Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Svetac koji ujedinjuje

Srijemska biskupija proslavila je 26. listopada svoga zaštitinika, svetog Dimitrija đakona i mučenika. Svečano euharistijsko slavlje u katedrali, manjoj bazilici u Srijemskoj Mitrovici, predvodio je apostolski nuncij u Srbiji Santo Rocco Gangemi, a u koncelebraciji su, uz srijemskog biskupa mons. Fabijana Svalinu i biskupa u miru mons. Đuru Gašparovića bili novi požeški biskup mons. Ivo Martinović, grkokatolički vladika mons. Đuro Džudžar, subotički biskup mons. Franjo Fazekas, zrenjaninski biskup mons. Mirko Štefković, izaslanik nadbiskupa i metropolit đakovačko-osječkog dekan Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Osijeku prof. dr. mons. Ivica Pažin, te izaslanik beogradskog nadbiskupa i metropolita, generalni vikar Beogradske nadbiskupije mons. Marko Trošt, rektor Bogoslovnog sjemeništa u Đakovu preč. prof. dr. Stjepan Radić, sudski vikari u Đakovu i Subotici dr. Zdenko Ilić i dr. Ivica Ivanković Radak, kao i svećenici iz Đakovačko-osječke, Zagrebačke, Splitsko-makarske, Beogradske nadbiskupije i Subotičke biskupije, grkokatoličke eparhije svetog Nikolaja te svećenici Srijemske biskupije.

Ustrajmo uz pomoć uskrslog Gospodina

Sveti Dimitrije, đakon i mučenik, jedan je od najvećih blagdana Srijemske biskupije. Pozdravljajući okupljene, srijemski biskup Svalina istaknuo je koliko je Srijemska biskupija bogata svjedočanstvom srijemskih mučenika među kojima je i sveti Dimitrije.  
»Uvijek je čuvao ili tražio svoju inspiraciju u svetim knjigama. Bio je čuvar svetih knjiga, svetih pisama, koje je kršćanska zajednica ovdje čuvala. Bio je u stanju izložiti vlastiti život za ona uvjerenja u koja je vjerovao i za njih živio. Živimo u vremenima kada su nam potrebni upravo takvi veličanstveni svjedoci kojih ima, samo ih trebamo prepoznati i još više od njih učiti, slijediti ih i biti na Isusovom tragu evanđelja na koje nas neprestano poziva, da budemo Gospodinovi učenici«, rekao je biskup Svalina i usporedio vrijeme u kojem je sveti Dimitrije živio s današnjim vremenom: »Vremena su bila teška i izazovna, pogotovo u vremenima progona. Ali ni današnja vremena nisu bitno drugačija. Možda nećemo morati polagati život poput svetog Dimitrija ili biskupa Irineja kome je on bio đakon i mnogih drugih svetaca čiji pomen čuvamo u Srijemskoj biskupiji, ali danas svjedočiti da pripadaš Isusu nije moderno. Nerijetko mnogi ljudi, posebice mladi, završe na stupu srama kada su u pitanju društvene mreže. Često budu etiketirani, marginalizirani, proglašeni nazadnima i nekim drugim opisima maknuti iz fokusa života naših zajednica u kojima živimo. Ništa nas od toga ne smije poljuljati nego još više s uvjerenjem uskrsloga Gospodina, moleći zagovor svetaca, našega đakona Dimitrija, da nam bude uvijek na pomoć, kako bismo mogli ostvariti misiju koja se od nas očekuje«.

Ujedinitelj kršćana

U svojoj propovijedi apostolski nuncij Santo Rocco Gangemi istaknuo je tri karakteristike sv. Dimitrija koje su zajedničke svim kršćanima, ne samo katolicima, nego i istočnim kršćanima, jer on je, kako je rekao, svetac koji ujedinjuje. 
»Prva karakteristika sv. Dimitrija jeste mučeništvo, što znači da je bio svjedok, a to je toliko potrebno u današnjem vremenu i svijetu. Druga oznaka njegovog života jeste što je bio đakon, što znači da je služio. Svi smo mi pozvani na temelju naših sakramenata služiti drugima, ne samo onima koji su daleko, nego napose onima koji su blizu nas. Treća oznaka jeste da je sv. Dimitrije bio vojnik. Tako kaže tradicija. Svi smo mi pozvani boriti se u različitim borbama života. I posljednja poruka je svima pozdrav i blagoslov i neka nas dobri Bog sve čuva i prati«, poručio je apostolski nuncij.
Novi požeški biskup mons. Ivo Martinović prvi put je kao biskup sudjelovao na svečanom euharistijskom slavlju.
»Sveti Dimitrije nas svojom poviješću povezuje i ujedinjuje s Đakovačkom biskupijom. Srijemska biskupija je stoljećima povezana čak i prije osnutka biskupije sa svetim Dimitrijem i njegovim mučeništvom. Njegovo mučeništvo i njegova vjera i ljubav prema Bogu je ono što povezuje ne samo nas s Đakovačko-osječkom nadbiskupijom i Požeškom biskupijom nego nas povezuje s cijelim kršćanskim svijetom pa i šire i s poganskim svijetom. Njegovo mučeništvo je znak ljubavi prema Bogu, a isto tako i ljudima. To je ono što je važno za njegov lik, njegovu vjeru i ljubav i humanizam. To je potrebno i danas, biti svjestan da njegov lik i djelo ima svoju vrijednost od IV. stoljeća do danas«, istaknuo je požeški biskup.
Svečano misno slavlje animirao je katedralni zbor Sveta Cecilija i gosti iz Varaždina, komorni vokalni ansambl Nonet Donum.
Osim velikog broja vjernika iz Srijemske ali i iz drugih biskupija, svečanosti su nazočili predstavnik Srpske Pravoslavne Crkve Stefan Nedić, đakon sabornog hrama svetog Dimitrija u Srijemskoj Mitrovici,  ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog u Vladi Srbije Tomislav Žigmanov, opunomoćena ministrica u Veleposlanstvu Republike Hrvatske u Beogradu Davorka Velicki Čičak te konzul savjetnik Zdravko Vincelj,  gradonačelnik Srijemske Mitrovice Branislav Nedimović sa suradnicima, pomoćnik direktora Uprave za suradnju s vjerskim zajedicama Marko Nikolić, ravnateljica ZKVH-a Katarina Čeliković, v. d. ravnateljice NIU Hrvatska riječ Mirjana Trkulja, predstavnici nacionalnih vijeća i kulturnih udruga. Svečanosti su nazočili i gosti iz Hrvatske: izaslanik Vuovarsko-srijemske županije Andrija Matić, načelnik Općine Tovarnik Anđelko Dobroćinac, gradonačelnica Iloka Marina Budimir i predstavnik Zajednice protjeranih Hrvata Srijema, Bačke i Banata Darko Radić.
S. D.
 

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

21.11.2024 - Predstavljanje knjige 'Kratka povijest Hrvata u Mađarskoj'

Predstavljanje dvojezične knjige Kratka povijest Hrvata u Mađarskoj – A magyarországi horvátok rövid története (Naklada Croatica, Budimpešta, 2022.) autora dr. sc. Dinka Šokčevića bit će u čitaonici Gradske knjižnice u Subotici u četrvtak, 21. studenoga, s početkom u 17 sati.

Predstavljanje knjige odvija se u organizaciji Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata.

21.11.2024 - Koncert klape More u Subotičkoj sinagogi

Koncert šibenske klape More pod bit će održan u četvrtak, 21. studenoga, u Subotičkoj sinagogi s početkom u 19 sati. Koncert će upotpuniti i nastup ansambla Hajo iz Subotice.

Ulaznice po promotivnoj cijeni od 500 dinara se mogu kupiti na porti Hrvatskog doma – Matice u Subotici, na adresi Preradovićeva 11, radnim danima od 10 do 15 sati. Više informacija na telefon +381 60 65 90 022.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika