Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Slavna prošlost Hrvata u Boki

U Galeriji Boem u Starčevu 3. rujna otvorena je izložba fotografija pod nazivom »Prizori prošlosti – Hrvati u Boki«. Autorica izložbe je Ksenija Žunac. 
Na izložbi su prikazane fotografije više obitelji iz Boke i one svjedoče o postojanju Hrvata u tom mjestu. Na fotografijama je prikazana prva pričest, vjenčanja, fotografije iz vojske, tamburaški orkestri, donošenje leda kada nije bilo električne energije...

Banatska zajednica

Na otvaranju izložbe, u ime Udruge banatskih Hrvata prisutne je pozdravio Dalibor Mergel koji je ispričao više o samom naseljavanju Hrvata u južni i srednji Banat. Tom prilikom najavio je i znanstvenu konferenciju koja će biti održana u Boki krajem rujna. 
»Što se tiče hrvatske zajednice u Boki i Banatu, Boka se nalazi u Općini Sečanj u Srednjobanatskom okrugu i ona svakako po svojoj povijesti i svemu ostalom zaslužuje da se za nju čuje i mnogo šire. U pitanju je zajednica koja je na prostor Banata došla početkom 19. stoljeća iz Turopolja i Pokuplja, dakle to je zajednica kajkavaca na ovim prostorima i oni su došli na zamjenske posjede zagrebačke biskupije. U to vrijeme u njihovom zavičaju došlo je do preustroja Vojne krajine i donešena je uredba kojom su izgubili svoje plemićke privilegije koje su do tada imali i odlučili su se na taj hrabar korak preseljenja u ove krajeve. Sama zajednica je naseljena i u Neuzini, Klariji (danas Radojevo) i u selu Keča koje se nalazi danas u rumunjskom dijelu Banata. Među obiteljima koje su došle su Žunac, Ilijević, Matanović, Bančak, Filipović, Gutinić... Možda je zanimljivo reći kako su početkom prošlog stoljeća postojale paralelno dvije općine – Hrvatska Boka i Srpska Boka, tako da je Boka bila naselje s hrvatskim predznakom. Fotografije koje možete vidjeti pružaju sjajan uvid u život te zajednice, njen bogat kulturni, vjerski, društveni, svakodnevni život. Sama ta zajednica svjedoči o tome kako je hrvatska zajednica u Vojvodini i u Srbiji heterogena zajednica ili kako ja volim reći ‘razgranata’. U Bačkoj postoje šokačka i bunjevačka grana, u Srijemu – srijemska grana, a u Banatu imamo kajkavsku granu, kao i štokavce koji su doseljeni iz Like ili Korduna. Upravo je zato važno da se svaka od tih grana prikaže na najbolji mogući način, da bude zastupljena na kulturnom planu, a ova izložba ide u tom smjeru i doprinosi tome. Zahvaljujem autorima, kao i Ljubiši Dečanskom koji je, da tako kažem, povjesničar entuzijast koji je veoma zaslužan za te teme koje je postavio svojom monografijom o Boki. Jedan od plodova njegovog rada je ono što će se dogoditi 21. rujna u Boki, a to je međunarodno znanstveno-stručni simpozij o Hrvatima u Boki i koristim ovu priliku pozvati sve«, rekao je Mergel.  

Običaji i svakodnevica

Autorica izložbe Ksenija Žunac rekla je kako su fotografije dio obiteljske kolekcije i da se na njenom prikupljanju radilo više godina. Sve fotografije zaštitili su i autorskim pravima.
»Na fotografijama je prikazano više obitelji bokinskih Hrvata i njihovi običaji i svakodnevica. U prikupljanju smo išli od kuće do kuće i uglavnom su obitelji bile rade dati što više informacija o fotografijama i obitelji, te su rado ustupili svoje fotografije, doista su svi bili sretni što mogu doprinijeti. Sudjelovalo je šest bokinskih obitelji i fokusirali smo se za sada samo na one koji su ostali u selu. Izložba u Starčevu će trajati dva tjedna, a za dalje nam je u planu da se izložba predstavi u Zrenjaninu i u Novom Sadu. Mislim kako su ovakve izložbe veoma važne, jer tako odajemo počast našim precima i čuvamo ih od zaborava. Planiram nastaviti baviti se fotografijom i prikupljanjem, planiramo jednu sličnu izložbu kojom bismo obuhvatili sve narode koje žive u Boki, dakle Srbe, Mađare i Hrvate«, rekla je naša sugovornica. 
Otvorenju izložbe nazočili su i predstavnici Hrvatskog nacionalnog vijeća Goran Kaurić i Nikola Pavlić, kao i ravnateljica Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata Katarina Čeliković. Izložbu su priredili Dom kulture Starčevo i Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata.
I. B.

