Krompir čorba
Čak i kada se naporno cijeli dan radilo na njivi na salašima u okolici Sombora, vodilo se računa da jedan obrok tijekom dana bude kuhan. Ukoliko to nije mogla biti užna (ručak), kuhalo se nešto na brzinu i jednostavno za večeru. Gledalo se da juhe bude nekoliko puta tijekom tjedna. Svečana juha kuhala se nedjeljom, a ovim danima paradajz čorba, juha od povrća, graškova čorba ili krompir čorba.
Krompir čorba juha je od krumpira i drugog povrća, brašna i paprike. Mogla se kuhati i tijekom cijele godine, jer je domaćeg krumpira i mrkve bilo do novog mladog povrća. Čuvali su se u trapovima – iskopanim rupama u zemlji u koje se dolje i sa strana stavljala slama, zatim krumpir, mrkva i peršin, slama od gore i na kraju se sve zatrpavalo zemljom. U trapovima, koji su obično kopani na rubu vrta ili u dvorištu, povrće je svježe moglo dočekati proljeće. Jedina opasnost bili su miševi i žabe. Imućniji salašari povrće su čuvali u podrumima.
Sastojci:
2 veća krumpira
3 srednje mrkve
2 peršina
1 glavica luka
2 jušne žlice brašna
malo manje od jušne žlice paprike
soli po ukusu
mast
voda
tijesto
Priprema:
Očistiti i na kocke narezati krumpir i luk, a mrkvu i peršin na tanke kolutove. U dubljoj posudi ugrijati mast, otprilike koliko stane na vrh kuhače, i na vrelu mast usuti rezano povrće. Pirjati nekoliko minuta (oko 5 minuta) na laganoj vatri, skinuti s vatre, dodati brašno i papriku, sve dobro promiješati i nakon minute-dvije vratiti na slabu vatru stalno miješajući. Zaliti s oko dvije litre hladne vode i nastaviti lagano kuhati. Vatru ne treba pojačavati jer će kada proključa iskipjeti. Dok se ne ukuhaju brašno i paprika, treba miješati pjenu i tek kada padne pjena, čorbu možete ostaviti da lagano vri. Soli dodati po ukusu.
Kuhana je za oko sat. Povrće će se brzo skuhati, ali bolji okus će imati ako se duže kuha, ali paziti da se povrće ne raskuha.
Na kraju mogu se zakuhati krpice ili sitni valjušci. Tko voli, može krompir čorbu zakiseliti s jednim jajetom i malo octa. To će dati i gustinu.
Jela se i s kruhom. Obitelji koje su držale krave i imale vrhnja u krompir čorbu dodavale su vrhnje, svatko posebno u svoj tanjur.