Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Bogatstvo različitosti u pjesmi

Pod sloganom »Kao što si ti Oče u meni i ja u tebi, tako neka i oni u nama budu jedno…« u crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije u Zemunu 19. listopada održani su XIII. Ekumenski susreti zborova crkvenog pjevanja. Na tradicionalnoj manifestaciji koja okuplja zborove različitih vjera koji promiču ekumenizam sudjelovalo je šest zborova iz Srbije i Hrvatske. Nastupili su »domaći« mješoviti župni zbor Sv. Cecilija iz Zemuna, ženski zbor Cantus ante omnia iz Zagreba, mješoviti hor Tilia iz Stare Pazove, zbor Zvon iz Dobrinja s otoka Krka, pjevački zbor Pojoča družba iz Beograda te Horski studio Zvon katolikon također iz Beograda.

Korak k ujedinjenju

Ideja o održavanju ekumenskih susreta u zemunskoj župi potekla je prije trinaest godina od župnika Joze Duspare, čija je želja bila liturgijskim pjevanjem širiti ekumenizam.
»Mnogi ljudi dolaze više puta i uvijek je lijepo druženje, a glasove liturgijskog božanskog pjevanja ugodno je čuti u svakoj zajednici jer odiše jednom kulturom, poviješću, stanjem duha. Ekumenizam je važan faktor u crkvi. Biti crkva a ne biti ekumenska nije dovoljno. Isus je osnovao jednu crkvu, a povijest je učinila svoje u različitim momentima civilizacije. Mislim da se u novom dobu, ako uzmemo u obzir da smo ostvarili kulturni i gospodarski napredak, moramo boriti za ujedinjenje Crkve. Nitko od nas ne razmišlja da to može biti u skorije vrijeme. Ako učinimo jedan korak u svom životu, već smo učinili nešto za jedinstvo«, ističe preč. Duspara.
Dolazak zbora s Krka u Zemun postala je već tradicija. Zbor Zvon iz Dobrinja sudjelovao je i dan kasnije, u nedjelju, 20. listopada, na misi u zemunskoj župi. 
»Drago nam je što možemo ovdje sudjelovati kako bismo donijeli dah naše domovine, tim više što dolazimo s otoka Krka koji je kolijevka pismenosti, ili kako kažu krsni list Hrvata koji je ispisan na Baščanskoj ploči, jednoj od prvih glagoljskih zapisa još 1100. godine za vrijeme kralja Zvonimira. Dolazimo s otoka koji je prepun hrvatske kulturne baštine i na neki način naš dolazak je možda simboličan jer dajemo podršku našim Hrvatima, našim sunarodnjacima, koji žive ovdje u Zemunu i širom Srbije, da nisu zaboravljeni«, kaže načelnik Općine Dobrinja Nevenko Komadina. 

Doprinos jedinstvu različitosti

Cantus ante omnia (Pjev prije svega) jedan je od najuglednijih hrvatskih zborova. Osnovan je 2007. u Zagrebu, a njegova je utemeljiteljica i umjetnička voditeljica maestra Snežana Ponoš.
»Ovo je prvi puta da dolazimo na Ekumenske susrete u Zemun i jako smo počašćeni pozivom. Iako naš zbor nije crkveni, imamo duhovni program u našem bogatom repertoaru i odazivamo se svakom pozivu i prilici da nastupamo, osobito u crkvenim prostorima. Sudjelujemo svim srcem u svakoj manifestaciji i okupljanju zborova koji će pokazati različitost i jedinstvo u toj različitosti«, izjavila je Ponoš.
Horski studio Zvon katolikon iz Beograda stalni je sudionik ekumenskih susreta u Zemunu.
»Sam događaj i mjesto održavanja izuzetno su mi važni, pomalo emotivno i osobno iz razloga što sam u ovoj kalendarskoj godini obilježio trideset godina od prvog održanog koncerta u ovoj crkvi. Tada smo kroz program mješovite duhovne muzike, koja je u sebi imala i pravoslavnu i katoličku i protestantsku  crnačku duhovnu, na neki način možda bili početna varnica ovih kasnijih događanja. Mislim da je veza među ljudima jako bitna. Potrebno ih je učvršćivati«, navodi dirigent Horskog studija Zvon katolikon Đorđe Stanković. 
Susreti su održani pod pokroviteljstvom Ministarstva pravde, Uprave za suradnju s crkvama i vjerskim zajednicama, Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske i opće bolnice Bel medic iz Beograda.
S. D.
 

Najava događaja

09.11.2024 - KPZH Šokadija: Pjesnički natječaj 'Za lipu rič'

U povodu manifestacije Šokačko veče 2024. koje će ove godine biti objedinjeno s manifestacijom Šokci i baština, KPZH Šokadija iz Sonte objavljuje književni natječaj Za lipu rič 2024.

Na natječaj se mogu prijaviti autori s neobjavljenim pjesmama, pisanim neknjiževnim dijalektom hrvatskog jezika, šokačkom ikavicom. Natječaj je otvoren do 31. listopada.

Pjesme u pisanoj formi dostaviti na adresu: KPZH Šokadija, Vuka Karadžića 22, Sonta, s naznakom – Za natječaj ili na e-mail: biljaribic65@gmail.com.

Autori na natječaj mogu prijaviti jednu neobjavljenu pjesmu. Pjesme prispjele na natječaj ne vraćaju se autorima. Autor prvoplasirane pjesme bit će nagrađen, a pjesma pročitana na Šokačkoj večeri 2024. u okviru manifestacije Šokci i baština, koja će biti održana 9. studenoga u Sonti.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika