Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Jesmo li kao pismoznanci?

Svatko u svom okruženju teži za nekom čašću, za isticanjem u odnosu na druge. Često se uspoređujemo s onima oko sebe te ako više posjedujemo, osjećamo se moćnije i važnije. To su sve situacije koje nas mogu učiniti lošima u kršćanskom smislu jer mogu kod nas izazvati oholost, pohlepu i sve ono što uz to dolazi. Zato sve što Isus u Evanđelju govori o pismoznancima i farizejima i za nas bi trebala biti opomena, poticaj na sagledavanje vlastitog ponašanja i odnosa prema bližnjima. Zato ovonedjeljno Evanđelje, koliko god da se čini udaljeno od našeg vremena, našeg načina života i društvenih normi ipak nam je blisko i itekako opominje (usp. Mk 12,38-44).

Vjerski propisi

Farizeji i pismoznanci postali su za nas simbol licemjerja. Uživali su u dobrom glasu i u počastima jer su za Židove bili najviši slojevi društva, a sve zbog toga što su poznavali Pisma. Bili su tumači Biblije te su prema onome što u njoj piše bili apsolutno konzervativni. A Isus ipak opominje kršćane da ne budu poput njih. To je zato jer  je njihov odnos prema Bibliji bio legalistički te se oni zapravo nisu ponašali kako bi trebali oni koji poznaju i drugima tumače Pisma. Oni vole samo vanjsko obdržavanje propisa koje im donosi slavu i počasti u narodu, čime hrane svoju oholost i uznositost. Osim toga, vole materijalne dobitke koje mogu steći upravo tim izvanjskim obdržavanjima propisa, što hrani njihovu pohlepu i vuče ih dublje u grijeh. Isus ih upozorava na osudu, jer njihovo znanje i položaj u društvu nosi veliku odgovornost pa razmjerno tome ide i kazna za neispunjenu zadaću.
Ni mi danas često nismo bolji. Vjerski smo poučeni, izvanjski obdržavamo vjerske propise, a gdje nam je srce? Je li uz Boga, je li uz bližnjega? I naše su župne zajednice pune onih koji se smatraju boljima jer imaju u crkvi svoje mjesto, budući da su stalno tu, koji očekuju zasluge zbog svoga doprinosa župnoj zajednici, koji se smatraju dobrim vjernicima jer su im bliske razne vrste pobožnosti… Ako sva naša pobožnost hrani našu oholost i navodi nas na uspoređivanje s drugima, onda nismo odmakli od ponašanja farizeja i pismoznanaca. Ništa što izvana činimo nije važno, nego ono što nosimo u srcu. Forma nije Bogu potrebna, osjećaj da smo pobožniji i bolji vjernici od drugih samo je nešto što nas od Boga udaljava i čini zapravo lošim vjernikom bez obzira na sve. Ono što smo primili od predaka i sve ono što smo naučili i stekli tijekom našeg životnog duhovnog odgoja je to što nas treba činiti iskrenim i poniznim širiteljima Evanđelja, a ne oholim nazovi vjernicima praznog srca. I dok o ovome razmišljamo, nikako ne smijemo tražiti druge članove zajednice koji se tako ponašaju, već sebe mijenjati i truditi se oko svoga svjedočenja.

Što i kako dajemo?

Isus ove nedjelje spominje i primjer udovice koja u hramsku riznicu ubacuje malo novca, ali je to sve što je ona imala. On primjećuje da bogataši daju mnogo, ali udovica je dala više od njih. Jer, njihov je dar ono što su odvojili za prilog od onog što im je preteklo, a ono što je ona dala je istinska žrtva. Ona daje sve što ima. Tako nas Isus želi poučiti da veličina materijalnog nije kod Boga vrijedna kao kod čovjeka. Vrijedno je ono što je u srcu. On vrjednuje našu žrtvu, našu ljubav, ne toliko što smo dali, nego što nam je ostalo, i ne kad je samo novac u pitanju, nego svaki drugi dar koji dajemo: vrijeme, ljubav, podršku, znanje… i sve što možemo pružiti bližnjemu, zajednici te njemu samom.

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

21.11.2024 - Predstavljanje knjige 'Kratka povijest Hrvata u Mađarskoj'

Predstavljanje dvojezične knjige Kratka povijest Hrvata u Mađarskoj – A magyarországi horvátok rövid története (Naklada Croatica, Budimpešta, 2022.) autora dr. sc. Dinka Šokčevića bit će u čitaonici Gradske knjižnice u Subotici u četrvtak, 21. studenoga, s početkom u 17 sati.

Predstavljanje knjige odvija se u organizaciji Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata.

21.11.2024 - Koncert klape More u Subotičkoj sinagogi

Koncert šibenske klape More pod bit će održan u četvrtak, 21. studenoga, u Subotičkoj sinagogi s početkom u 19 sati. Koncert će upotpuniti i nastup ansambla Hajo iz Subotice.

Ulaznice po promotivnoj cijeni od 500 dinara se mogu kupiti na porti Hrvatskog doma – Matice u Subotici, na adresi Preradovićeva 11, radnim danima od 10 do 15 sati. Više informacija na telefon +381 60 65 90 022.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika