Međugorje dobilo status nihil obstat
Proteklih tjedan dana, točnije od 19. rujna, govori se o tome kako je papa Franjo Međugorju dodijelio status nihil obstat (ništa ne priječi) što predstavlja najpoznatiji stupanj procjene nekog ukazanja ili duhovnog fenomena.
Dokument Dikasterija za nauk vjere (najviše tijelo Katoličke crkve za pitanje nauke i morala) koji je papa Franjo odobrio u svibnju iznio je svoju Notu o duhovnom iskustvu vezanom za Međugorje.
»Stigao je trenutak da se zaključi duga i složena povijest oko duhovnih fenomena Međugorja«. Tim riječima započinje Nota koju je potpisao pročelnik Dikasterija za nauk vjere kardinal Víctor Manuel Fernández. U ovome tekstu prepoznaje se vrijednost duhovnih plodova povezanih s međugorskim iskustvom, ovlašćujući vjernike da ga se pridržavaju budući da su se »dogodili brojni pozitivni plodovi i nisu se među Božjim narodom proširili nikakvi negativni ili rizični učinci«.
Njime se ne izriče sud o nadnaravnosti nekog događaja – ovdje konkretno o ukazanju Blažene Djevice Marije djeci 1981. godine u Međugorju, već se prepoznaju »pozitivni plodovi« Duha Svetoga. Dakle, ne govori o nadnaravnosti, ali priznaje obilne duhovne plodove vezane za župu-svetište Kraljice mira te daje uglavnom pozitivno mišljenje o porukama, iako uz nekoliko pojašnjenja.
Iako to ne podrazumijeva proglašenje nadnaravnosti, i podsjećajući da nitko nije obvezan vjerovati u to, dekret koji je izdao mostarsko-duvanjski biskup i apostolski upravitelj trebinjsko-mrkanski Petar Palić u dogovoru sa Svetom Stolicom – upućuje da vjernici »mogu putem te duhovne ponude dobiti pozitivan poticaj za svoj kršćanski život te dopušta javno štovanje«.
Crkvene vlasti u mjestima gdje je takvo iskustvo prisutno, pozvane su cijeniti pastoralnu vrijednost i »također promicati širenje te duhovne ponude«. Dikasterij na kraju potiče one koji idu u Međugorje »da prihvate kako se na hodočašće ne ide radi susreta s navodnim vidiocima, nego radi susreta s Marijom, Kraljicom mira«.
U Noti o duhovnom iskustvu vezanom za Međugorje opisani su pozitivni plodovi tog duhovnog fenomena, među kojima stoji da se ističe bogat pastoralni i duhovni program u župi, seminari, Mladifest, duhovne vježbe, hodočašća, ali i karitativne inicijative vezane za različite zajednice i udruge, posebno za one koje se brinu za siročad, ovisnike o drogama, alkoholičare, mlade s različitim problemima, osobe s invaliditetom.
Također, od posebnog značaja se ističe: »Prisustvo mnogih mladih, mladih parova i odraslih koji u Međugorju preko Gospe nanovo otkrivaju kršćansku vjeru«.
»Za razliku od drugih mjesta štovanja povezanih s ukazanjima čini se da osobe idu u Međugorje nadasve kako bi obnovile svoju vjeru, radije nego zbog preciznih i konkretnih razloga; zabilježena je čak i prisutnost grupa pravoslavnih kršćana i muslimana«, navodi Dikasterij, zaključivši da se Međugorje »doživljava kao prostor velikog mira, sabranosti, iskrene i duhovne pobožnosti koja se brzo i lako širi«.
prema: Vatican News, Bitno.net i IKA
priredila: Ž. V.