Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Poljoprivrednici traže ispunjenje obećanja

Subotički poljoprivrednici blokirali su u ponedjeljak, 30. rujna, Y krak kod kružnog toka na Žedničkoj cesti u znak prosvjeda zbog neispunjenih obećanja koja su dobili od Vlade. Na prosvjedu je bilo oko 50 traktora i 70 poljoprivrednika. 
»Okupili smo se ovdje jer smo još prošle godine u Kisaču dogovorili s bivšom premijerkom i ministricom isplatu 17 tisuća dinara za certificirano sjeme. Ni do danas nije donesena uredba o načinu realizacije, niti je novac isplaćen, a već je započela nova jesenska sjetva. Tražimo da 2023./24. godina bude bez pravdanja računa, čime bi se ujedno kompenzirala suša koja nas je ponovno pogodila ove godine i drastično smanjila prinos kukuruza. Drugi je zahtjev da od 1. siječnja imamo mogućnost točenja goriva na svim benzinskim postajama bez akcize, dakle da svaki poljoprivrednik natoči gorivo izravno po umanjenoj cijeni. Treći je zahtjev moratorij na sve poljoprivredne kredite, kao za vrijeme pandemije covid-19, a četvrti zahtjev je uređenje tržišta i robne burze, i to ne samo za žitarice, već za sve poljoprivredne proizvode«, izjavio je predsjednik Udruženja poljoprivrednika Subotice Miroslav Matković. 
Naglasio je kako su ove zahtjeve u ponedjeljak ujutru uputili Vladi Srbije, te dali rok od 24 sata da im odgovore kada će točno biti realizirani. Pozvali su sve nezadovoljne poljoprivrednike da im se pridruže.

Šahovska partija države i poljoprivrednika

Novinarima se obratio i član subotičkog Udruženja poljoprivrednih proizvođača Damir Perčić, te je situaciju opisao kao šahovsku partiju između Ministarstva poljoprivrede i poljoprivrednika. 
»Krajem prošle godine u Kisaču su dogovorena pravila po kojima ćemo se ponašati u ovoj šahovskoj partiji. Već na početku smo naišli na nesuglasice, u Beogradu je bilo 18 tisuća dinara po hektaru za certificirano sjeme, nakon toga su rekli 17 tisuća dinara, a prije četiri mjeseca su izjavili da uopće nema novca za certificirano sjeme. Više smo puta pokušavali reći kako je ova godina samo jedna u nizu loših godina što se tiče vremenskih uvjeta i cijena proizvoda. Za agroekonomsku godinu 2023./24. još uvijek nije izašao pravilnik za certificirano sjeme, nakon devet mjeseci nemamo izmjene zakona o akcizama, nije riješen ni uvoz ni izvoz, jednostavno smo morali dati do znanja Ministarstvu da više ne možemo izdržati. Pokušali smo komunicirati, slali smo e-mailove, prije 10 dana otišli smo u Beograd kako bismo razgovarali s ministrom o toj temi, ali za devet mjeseci nismo dobili niti jedan odgovor, a nama je za tih devet mjeseci završila agroekonomska godina. Pokušali smo mirnim putem, dopisima, no nažalost svjesni smo da nemamo drugog izbora. Nije nam jasno kome je u interesu da svaka tri mjeseca izlazimo van i objašnjavamo iste stvari. Proizvođači su nezadovoljni niskom cijenom proizvoda, građani su nezadovoljni visokim cijenama u trgovinama. Tko je odgovoran za to? Nikada se nismo vratili sa sastanka u Ministarstvu a da nismo bili u pravu. Ni ovog puta ne možemo izgubiti, jer znamo da smo u pravu za svaku izgovorenu riječ. Mi od ovoga živimo, time se bavimo. Nemamo ucjenjivački potencijal niti ucjenjivačke namjere prema državi, već samo tražimo da se ispuni ono što je odavno predstavljeno i obećano, jer smo odavno u cajtnotu«, poručio je Perčić.
Prvog dana blokada je trajala do 14 sati, nakon čega je slijedilo sat vremena pauze, a nastavila se popodne od 15 do 18 sati. Iako se prosvjedi organiziraju s namjerom da se izvrši pritisak na nadležne institucije, sudionici su naglasili da će hitni slučajevi i vozila hitnih službi biti propuštani.

Privođenje poljoprivrednika u BIA-u

Kako javlja portal Nova.rs, drugi dan prosvjeda prošao je bez blokade prometa, a poljoprivrednici su s oko 40 traktora čekali ishod informativnog razgovora nekolicine njihovih članova s predstavnicima Bezbednosno-informativne agencije (BIA). Poljoprivrednici su reporterki agencije Beta rekli da su u BIA-u pozvani članovi Udruženja poljoprivrednih proizvođača Subotice Miroslav Matković, Marinko Kujundžić i Lalo Toldi iz Kluba proizvođača Čantavir, kao i poljoprivrednik iz Malog Iđoša, dok je član Udruge Damir Perčić odbio otići u BIA-u, jer su se u medijima pojavili napisi da je »hrvatski špijun«, ali je kasnije priveden na razgovor. Matković je novinarima potvrdio da je bio na razgovoru u BIA-i i rekao da je »sve u redu« te da su ih »zamolili za strpljenje i razumijevanje«.
U vrijeme zaključenja ovog broja, u srijedu, najavljeno je kako će delegacija tog udruženja imati razgovor s predstavnicima Ministarstva poljoprivrede u četvrtak, 3. listopada, u 11 sati.
I. U.

Najava događaja

09.11.2024 - KPZH Šokadija: Pjesnički natječaj 'Za lipu rič'

U povodu manifestacije Šokačko veče 2024. koje će ove godine biti objedinjeno s manifestacijom Šokci i baština, KPZH Šokadija iz Sonte objavljuje književni natječaj Za lipu rič 2024.

Na natječaj se mogu prijaviti autori s neobjavljenim pjesmama, pisanim neknjiževnim dijalektom hrvatskog jezika, šokačkom ikavicom. Natječaj je otvoren do 31. listopada.

Pjesme u pisanoj formi dostaviti na adresu: KPZH Šokadija, Vuka Karadžića 22, Sonta, s naznakom – Za natječaj ili na e-mail: biljaribic65@gmail.com.

Autori na natječaj mogu prijaviti jednu neobjavljenu pjesmu. Pjesme prispjele na natječaj ne vraćaju se autorima. Autor prvoplasirane pjesme bit će nagrađen, a pjesma pročitana na Šokačkoj večeri 2024. u okviru manifestacije Šokci i baština, koja će biti održana 9. studenoga u Sonti.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika