Arhiv tekstova Arhiv tekstova

(Ne)selektivna provedba prava nacionalnih manjina

Od rušenja nadstrešnice na željezničkoj stanici u Novom Sadu, kada je poginulo 14 ljudi, željeznički promet između Beograda i Novog Sada odvija se do Petrovaradina, a stanica je i dalje zatvorena. Tragedija u Novom Sadu otvorila je brojna pitanja vezana za rekonstrukciju stanice i propuste koji su doveli do pogibije 14 ljudi. Još uvijek zbog toga nitko nije uhićen, a što se političke i moralne odgovornosti tiče jedino je ministar građevinarstva, prometa i infrastrukture Goran Vesić podnio ostavku.
Tragedija u Novom Sadu u drugi plan je stavila radove na željezničkoj pruzi od Novog Sada do Subotice. A samo prije nešto više od mjesec dana predsjednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je u Subotici da će brza pruga Novi Sad – Subotica biti otvorena 24. studenoga. Najavljeni datum sada je upitan.

Prvo mađarski, pa engleski, a ostali?

I prije tragedije taj datum je u pitanje doveo i sam Vučić, ali zbog jezika. Vučiću su zasmetali natpisi na informativnim pločama samo na srpskom i engleskom jeziku, pa je poručio da stanica neće biti otvorena dok natpisi ne budu ispisani i na mađarskom jeziku. 
»Vidjeli ste natpise na srpskom i na engleskom jeziku, ali nam ovdje nedostaje mađarski jezik. Neće vam se stanica otvoriti dok ne budu natpisi i na mađarskom jeziku. Prvo na srpskom, na mađarskom pa onda na engleskom jeziku, jer nam je ovdje mađarski jezik važniji nego engleski«, rekao je tada Vučić novinarima.
O drugim jezicima koji su na teritoriju Grada Subotica u službenoj uporabi ni riječi. Ni od Vučića ni od Saveza vojvođanskih Mađara kome očigledno prava drugih manjina, ista ta na osnovu kojih se traže i natpisi na mađarskom, nisu bitna. Kako prenosio Radio Slobodna Europa, zamjenica gradonačelnika Subotice Csilla Góli je 18. listopada u sjedištu Saveza vojvođanskih Mađara rekla novinarima da će vrlo brzo biti postavljene nove ploče na željezničkoj stanici Subotica na kojima će biti natpisi na srpskom, na ćiriličnom pismu, na mađarskom i na engleskom jeziku. 
»Bit će ispisano onako kako je u Subotici najavio i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić«, rekla je.
No, natpisi će ipak biti ispisani i na drugim jezicima koji su u Subotici u službenoj uporabi. Na tome, pozivajući se na zakonsku obvezu, inzistira Pokrajinsko tajništvo za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice koje je na zakonsku obvezu podsjetilo i Grad Suboticu i JP Željeznice Srbije, ali i druge lokalne samouprave na dionici od Novog Sada do Subotice.

Zakon isti za sve manjine

U dopisu, a koji je iz Pokrajinskog tajništva na naš zahtjev, dostavljen i redakciji Hrvatske riječi, Grad Subotica i Željeznice Srbije upozoravaju se na obvezu poštovanja Zakona o službenoj uporabi jezika i pisma prilikom postavljanja svih javnih natpisa i obavještenja. 
»Podsjećamo da je na teritoriju jedinice lokalne samouprave kroz koji prolazi navedena dionica, Statutom Grada Subotica, uveden u službenu uporabu, pored srpskog jezika i ćiriličnog pisma, bunjevački jezik i pismo, mađarski jezik i pismo i hrvatski jezik i pismo. Stoga je potrebno da se ispoštuju odredbe Statuta, te da svaka vrsta ispisivanja, na željezničkim stanicama koje se nalaze na teritoriju Grada Subotica mora biti u skladu sa Statutom«, navodi se u dopisu koji je potpisao pokrajinski tajnik za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice Róbert Ótott.
Pokrajinsko tajništvo navodi da su dopisi poslani preventivno kako bi se osigurala zakonitost poslovanja i postupanja i da se »spriječe štetne posljedice po zakonom i drugim propisom zaštićena dobra, prava i interese, kao i eventualni budući inspekcijski nadzori, sudski postupci i dodatni financijski izdaci«.
Prilikom postavljanja ploča s natpisima na jezicima nacionalnih manjina moraju se konzultirati  nacionalna vijeća nacionalnih manjina, čiji su jezici u službenoj uporabi kako bi se osiguralo pravilno ispisivanje javnih natpisa.
U dopisu Željeznicama Srbije podsjeća se da ista obveza ispisivanja naziva i na jezicima nacionalnih manjina postoji za sve lokalne samouprave kroz koje prolazi pruga Novi Sad – Subotica.
»Ukazujemo da je na teritorijima jedinica lokalne samouprave kroz koje prolazi navedena dionica, statutima općina ili gradova, uvedeno u službenu uporabu, pored srpskog jezika i ćiriličnog pisma, više jezika nacionalnih manjina, imajući u vidu multinacionalni sastav stanovništva. Stoga je potrebno da se ispoštuju odredbe statuta svake jedinice lokalne samouprave, te da se svaka vrsta ispisivanja na željezničkim stanicama uskladi sa statutima jedinica lokalne samouprave«, navodi se u dopisu i podsjeća da je to tajništvo nadležno za kontrolu primjene službene uporabe jezika i pisma. 
Z. V.

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

21.11.2024 - Predstavljanje knjige 'Kratka povijest Hrvata u Mađarskoj'

Predstavljanje dvojezične knjige Kratka povijest Hrvata u Mađarskoj – A magyarországi horvátok rövid története (Naklada Croatica, Budimpešta, 2022.) autora dr. sc. Dinka Šokčevića bit će u čitaonici Gradske knjižnice u Subotici u četrvtak, 21. studenoga, s početkom u 17 sati.

Predstavljanje knjige odvija se u organizaciji Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata.

21.11.2024 - Koncert klape More u Subotičkoj sinagogi

Koncert šibenske klape More pod bit će održan u četvrtak, 21. studenoga, u Subotičkoj sinagogi s početkom u 19 sati. Koncert će upotpuniti i nastup ansambla Hajo iz Subotice.

Ulaznice po promotivnoj cijeni od 500 dinara se mogu kupiti na porti Hrvatskog doma – Matice u Subotici, na adresi Preradovićeva 11, radnim danima od 10 do 15 sati. Više informacija na telefon +381 60 65 90 022.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika