Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Trenutak radosti i nade

U subotu, 5. listopada, svečano je obilježeno 200 godina od izgradnje crkve svetog Klementa u Hrtkovcima. Svečanost je započela euharistijskim slavljem koje je predvodio srijemski biskup mons. Fabijan Svalina u zajedništvu s biskupom u mirovini mons. Đurom Gašparovićem, župnikom domaćinom vlč. Ivicom Živkovićem te svećenicima Srijemske, Đakovačko-osječke i Subotičke biskupije i Beogradske nadbiskupije. 
Obraćajući se okupljenim vjernicima, biskup Svalina istaknuo je da je 200 godina župne crkve u Hrtkovcima trenutak radosti i nade zajednice koja se bori u vjeri želeći polog vjere prenijeti budućim naraštajima.
 »U gotovo osamstogodišnjoj povijesti Srijemske biskupije ovo je jedna velika obljetnica postojanja crkve svetoga Klementa u Hrtkovcima. To je i afirmacija naše relativno duge povijesti života i boravka na ovim prostorima. Dok obilježavamo ovu godišnjicu, prožimaju nas različiti osjećaji. U prvom redu osjećaj zahvale Bogu za dar života, za sve ono što su naši preci kroz povijest namijenili nama kao budućnost i toliki divni svjedoci vjere od svećenika do vjernika laika koji su bili kadri položiti vlastiti život za uvjerenje, za radosnu vijest uskrsloga Gospodina. Tu je osjećaj i ponosa na sve ono što smo proživjeli kroz dugu povijest života na ovim prostorima. Isto tako i osjećaj tuge zbog svih onih nedaća i nevolja koje smo kao zajednica proživjeli kroz ova burna razdoblja, stradanja katoličke zajednice konkretno u ovoj župi, ali i brojnim drugim župama Srijemske biskupije. Gajimo nadu s pogledom u budućnost da će Gospodin ovo malo stado i dalje čuvati u okruženju u kojem živimo, ljudima s kojima nam je Gospodin namjerio dalje hodati te nada da će nas matična zajednica i snažnije podupirati da očuvamo i ovo mjesto i ovu katoličku kršćansku zajednicu«, istaknuo je srijemski biskup.

Zajednica koja treba imati punu ravnopravnost

Među brojnim uzvanicima koji su nazočili obilježavanju 200. obljetnice bio je i ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog u Vladi Srbije i predsjednik DSHV-a Tomislav Žigmanov. Tom prilikom poslao je poruku i podršku u ime Vlade Srbije.
»Svaka zajednica i svaka manjinska zajednica trebaju uživati punu ravnopravnost, pozitivnu politiku priznanja, maksimalno uvažavanje i da žive puninu svih svojih prava i sloboda u Srbiji. Tu smo da budemo garanti tih politika i da budemo vrlo snažna poruka kada je u pitanju takvo opredjeljenje Vlade Srbije«, istaknuo je Žigmanov i izrazio zadovoljstvo što je zajednica u Hrtkovcima u povodu proslave jubileja uredila crkveni objekt.
»U njemu su utkane brojne nade, brojne patnje, onih koji su bili prije nas ovdje, onih koji su danas i onih koji će doći iza nas. Tu smo i da posvjedočimo i našu naraslost u zajedništvu, društvenoj snazi i da pošaljemo poruku da kao predstavnici političkog života hrvatske zajednice danas jesmo dio struktura vlasti i možemo snažnije i odlučnije pružati podršku ovakvim i sličnim inicijativama i jasno svjedočiti da hrvatska zajednica jeste integralni dio multietničkog mozaika u Srbiji. Da smo tu priznati u punom dostojanstvu, da imamo pravo na ravnopravnost i jednakost i da trebamo biti uvažavani u punini pozitivnih sadržaja i da kao takvi u zajedništvu, unutar sebe dogovoreni, gradimo perspektive za naš opstanak i razvoj ovdje. Samo zajedno, sinergijski objedinjeni i svaki u samostalnosti svojih misija, možemo odgovoriti zadaći punopravnih članova našeg društva s vrlo jasnim okvirima zajedničkog djelovanja u cilju osiguravanju naše svjetlije budućnosti«, poručio je Žigmanov.

Pomoć zajednici koja je ostala i opstala

Svečanosti su pored brojnih vjernika iz Hrtkovaca i drugih župa u Srijemu, Bačke i Banata i Hrvatske nazočili i vjernici porijeklom iz Hrtkovaca koji danas žive u Hrvatskoj, Austriji i Njemačkoj. Oni su došli u organizaciji Zajednice protjeranih Hrvata, Srijema, Bačke i Banata.
»Suze mi krenu na samu riječ Hrtkovci. Proslava jubileja naše crkve vrlo je važna za nas Hrvate koji smo iselili iz Hrtkovaca. Tu smo se rodili, krstili, primili prvu pričest, krizmu, a mnogo nas se tu i vjenčalo. Zato smo sretni što smo pozvani na ovaj veliki događaj«, kazala je Marta Kućinić iz Požege.
»Drago mi je da se u posljednjih nekoliko godina osjeća otopljavanje odnosa i pokušaj relaksiranja i normalizacije između Hrvatske i Srbije i naroda koji tamo žive. Mi kao Zajednica želimo i dajemo maksimalni doprinos u tome. Iskrena zahvalnost svim biskupima i svećenicima koji su kroz sve ovo vrijeme i u najtežim vremenima bili i ostali sa svojim narodom, zalagali se da zaustave sve one stvari koje su bile teške. Pred nama su neki novi izazovi. Sada naglasak stavljamo na suradnju, prvenstveno na zajednicu koja je ostala i opstala u Vojvodini i želimo joj pomoći da se ona u tom opstanku osnaži i ostane dostojanstvena«, naglasio je predsjednik Zajednice Ivo Martinović.
Nakon euharistijskog slavlja u župnom dvorištu održana je akademija koju je vodio međunarodni tajnik DSHV-a Darko Baštovanović. Domaćinima, vjernicima i gostima obratili su se Tomislav Žigmanov i Ivo Martinović, a o povijesti župe i župne crkve u Hrtkovcima govorio je profesor povijesti u mirovini Marko Loš iz Rume, rođeni Hrtkovčanin.
Predstavnici Zajednice protjeranih Hrvata Srijema, Bačke i Banata položili su vijence na seoskom groblju njihovom dugogodišnjem predsjedniku Antunu Pliveliću i Hrtkovčaninu Mijatu Štefancu. Proslavi jubileja nazočili su predstavnici hrvatskih institucija u Srbiji, Mađarskog nacionalnog vijeća, udruga, te predstavnici zakonodavne i izvršne vlasti na pokrajinskoj i općinskoj razini.
S. D.

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika