Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Ostajte ovdje

Ako izuzmemo svakodnevne probleme s hodanjem, guranjem bicikla ili tegljenjem tereta, građani Subotice uspješno su prebrodili sve izazove pasarele koja im je postavljena u vrijeme renoviranja i izgradnje nadvožnjaka na Segedinskoj cesti, ali su prave neizvjesnosti tek pred njima. Nekoliko video uradaka subotičkog snimatelja Jugoslava Ivića (o čemu smo dijelom pisali u prošlom broju) najbolji su dokaz za to. Ali ne i za vijećnike vladajuće većine u lokalnoj samoupravi koji su na sjednici Skupštine grada 7. studenoga glatko odbili prijedlog oporbe za sazivanje izvanredne sjednice na kojoj bi bio formiran anketni odbor koji bi se bavio uvidom u stanje, revizijom i kontrolom svih projekata vezanih za željezničku infrastrukturu na teritoriju našega grada. Kao argumente za odbijanje inicijative, koju je u ime Demokratske stranke i Narodnog pokreta Srbije, podnijela vijećnica Nela Tonković, šefovi klubova vijećnika Saveza vojvođanskih Mađara i Srspke napredne stranke János Nágel i Veljko Vojnić naveli su kako je tu riječ o visokostručnim pitanjima koja iziskuju ogromno znanje iz područja građevinske struke, te uvjerenje da nadležna državna tijela »vode brigu o tome«, a kao ključni argument upotrijebljena su čak tri zakona (o državnoj upravi, o lokalnoj samoupravi i o planiranju i izgradnji) koji »kažu« da takvo što nije u nadležnosti grada.
Tako je kompozicija problema koja je 1. studenoga iznenada iznikla na ulazu u željezničku stanicu u Novom Sadu i u Subotici preusmjerena na glavni kolosijek čije dalje (neizvjesno) putovanje određuje politika. Nisu, dakle, za vladajuće stranke u lokalnoj samoupravi bitni očiti fušeraji koji su napravljeni na nadvožnjacima, podvožnjacima ili mostovima prije samo nekoliko mjeseci jer je i od toga jače uvjerenje da nadležna državna tijela »vode brigu o tome«. Nisu za vladajuće stranke u lokalnoj samoupravi bitni ni nezašrafljeni zavtrnji ni pur-pjenom lijepljene rupe na nadvožnjaku na Segedinskoj cesti, jer nasuprot čak i prosječnom vidu i zdravom razumu stoje čak tri zakona koji priječe lokalnoj samoupravi da se miješa u ono što se događa, i što se potencijalno može dogoditi, na njezinu teritoriju! Nisu lokalnoj samoupravi dovoljne niti opomene u vidu iskakanja vagona prije nekoliko godina upravo na »njezinu teritoriju« (kod Naumovićeva, recimo), jer za formiranje strašnog anketnog odbora nije dobila zeleno svjetlo s glavnog kolodvora na Andrićevom vijencu otkuda se ovih dana uveliko obavlja prestrojavanje vagona problema u vidu najavljivanih ostavki i tijeka istrage.
Običan građanin, osim što je uplašen za vlastitu ili sigurnost svojih najbližih, nakon ovoga ostaje i sluđen, jer se pita kome da vjeruje: vladajućim strankama u lokalnoj samoupravi koje vjeruju nadležnim državnim tijelima ili pak svojim očima? Ako se odluči za prvu varijantu, opet ga nagriza crv sumnje jer od istih tih koji »vode brigu o tome« za sada ne čuje odgovor niti na jedno od brojnih pitanja koja se mogu svesti na jedno osnovno: što se radi? Padaju mu, lupam, na pamet primjeri najobičnijih prometnih nesreća u kojima javnost u kratkom roku biva obaviještena i o identitetu osumnjičenog i o tome da je uhićen i predan tužitelju, a za smrt 14 osoba (i tri u životnoj opasnosti) niti dva tjedna nakon tragedije na javnom objektu koji je rađen pod pokroviteljstvom države nitko niti uhićen niti osumnjičen. Osim uvjerenja Jánosa Nágela da nadležna državna tijela »vode brigu«, javnost, pa tako i subotička, nema nikakvu informaciju o načinu na koji to rade i rade li uopće! Ako su dvojica radnika s ljestvama, čekićima, pur-pjenom i izvrnutim prometnim znakom na pločniku o »radovima na cesti« metoda »vođenja brige o tome«, onda se logično nameće zaključak da je ipak najbolje vjerovati svojim očima i uštedjeti sebi trud čitanja čak tri zakona kako bi se na koncu rasvijetlilo pitanje kada lokalna samouprava može reagirati na ono što se događa na vlastitom joj teritoriju.
Ako se obični građanin, dakle, odluči za opciju da vjeruje svojim očima, ne preostaje mu ništa drugo nego da, pod a): ili do daljnjeg obustavi sve svoje kretnje ispod rizičnih prometnica (uključujući i putovanje vlakom) ili pod b): ode odvjetniku i za svaki slučaj napiše oporuku u kojoj će jasno naznačiti da sve to pri punoj svijesti radi na vlastitu odgovornost. Zašto? Pa zato što čak i na svakoj boci mineralne vode piše da je zdravstvenu kontrolu obavio institut »taj i taj«, dok je na javnim radovima svetija poslovna tajna izvođača od samog procesa radova koji mogu utjecati i na zdravlje i na život velikog broja građana. Stoga, na koncu, možda ne bi bilo loše razmisliti o tome da se na svaki novoizgrađeni objekt na pruzi Beograd – Subotica nalijepe citati Aleksandra Vučića, Tomislava Momirovića, Gorana Vesića, Maje Gojković..., a sada i Jánosa Nágela i Veljka Vojnića... o njihovoj zdravstvenoj sigurnosti. Baš kao na minaqui.
Z. R.

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

21.11.2024 - Predstavljanje knjige 'Kratka povijest Hrvata u Mađarskoj'

Predstavljanje dvojezične knjige Kratka povijest Hrvata u Mađarskoj – A magyarországi horvátok rövid története (Naklada Croatica, Budimpešta, 2022.) autora dr. sc. Dinka Šokčevića bit će u čitaonici Gradske knjižnice u Subotici u četrvtak, 21. studenoga, s početkom u 17 sati.

Predstavljanje knjige odvija se u organizaciji Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata.

21.11.2024 - Koncert klape More u Subotičkoj sinagogi

Koncert šibenske klape More pod bit će održan u četvrtak, 21. studenoga, u Subotičkoj sinagogi s početkom u 19 sati. Koncert će upotpuniti i nastup ansambla Hajo iz Subotice.

Ulaznice po promotivnoj cijeni od 500 dinara se mogu kupiti na porti Hrvatskog doma – Matice u Subotici, na adresi Preradovićeva 11, radnim danima od 10 do 15 sati. Više informacija na telefon +381 60 65 90 022.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika