Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Albanci, Hrvati i Bošnjaci najviše na »meti«

Kako pokazuje monitoring medija, nacionalne manjine jedna su od grupa prema kojoj se očituje visok stupanj govora mržnje, rečeno je na obuci za predstavnike medija o ljudskim pravima, diskriminaciji i govoru mržnje, koju je prošlog vikenda u Mokrinu organizirala Mreža za izvještavanje o različitosti. 
Rezultati monitoringa medija Mreže za izvještavanje o različitosti pokazuju da je od svibnja 2022. do prosinca 2023. godine u Srbiji zabilježeno 113 slučajeva govora mržnje. Prema rezultatima ovog istraživanja, najviše primjera govora mržnje zabilježeni je u kategorijama roda, blizu 25 posto, i etničke pripadnosti s 20 posto. Visoko na listi nacionalnih manjina prema kojima se često očituje govor mržnje je i hrvatska manjina. 
»Govor mržnje je u trećini ovih slučajeva bio usmjeren na Albance (34,8 %), zatim na Hrvate (21,7 %) i Bošnjake (21,7 %), kao i na Rome (17,4 %)«, navodi se u Izvještaju. Kako je na obuci kazala koordinatorica Mreže za izvještavanje o različitosti Ivana Jelača, najviše štetnog govora i govora mržnje, oko 37 posto, bilo je na portalima, oko 18 posto u televizijskim programima, a na platformi X oko 13 posto. 
»Najzastupljeniji izvor govora mržnje i u ovom periodu ostali su mediji i medijski radnici (35 posto) i političari, javni dužnosnici i političke partije (30 posto). Najčešći štetni narativi ženama odnose se na  senzacionalističko izvještavanje o rodno zasnovanom nasilju. Najčešće targetirana etnička grupa u srbijanskim medijima bili su Albanci, koji su opisivani kao neprijatelji ili prijetnja«, kazala je Jelača i dodala da su društva na zapadnom Balkanu i dalje vrlo podijeljena na različitim razinama, od međuetničkih odnosa do toga kako društvo tretira žene i važne društvene teme poput rodno zasnovanog nasilja. 
»Nasilje u komunikaciji je normalizirano i to je ‘kultura’ javnog govora koja nerijetko dolazi od političkih figura, pa i vjerskih vođa, a odražava se na ljudska i građanska prava i dobrobit građana i građanki diljem Balkana«, rekla je Jelača.
Facilitatorica obuke Danica Ilić kao problem istaknula je nepostojanje prave inkluzivnosti medijskog sadržaja, jer se marginalizirane grupe u medijima pojavljuju samo onda kada govore kao pripadnici određene grupe, a ne kao sugovornici o općim temama. 
»Osobe s invaliditetom obično se pozivaju da govore kao osobe s invaliditetom koje govore o tome, a ne kao sugovornici koji mogu govoriti o drugim temama«, kazala je Ilić.
»Sloboda izražavanja jed-na je od fundamentalnih vrijednosti, nije to samo pravo da se izraze svoji stavovi već i da imamo pristup informacijama i da u jednom demokratskom društvu kroz razvoj tolerancije, pluralizma izražavamo te svoje misli i stavove. Ponekad ti stavovi mogu biti uvredljivi za druge i postavlja se pitanje granice između slobode izražavanja i govora mržnje. Mora postojati granica iza koje sloboda izražavanja više nije pitanje prava da jasno kažem što mislim i želim već promocija i poticanje na mržnju koja je zasnovana na nasilju i netrpeljivosti«, kazala je profesorica Pravnog fakulteta u Beogradu Ivana Krstić i istaknula da netrpeljivost nije prisutna samo u medijima, već se iskazuje i putem grafita.
Z. V.

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika