Arhiv tekstova Arhiv tekstova

O književnim i inim temama

Znanstveni zavod Hrvata u Mađarskoj, Odsjek za kroatistiku Instituta za slavistiku Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Pečuhu, Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata i Regionalni centar Mađarske akademije znanosti organizirali su 18. i 19. listopada XVII. Međunarodni kroatistički znanstveni skup u Pečuhu. Ovaj skup organizira se svake dvije godine. 
Znanstveni skup bio je posvećen 150. obljetnici rođenja Ivane Brlić Mažuranić, 150. obljetnici rođenja nijemetskoga župnika i prevoditelja Béle Horvátha, 75. obljetnici Katedre za hrvatski jezik i književnost Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Pečuhu kao i 20. obljetnici utemeljenja Znanstvenog zavoda Hrvata u Mađarskoj. Na skupu, koji je održan u zgradi Regionalnog centra Mađarske akademije znanosti, sudjelovalo je četrdesetak izlagača iz Mađarske, Hrvatske, Srbije, Bosne i Hercegovine i Slovenije.

Obljetnice Zavoda i Katedre

Znanstveni skup bio je otvoren predstavljenjem povijesti Katedre za hrvatski jezik i književnost Filozofskog fakulteta u Zagrebu koja je također proslavila 75 godina od svog osnivanja. O dugoj povijesti katedre, koja je najstarija djelatna katedra za suvremeni hrvatski jezik, govorio je pročelnik Odsjeka za kroatistiku dr. sc. Ivan Marković. O 20 godina rada Znanstvenog zavoda Hrvata u Mađarskoj govorio je djelatnik ZZHM-a Silvestar Balić. Kako je kazao, Zavod je u protekla dva desetljeća radio na istraživanju, prezentiranju, populariziranju Hrvata u Mađarskoj i njihovom povezivanju sa sveukupnim hrvatskim znanstvenim, umjetničkim i kulturnim životom. Povodom 75. obljetnice Katedre za hrvatski jezik i književnost Filozofskog fakulteta u Pečuhu govorio je voditelj Katedre dr. sc. Stjepan Blažetin. Katedra u Pečuhu, odnosno njezin pravni prethodnik, započeo je s radom 1949./1950. akademske godine na tadašnjoj Visokoj pedagoškoj školi. Od tada diplomirali su brojni studenti koji su svojim životom i radom obilježavali a i danas obilježavaju kulturni, umjetnički, znanstveni i javni život hrvatske zajednice u Mađarskoj. 

Prevođenje, dvojezičnost, hrvatska nastava...

Prvi dan znanstvenog skupa bio je rezerviran za radove inspirirane životom i djelom Béle Horvátha, nijemetskog župnika najviše poznatog po zbirci Petőfijeve pjesme (Subotica, 1914.). Sve do danas to je jedina samostalna zbirka Sándora Petőfija, jednog od najvećih mađarskih pjesnika XIX. stoljeća, na hrvatskom jeziku. Tog dana mogla su se čuti izlaganja koja propituju položaj i mjesto umjetničkog prevođenja i prevođenja uopće, pitanja dvojezičnosti, probleme nastave hrvatskoga jezika u inojezičnom okruženju, ulogu hrvatskih nacionalnih manjina u posredovanju između dviju kultura. Bilo je riječi i o hrvatskim lektoratima u inozemstvu, izobrazbi odgojitelja, učitelja i profesora hrvatskoga jezika i književnosti u Hrvatskoj i u inozemstvu, pitanjima uključivanja Hrvata izvan Hrvatske u znanstveni život matične domovine. 
Izlaganja su prvog dana imali i predstavnici Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata iz Subotice i NIU Hrvatska riječ – Branimir Kopilović (Izložbene aktivnosti Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata od 2009. do 2023. godine) odnosno Ivan Benčik (Književno-esejistički sadržaji u tjedniku Hrvatska riječ te njegovim podliscima za djecu i mlade Hrcko i Kužiš?!).

Brlić Mažuranić – trajna inspiracija

Život i rad Ivane Brlić Mažuranić bila je glavna tema drugog dana znanstvenog skupa. Njeno ime je nezaobilazno u povijesti hrvatske književnosti, jedna je od najpopularnijih dječjih spisateljica i danas, te trajna inspiracija različitim umjetnicima. Njezina se djela poput Čudnovatih zgoda šegrta Hlapića i Priča iz davnine redovito čitaju, prevedena je na brojne jezike, a pored toga bila je inspiracija za filmske adaptacije, crtane filmove, predstave, mjuzikle, stripove itd. Na znanstvenom skupu bili su predstavljeni radovi koji se bave životom i djelom te autorice, njezinim značajem za sveukupnu hrvatsku književnost i kulturu, njenim radovima s područja dječje književnosti, kao i o djelima Ivane Brlić Mažuranić u različitim umjetničkim praksama, pogotovo u svakodnevnom životu i modernom digitalnom okruženju. Pojedini radovi dotaknuli su se i novinarskog, ali i političkog angažmana Ivane Brlić Mažuranić i njene obitelji. 
Za sudionike znanstvenog skupa bio je organiziran i posjet Hrvatskom kazalištu u Pečuhu koje je osnovano 1992. godine i u kom se redovito igraju predstave na hrvatskom jeziku. Ondje su posjetitelji imali priliku pogledati predstavu Ribe rađenu po jednočinki američke autorice Elaine May a u režiji Čarne Kršul. Glavne uloge su igrale Maja Lučić i Čarna Kršul.
XVII. Međunarodni kroatistički znanstveni skup održan je uz pokroviteljstvo fonda Gábor Bethlen i Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske i uz potporu Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Pečuhu.
H. R.

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

21.11.2024 - Predstavljanje knjige 'Kratka povijest Hrvata u Mađarskoj'

Predstavljanje dvojezične knjige Kratka povijest Hrvata u Mađarskoj – A magyarországi horvátok rövid története (Naklada Croatica, Budimpešta, 2022.) autora dr. sc. Dinka Šokčevića bit će u čitaonici Gradske knjižnice u Subotici u četrvtak, 21. studenoga, s početkom u 17 sati.

Predstavljanje knjige odvija se u organizaciji Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata.

21.11.2024 - Koncert klape More u Subotičkoj sinagogi

Koncert šibenske klape More pod bit će održan u četvrtak, 21. studenoga, u Subotičkoj sinagogi s početkom u 19 sati. Koncert će upotpuniti i nastup ansambla Hajo iz Subotice.

Ulaznice po promotivnoj cijeni od 500 dinara se mogu kupiti na porti Hrvatskog doma – Matice u Subotici, na adresi Preradovićeva 11, radnim danima od 10 do 15 sati. Više informacija na telefon +381 60 65 90 022.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika