Mogu li djeca štedjeti?
Listopad završava Danom štednje koja može biti zanimljiva čak i za one koji ne zarađuju i ne dobivaju plaću. Pitate se kako onda štedjeti? Ooo, itekako možete. Bilo da je u pitanju konkretan novac, bilo prirodni resursi koje imamo.
Istina, 31. listopada je Svjetski dan štednje, i to novca. Svi ste vi dovoljno veliki da znate da novac ne raste na stablu, iako se mnogi pitaju kako se stvori na bankomatu i tek tako se može podići? Da biste ga podigli, prvo ga morate i zaraditi. Dobro, ne baš vi, ali vaši roditelji da. Sigurno i vi sami imate koji svoj novčić, bilo da je to od džeparca, od rođendana ili nekog posla kojeg ste napravili.
Najbolje ćete naučiti kako raspolagati novcem ako dobijete tjedni džeparac koji treba »izdržati« cijeli tjedan za užinu. Dakle, morate ga dobro rasporediti, a ako još i pretekne, onda je to odlično – to je prvi korak do štednje. Također, ponekad za užinu možete ponijeti i sendvič ili neko voće, kolač... Osobito je važno kada nešto kupujete da dobro promislite je li vam ta stvar zaista treba. Novac nije kvarljiv i neće se pokvariti ako ga ne potrošite odmah. Razmislite samo: ako ga još malo sakupite, možete kupiti i nešto veće i vrednije, a možda i potrebnije. Primjerice, možete se dogovoriti s roditeljima i kupiti tenisice koje su skuplje od onoga što ste se dogovorili, ako i vi date dio svog novca. Ali isto tako možete pregledati koliko te tenisice koštaju u drugoj radnji, pa pronaći najnižu cijenu i tek onda kupiti.
Jesen je divna za zaraditi koji dinar. Primjerice, možete kod bake i djeda ili susjeda pokupiti lišće, pa će možda za nagradu »kapnuti« koji novčić... Promislite i vidite kako i sami možete zaraditi nešto novca. Također, od ušteđevine koju ste sakupili možete i druge pomoći, te dio novca darovati onima koji su u potrebi. Brojne su mogućnosti, ali je važno da svaki dinar, i one koji se nalaze po džepovima, možete sakupljati i štedjeti.
Možete izraditi svoju »kasicu-prasicu«, te novac od kusura od kupljene užine stavljajte u nju i iznenadit ćete se kad je za (primjerice) godinu dana otvorite, koliko ste uštedjeli.
Ako želite neku ozbiljnije štednju ili imate više novca u dogovoru s roditeljima možete i otvoriti račun u banci, te i tako štedjeti. Dobar primjer: jedna se mama dosjetila kako štedjeti skupa s djecom te su se dogovorili kako će novac koji su dobili za rođendane staviti na račun u banku i nitko ga neće moći dizati dok svaki od njih ne bude punoljetan. To im je novac za studij. Tako je i bilo, te kada su djeca stigla do studija, na svom računu su imala lijepu svotu novca koja im je olakšala studentski život i brigu roditelja.
Neki su od svoje ušteđevine išli na more, pa vi dobro promislite vrijedi li štedjeti.
Ž. V.