Najava događaja

01.02.2025 - Marinbal u Lemešu

HBKUD Lemeš organizira Marinbal koji će biti održan u subotu, 1. veljače, u mjesnom Domu kulture, s početkom u 19 i 30 sati. Za dobru zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Đuvegije iz Sombora.

Goste očekuje tradicionalni lemeški paprikaš, piće u neograničenim količinama, bogata tombola i fanci u ponoć. Cijena ulaznice je 3.000 dinara. Informacije i rezervacije na telefon: Tamara Kanjo Brkić 061/64-77-970.

01.03.2025 - Veliko bunjevačko-šokačko prelo u Somboru

HKUD Vladimir Nazor iz Sombora organizira 91. Veliko bunjevačko-šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 1. ožujka, u Hrvatskom domu u Somboru. Okupljanje je od 19 sati a početak programa je u 20 sati. Goste će zabavljati tamburaški sastavi Biseri iz Subotice i Fijaker iz Osijeka.

Cijena ulaznice, u koju je uračunata bogata tombola i večera je 3.200 dinara. Informacije i prodaja karata u prostorijama HKUD-a Vladimir Nazor od 18 do 20 sati, i putem telefona 025/416-019, 060/758-9002 i 064/659-0715.

08.02.2025 - Šokačko veče u Vajskoj

HKU Antun Sorgg iz Vajske organizira manifestaciju Šokačka večer u subotu, 8. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 3.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer.

Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Krunoslav Šimunović (069/586-5637), Vedrana Balić (060/077-5520) i Dario Bošnjak (060/577-5521).

08.02.2025 - Gupčev bal u Tavankutu

HKPD Matija Gubec iz Tavankuta organizira XVI. Gupčev bal koji će biti održan 8. veljače u velikoj dvorani Doma kulture u Donjem Tavankutu, s početkom u 19 sati. Za dobru zabavu pobrinut će se tamburaški ansambli Kvinta iz Osijeka i Biseri iz Subotice.

Cijena ulaznice s uračunatom večerom i neograničenom konzumacijom pića iznosi 3.000,00 dinara. Rezervacije su moguće na telefon: +381642015274.

15.02.2025 - Šokačko prelo u Beregu

HKPD Silvije Strahimir Kranjčević iz Berega organizira Šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 15. veljače, u mjesnom Domu kulture, s početkom u 19 sati. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.300 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Goste će zabavljati tamburaški sastav Đuvegije. Za informacije, rezervaciju i kupovinu karata javiti se u inbox preko Facebook stranice udruge.

22.02.2025 - Pokladna večer u Plavni

HKUPD Matoš iz Plavne organizira manifestaciju Pokladnu večer u subotu, 22. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za dobru zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Igor Probojčević (060/069-3407), Lacika Sabo (063/8250-420), Krunoslav Pakledinac (065/877-8210).

25.01.2025 - Veliko prelo u Subotici

HKC Bunjevačko kolo priređuje Veliko prelo 2025. u subotu, 25. siječnja, u sportskoj dvorani Tehničke škole Ivan Sarić u Subotici. Okupljanje gostiju je od 19 do 20 sati. Zvanični program će započeti u 20 sati.

Cijena ulaznice je 3.800 dinara. U cijenu su uključeni večera i piće.

U programu Velikoga prela 2025 sudjeluju: Neno Belan & Fiumen, klapa Kampanel i ansambl Ruže.

Tijekom večeri bit će pročitana najljepša preljska pisma koju bira tročlani žiri, a birat će se i najljepša prelja s pratiljama.

Organizator najavljuje bogatu tombolu, a glavna nagrada je ljetovanje na hrvatskom primorju.

Sve informacije u vezi rezervacije karata mogu se dobiti u Uredu HKC-a Bunjevačko kolo, Preradovićeva br. 4 Subotica, radnim danima od 8 do 14 sati ili na telefon: 064/6590829.

31.01.2025 - Predstavljanje novog dvobroja »Nove riječi«

Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata i NIU Hrvatska riječ organiziraju Književni salon na kojem će biti predstavljen najnoviji dvobroj časopisa za književnost i umjetnost Nova riječ. Salon će biti održan u prostorijama Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata (Laze Mamužića 22) u petak, 31. siječnja, u 18 sati. 

O publikaciji će govoriti članovi uredništva i autori zastupljeni u časopisu.

Dvobroj časopisa za književnost i umjetnost Nova riječ 1-2 za 2024. godinu na 360 stranica donosi obilje tekstova o recentnoj književnoj i umjetničkoj produkciji, ali i o temama iz književno-umjetničke baštine.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika