Suradnja gimnazijalaca i profesora iz Subotice i Vinkovaca
Profesori Gimnazije Matija Antun Reljković iz Vinkovaca boravili su 4. listopada u posjetu Subotici u sklopu projekta s Hrvatskim prosvjetnim društvom Bela Gabrić koji ima za cilj unaprijediti kvalitetu realizacije nastave i izvannastavnih aktivnosti koje doprinose očuvanju kulturno-povijesne baštine te povezati dionike projekta. Projekt uključuje opremanje škole u Vinkov-cima, nabavu udžbenika i lektire za djecu u Vojvodini, te uspostavu suradnje između gimnazija u Vinkovcima i Subotici. Ukupna vrijednost projekta je 36.800 eura, a dio koji je dobilo HPD Bela Gabrić iznosi 26.374 eura. Nabavljeni su udžbenici i lektira za 500 učenika hrvatske nastave u Vojvodini dok opremanje vinkovačke Gimnazije ima za cilj poboljšati uvjete za rad i realizaciju izvannastavnih aktivnosti koje promiču kulturno-povijesnu baštinu.
»Tijekom projekta učenici i profesori iz Subotice posjetili su Vinkovce, a danas su profesori vinkovačke gimnazije posjetili Suboticu s ciljem upoznavanja i razmjene iskustava u očuvanju kulturno-povijesne baštine. Tijekom dana upoznali su se s radom institucija hrvatske nacionalne manjine u Srbiji a zatim i znamenitostima Subotice i Palića. Ova suradnja predstavlja važan korak u očuvanju hrvatske kulturne baštine i jačanju obrazovnih veza između Hrvatske i Vojvodine«, kazala je predsjednica HPD-a Bela Gabrić Margareta Uršal.
Prethodno je u posjetu Vinkovcima 20. rujna bilo 23 učenika Gimnazije Svetozar Marković iz Subotice, profesor kemije Slavko Benčik i članica Izvršnog odbora zadužena za obrazovanje Nataša Francuz. Oni su sudjelovali u programu koji je obuhvaćao interaktivno predavanje na temu »Jezik otačaski i pismo materinsko« kao i radionice na različite teme, koje su za njih pripremili učenici i profesori vinkovačke gimnazije. Nakon toga profesori i učenici dvije gimnazije upoznali su se s kulturno-povijesnim znamenitostima Vinkovaca.
Margareta Uršal kaže kako ovo nije samo razmjena »pro forme« učenika i profesora već se radi o jednoj dugoročnoj suradnji između profesora i učenika iz Srbije i Hrvatske koja će se i dalje razvijati.
»Naročito je važno da su uključeni i učenici u projekt, kao i njihovi profesori, te se nadamo da će, možda kroz neki idući projekt, doći i njihovi učenici kod nas i družiti se s našom djecom, vidjeti naše institucije, kulturu i baštinu koju njegujemo.«
Ravnateljica vinkovačke gimnazije Ivana Biljan rekla je kako je ovo prvi projekt prekogranične suradnje u koji se uključila vinkovačka gimnazija a koja ima dugu tradiciju i njeguje kulturno-povijesnu baštinu.
»Ta povezanost s Hrvatima izvan Hrvatske doprinosi i onome što imamo kao cilj obrazovanja u našoj školi, a to je njegovanje multikulturalnosti i interkulturalnog odgoja te je ovo bila prava prilika da se povežemo s Hrvatima izvan domovine na način da učenici prepoznaju značaj obrazovanja na hrvatskom jeziku. Imali smo priliku ugostiti učenike iz Subotice na otvorenju manifestacije Vinkovačke jeseni, a sada je prilika da uzvratimo posjet upravo na dan naše ustanove i svjetskoga dana učitelja«, rekla je Biljan.
Suboticu je posjetilo 23 profesora iz Vinkovaca, a projekt je financiran od Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije.
J. D.