u odgovoru Tajništva za komunalne poslove, energetiku i promet Grada Subotice.
Kada će Tavankućani imati pitku vodu i izvan razdoblja izvanrednih vremenskih uvjeta još uvijek nije poznato. JKP Vodovod i kanalizacija Subotica je zaduženo da u ime Grada Subotica provodi aktivnosti oko izrade projektno-tehničke dokumentacije za potrebe izgradnje sustava javne vodoopskrbe naselja Mirgeš, Donji Tavankut i Gornji Tavankut i oni ističu kako je rok za to kraj 2024. Navode i kako trenutačno ne raspolažu informacijama o izvoru financiranja izgradnje predmetnih objekata mikroregionalnog sustava.
»Shodno naprijed navedenom, za nas su nepoznati mogući rokovi izgradnje, odnosno dinamika izvođenja radova«, kažu iz Vodovoda i kanalizacije Subotica.
»Predviđeno je formiranje mikroregionalnog sustava koji trebaju povezivati postojeći sustav javne vodoopskrbe Subotica – Palić s planiranom javnom vodoopskrbom predmetnih naselja. Glavni elementi predviđenog sustava su: tranzitna crpna stanica u naselju Subotica, tranzitni vod između naselja Subotica i Mirgeš, rezervoar za dnevno izravnavanje između dotoka sezonske, odnosno dnevne promjenjive potrošnje, crpne stanice, visokog pritiska za potrebne opskrbe distributivnih mreža naselja, magistralne vodovodne mreže između naselja Mirgeš, Donji Tavankut i Gornji Tavankut i distributivne mreže svakog naselja«, navode u Vodovodu i kanalizaciji Subotica.
Prema njihovim riječima, u proteklom razdoblju je ishodovano odobrenje za izgradnju za distributivne mreže naselja Mirgeš, Donji Tavankut i Gornji Tavankut. Za ostale dijelove sustava (rezervoar, crpna stanica, tranzitni vod i magistralni vod) izrađeno je idejno rješenje, odnosno dobiveni su lokacijski uvjeti. Trenutačno se za ostale dijelove izrađuju projekti za građevinsku dozvolu, odnosno projekti za izvođenje.
»Financiranje izrade projektno-tehničke dokumentacije je vršeno od Pokrajinskog tajništva za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo preko Grada Subotica i jednim manjim dijelom iz sredstava našeg poduzeća«, navode iz Vodovoda i kanalizacije Subotica.
J. D. B.