Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Vijesti

Inicijativa za rekreacijsko-edukacijski centar na primorju 

Predsjednica Hrvatskog nacionalnog vijeća i saborska zastupnica Jasna Vojnić razgovarala je prošlog tjedna u Zagrebu s ministrom prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine te potpredsjednikom hrvatske Vlade Brankom Bačićem o mogućnosti otvaranja rekreacijsko-edukacijskog centra na primorju, koji bi trebao postati mjesto odmora i učenja za djecu i mlade pripadnike hrvatske manjine iz Srbije. Kako je objavljeno na Facebook stranici HNV-a, snažnu podršku ovoj inicijativi pružili su i saborski zastupnici iz Bosne i Hercegovine Nevenko Barbarić i Dario Pušić. 
H. R.


Sjednica Odbora za službenu uporabu jezika i pisma HNV-a

Sjednica Odbora za službenu uporabu jezika i pisma Hrvatskog nacionalnog vijeća održana je u srijedu, 23. listopada u Hrvatskom domu – Matici. 
Na dnevnom redu druge po redu sjednice među ostalim je bilo sagledavanje provedbe prava, odnosno primjene Zakona o službenoj uporabi jezika i pisma na teritoriju grada Subotice, što je u skladu sa strateškim planom Strategije, a o čemu predsjednica ovog odbora Ljubica Vuković Dulić kaže: 
»Kao predmet analize primjene ovoga prava odabran je segment koji se tiče komunikacije pojedinih institucija s građanima (obavijesti, internetske stranice, obrasci) te ispisivanja imena/naziva tijela koja obavljaju javna ovlaštenja, a prema Zakonu o službenoj uporabi jezika i pisma (članak 11. i članak 19.) te Zakonu o zaštiti prava nacionalnih manjina (članak 11.). Riječ je o tijelima poput javnih poduzeća, institucija kulture, kao i obrazovnih institucija u kojima se nastava odvija na hrvatskom jeziku. Doneseni su zaključci kojima se predlažu dalji koraci za poboljšanje ostvarivanja prava na uporabu hrvatskog jezika i pisma, budući da se ono ne provodi u zadovoljavajućoj mjeri. S druge strane, uviđa se i stanoviti pozitivan pomak, te se mogu istaknuti i primjeri dobre prakse, a to su Gradska knjižnica Subotica, Gradski muzej Subotica, Opća bolnica Subotica, JKP Pogrebno u Subotici, Politehnička škola u Subotici te osnovne škole u kojima se nastava odvija na hrvatskom jeziku«.
Jedna od točaka bio je i osvrt na temu ispisivanja naziva, znakova upozorenja, obavijesti te drugih informacija za građane na jezicima koji su u službenoj uporabi na teritoriju grada Subotice, pa tako i hrvatskog, a koji se očekuju prilikom završetka rekonstrukcije i otvaranja Željezničkog kolodvora u Subotici. Kako navodi Vuković Dulić, odlučeno je da se kontaktiraju nadležna tijela kako bi se ispoštovala provedba Zakona o službenoj uporabi jezika i pisma.
I. P. S.
Trideset godina 
od prvog broja Zvonika

Prije 30 godina, u studenome 1994. godine tiskan je prvi broj Katoličkog lista Zvonik. Osnovali su ga svećenici Hrvati Subotičke biskupije 19. rujna 1994. godine u Baču, u sjeni zvonika franjevačke crkve iz XIII. stoljeća, te je po tom najstarijem zvoniku u Subotičkoj biskupiji list i dobio ime. Svećenici su dali i početna sredstva za izdavanje lista, a prvi broj tiskan je za svetkovinu Svih svetih 1994. godine.
Na samim počecima formalni izdavač Zvonika bio je Župni ured župe sv. Roka u Subotici, a stvarni Katolički institut za kulturu, povijest i duhovnost Ivan Antunović. Prvi i dugogodišnji urednik bio je vlč. dr. Andrija Anišić, od 1. do 150. broja. 
Aktualni izdavač je Katoličko društvo Ivan Antunović iz Subotice, a urednik od 281. broja je vlč. Vinko Cvijin. 
Osnovni cilj ovog lista, koji je naveden u prvom broju, jeste svjedočenje Evanđelja kao i praćenje svih događaja u životu Crkve u Hrvata Subotičke biskupije, događaja u životu vjernika Mađara, Slovaka, Nijemaca i ostalih naroda koji žive na području Subotičke biskupije, kao i donošenje izvješća o svim značajnijim događajima. Ovaj list čuva ne samo vjerski identitet nego i nacionalni. To se odnosi na jezik kao i na sve one sadržaje od kojih se list sastoji.
Za svih ovih 30 godina Zvonik je imao svega pet urednika, te uz spomenute urednici su bili i sadašnji biskup Zrenjaninske biskupije mr. Mirko Štefković i to od 151. do 200. broja, potom vlč. Dragan Muharem od 201. do 264. broja i vlč. Siniša Tumbas Loketić od 265. do 280. broja. 
U studenome će izaći 360. broj, a svi dosadašnji brojevi, osim u tiskanom izdanju, čuvaju se i mogu se online čitati na mrežnoj stranici Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata, koja nudi digitalizirano izdanje ovog katoličkog mjesečnika.  
H. R. 

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika