Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Vijesti

Zajedničko priopćenje
čelnika SO Subotica
Ot­kri­ti počini­te­lje

Zajedničko priopćenje izdali su predsjednik i oba potpredsjednika SO Subotica – Géza Kucsera, Lazar Baraković i Saša Vučinić.
    »Lokalna samouprava sa zabrinutošću prati neželjene događaje koji su u suprotnosti s tradicijom dobrih međunacionalnih i međuljudskih odnosa u našem gradu.
Zajednički osuđujemo sve incidente koji su proteklih dana i tjedana uznemirili Subotičane. To se posebice odnosi na prijetnju koja je upućena novinarima »Hrvatske riječi«, što je dosada najteži incident.
Pozivamo sve građane da svoju energiju usmjere na kreativne i pozitivne ciljeve. Zajednički cilj svih Subotičana je da naš grad prosperira i da bude prepoznat po pozitivnim stvarima. Ujedno tražimo od nadležnih organa da identificiraju počinitelje svih uznemirujućih djela.«         
Sastanak kod načelnika subotičkog SUP-a
Obećana po­moć po­li­ci­je

Na zahtjev potpredsjednika Vlade Srbije Józsefa Kasze, u srijedu 14. siječnja održan je sastanak kod načelnika subotičkog SUP-a Svetislava Rajšića. Pored Kasze, prisutni su bili i predsjednik SO Subotica Géza Kucsera, predsjednik Izvršnog odbora HNV-a Lazo Vojnić Hajduk, v. d. predsjednika DSHV-a Petar Kuntić i potpredsjednik HNS-a Branko Hrovat. Nakon sastanka Lazo Vojnić Hajduk izjavio je za »Hrvatsku riječ«:
    »Tema razgovora bili su učestali izgredi i napadi na Hrvate i mi smo predstavili situaciju u subotičkoj općini i šire, gdje su se dogodili poznati izgredi - u Tavankutu, Somboru, Maloj Bosni i Subotici. Načelnik SUP-a je s uvažavanjem prihvatio sve primjedbe i apele koje smo uputili i obećao punu suradnju i zaštitu svih građana Subotice bez obzira na nacionalnu i vjersku pripadnost. Zajednički zaključak je da organi SUP-a ulažu izuzetno velike napore u pripremi za otkrivanje vinovnika svih incidenata. Načelnik SUP-a je bio kategoričan u iskazu da se ni jedan građanin subotičke općine, bez obzira na nacionalnu ili vjersku pripadnost, ne smije smatrati nezaštićenim, jer policija nastoji konkretno obaviti svoj posao.«     
   I zagrebački novinari iskusili nekulturu ovdašnjih vandala
Is­plju­va­no vo­zi­lo »Ju­tar­njeg li­sta«

Tijekom boravka u Subotici i razgovora s predsjednikom HNV-a mr. Josipom Ivanovićem, novinarska ekipa »Jutarnjeg lista« doživjela je neprijatnost.
    »Dana 7. siječnja u prijepodnevnim satima novinarka »Jutarnjeg lista« gospođa Snježana Pavić i fotoreporter Jurica Galoić posjetili su Ured HNV-a i obavili sa mnom dulji razgovor o situaciji u hrvatskoj zajednici nakon republičkih parlamentarnih izbora«, kaže mr. Ivanović. »Nakon obavljenog razgovora, otpratio sam goste do parkinga hotela ‘Patria’, gdje smo njihov automobil (zagrebačke registracije) zatekli odvratno popljuvanog. Tako su naši gosti i na vlastitoj koži mogli osjetiti dio atmosfere koja se pokušava stvoriti glede Hrvata ovdje. Kao predstavnik hrvatske zajednice u Srbiji i Crnoj Gori, kao predsjednik Nacionalnog vijeća hrvatske nacionalne manjine, želim vjerovati da se ipak radi samo o pojedinim i slučajnim nekulturnim ispadima, a ne o smišljenom davanju signala pripadnicima hrvatske zajednice na ovim prostorima. I ovom prilikom ponovno u ime Nacionalnog vijeća hrvatske nacionalne manjine i u svoje osobno ime pozivam sve ljude dobre volje da učine maksimalne napore da se sačuva mirni suživot ljudi svih nacionalnosti na ovim prostorima.«                          
   Promatračka misija EU o
incidentima protiv Hrvata u SCG
Po­tre­se­ni do­ga|aji­ma

Predsjedniku Nacionalnog vijeća hrvatske nacionalne manjine mr. sc. Josipu Ivanoviću stigao je od strane Promatračke misije Europske unije 7. siječnja odgovor na izvješće o incidentima usmjerenim protiv Hrvata na ovim prostorima. U odgovoru stoji:
    »Poštovani gospodine Ivanoviću! Potreseni smo događajima o kojima ste nas obavijestili.
    Ako je moguće željeli bismo Vas i osobno posjetiti, da razgovaramo o tim događajima i o općoj situaciji Hrvata u Vojvodini. Datum sastanka bi mogao biti poslije 17. januara 2004. godine.
    Molimo Vas da nas obavijestite kada biste Vi imali vremena da nas primite.«
    Odgovor je potpisala Alexandra Wagner, zamjenica šefa ureda Promatračke misije Europske Unije u Beogradu.                                                       Po­drška i
su­o­sjećanje

Podršku redakciji »Hrvatske riječi« nakon anonimnih prijetnji uputili su treći tajnik Veleposlanstva Republike Hrvatske u Beogradu Stipan Medo, zatim konzul u Generalnom konzulatu RH u Subotici Miroslav Kovačić, predsjednik Odbora za informiranje Skupštine AP Vojvodine Đorđe Subotić, koordinator novosadskog Ureda Helsinškog odbora za ljudska prava Pavel Domonji, kolege novinari iz više redakcija, te mnogi drugi prijatelji »Hrvatske riječi«      
   Udruženje novinara Srbije
Spri­ječiti dalj­nju eska­la­ci­ju

»Udruženje novinara Srbije najoštrije osuđuje učestale telefonske prijetnje smrću novinarima tjednog lista »Hrvatska riječ« u Subotici, i od istražnih organa zahtijeva što brže otkrivanje počinitelja ovih, ali i drugih incidenata i njihovih eventualnih nalogodavaca.
    Smatramo kako je otkrivanje vinovnika ovih izgreda preko potrebno, kako bi se tenzije i u redakciji ‘Hrvatske riječi’ i u javnosti smirile. Ostavljanje ovakvih slučajeva neriješenim, otvara prostor za dnevnopolitičke insinuacije i daljnju eskalaciju incidenata kojih je posljednjih dana u Subotici i okolnim općinama bilo na pretek.«        
 Helsinški odbor za ljudska prava
An­ti­hr­vat­ski is­pa­di po­sta­ju ten­den­ci­ja

»Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji ponovno upozorava javnost na eskalaciju antihrvatskih ispada, posebno nakon izvanrednih parlamentarnih izbora. Nakon incidenata u Somboru, subotičkom naselju Mala Bosna i, u dva navrata, u Tavankutu, gdje je rušena bista Matije Gupca, predmetom anonimnih prijetnji postala je redakcija »Hrvatske riječi«. U kratkom roku, redakciji je, u tijeku današnjeg dana, u tri navrata zaprijećeno: »Ustaše, ako još jednom izađe vaš list sve ću vas pobiti. Vi ste ubili moje dijete« i »Svi ste mrtvi«.
    Rušenje spomenika i napadi na institucije manjinskih zajednica, u konkretnom slučaju hrvatske, govore o radikalizaciji prilika do koje je došlo nakon uspona desnice u Srbiji. Helsinški odbor za ljudska prava osuđuje prijetnje upućene na adresu jedinog tjednika na hrvatskom jeziku u Srbiji i zahtijeva od nadležnih organa da poduzmu sve potrebne mjere kako bi se ovakve i slične uznemiravajuće pojave ubuduće spriječile.
    Predsjednik Srpskog narodnog vijeća Milorad Pupovac je izjavio kako dolazak radikalne desnice na vlast u Srbiji predstavlja veliku teškoću srpskoj zajednici u Hrvatskoj, a pomenuti incidenti već ukazuju na jasan trend koji potire sve napore prethodne vlade da se nađe modus vivendi s manjinama.«                                         
    Priopćenje predsjednika IO HNV-a Laze Vojnić Hajduka
u povodu najnovijeg incidenta
Pri­jet­nje i za­strašiva­nje Hr­va­ta
se na­sta­vlja­ju

Nakon najnovijeg incidenta i anonimnih telefonskih prijetnji uposlenicima »Hrvatske riječi«, predsjednik Izvršnog odbora HNV-a Lazo Vojnić Hajduk izdao je sljedeće priopćenje:
    »U Subotici i dalje divlja nacionalna mržnja i netrpeljivost. Uposlenicima ‘Hrvatske riječi’ bila je ponovno telefonska prijetnja ‘bit ćete svi mrtvi…’ (13. siječnja 2004. godine). Očito su se strasti pojedinih »patriota« i nacionalista još više zahuktale. Iz dana u dan potvrđuje se žalosna činjenica kako postojanje nacionalne mržnje prema Hrvatima dobija sve više argumenata. Podstrekavanje mržnje, zastrašivanja i prijetnje postaju svakodnevica. Hrvati su meta napada. Nije li to posljedica predizbornih govora, praznih obećanja, lažnog patriotizma i konačno rezultata izbora? Tko će zaštititi Hrvate, državljane SCG i Republike Srbije? Gdje su organi gonjenja? Zar treba da se dogodi trgedija izazvana od strane razularenih i krvožednih bolesnih umova i da onda stupe u akciju? Ne želim žigosati niti prejudicirati identifikaciju počinitelja, ali nije teško razabrati, ako se malo povežu dogođaji koji se se zbili u SUR »Dukat« sredinom prosinca 2003. godine, pa do najnovijih prijetnji putem telefona uposlenicima »Hrvatske riječi« 13. siječnja 2004. godine, da se radi o smišljemim akcijama. Svjedok sam jednog takvog dogođaja; počinitelji su mladi, nasilničkog ponašanja, prepoznatljivog govora i naglaska u govoru. Zar su oni došli ovdje u Suboticu činiti ono zbog čega se ne smiju vratiti na svoja ognjišta? Takva politika, takvo ponašanje, takva kultura ne pripada europskoj Subotici. Mi Hrvati, s ostalim Subotičanima gradili smo suživot i toleranciju stoljećima i te demokataske opcije digli smo na europsku razinu. Netko nam hoće, neznam po koji put, to oduzeti. Nećemo to dopustiti i zato najoštrije prosvjedujem i apeliram na sve relevantne čimbenike, posebice na policiju, da što prije učini sve kako bi otkrili počinitelje i uneli mir i red u građanski i demokratski život na koji ima pravo svaki građanin ove zemlje.«                                             

Najava događaja

06.12.2024 - NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

NIU »Hrvatska riječ«: Poziv za slanje rukopisa

Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ poziva književne autore i autorice iz Srbije koji stvaraju na standardnom hrvatskom jeziku ili dijalektalnim govorima Hrvata da šalju svoje neobjavljene rukopise radi njihove moguće objave u idućoj, 2025. godini. Rukopise je potrebno poslati u elektroničkom obliku (Word dokument) na e-mail: naklada@hrvatskarijec.rs. Rok za slanje rukopisa je do 30. studenoga 2024. godine.
O uvrštenju rukopisa u nakladnički plan za 2025. godinu odlučivat će Nakladničko vijeće NIU Hrvatska riječ. Recenzije, predgovori i pogovori se ne zahtijevaju. S autorima se sklapa ugovor o međusobnim pravima i obvezama, a prispjeli rukopisi ne vraćaju se autorima.

25.11.2024 - Smotra hrvatskog filma u Beogradu

Produkcija Teatar Stella iz Splita u suradnji sa ZHB-om Tin Ujević iz Beograda organizira od 25. do 30. studenoga 6. smotru hrvatskog filma u Beogradu. Smotra se realizira uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra a u spomen na redatelja i nekadašnjeg predsjednika ZHB-a Tin Ujević Stipu Ercegovića (1948. – 2023.). U glavnom programu su igrani filmovi novije produkcije a na programu će se naći i dokumentarna i kratka igrana ostvarenja, uz dio namijenjen retrospektivi. Prva dva dana manifestacije, ponedjeljak i utorak, 25. i 26. studenoga, rezervirana su za pitching forum hrvatskih kratkih igranih filmova Make it happen koji će okupiti redatelje i producente iz Hrvatske, Srbije i Albanije.

Smotra će biti održana u Art kinu Kolarac (Studentski trg 5) a službeni program počinje u srijedu, 27. studenoga, kada publiku očekuju tri filmska ostvarenja. Od 17,30 sati bit će prikazan igrani film Most na kraju na kraju svijeta redatelja Branka Ištvančića a od 19 sati dokumentarni film Spomenici hrvatskih kipara na tlu Srbije Stipe Ercegovića. Svečano otvorenje je u 20 sati, nakon kojega u 20,30 sati će biti prikazan igrani film Božji gnjev Kristijana Milića.

U četvrtak, 28. studenoga, bit će prikazana četiri filma. Od 18,30 sati na programu je kratki dokumentarni film Strossmayerov kipar – Priča o Vatroslavu Doneganiju Mihaela Kelbasa i Mirka Ćurića, u 19 sati slijedi igrani film Stigme (režija: Zdenko Jurilj) a u 20 sati bit će prikazan kratki igrani film Kaže se Čakovec (režija: Vanja Nikolić). Publika će od 20.30 sati moći pogledati igrani film Bosanski lonac u režiji Pave Marinkovića.

U petak, 29. studenoga, na programu su također četiri ostvarenja. Od 18,30 sati bit će prikazan kratki dokumentarni film Punim plućima (režija Leila Elhoweris), od 19 sati slijedi dokumentarni film Potraga za gušterom (režija Lukša Benić), a od 20 sati kratki igrani film Marko (režija: Marko Šantić). U glavnom programu od 20.30 sati na programu je igrani film Dnevnik Pauline P. u režiji Nevena Hitreca.

Za subotu, 30. studenoga, najavljena su tri filma. Od 18,30 sati na programu je igrani film Tereza 37 Danila Šerbedžije, od 20,10 sati publika će imati prilike pogledati kratki igrani film Snjeguljica (režija: Lana Barić), dok od 20,30 slijedi igrani film Punim plućima (režija: Radislav Jovanov Gonzo).

Svake večeri nakon projekcija bit će organiziran razgovor s autorima i glumcima iz prikazanih ostvarenja.

Selektorica i umjetnička direktorica 6. Smotre hrvatskog filma u Beogradu, uime produkcije Teatar Stella iz Splita je filmska i televizijska redateljica doc. dr um. Branka Bešević Gajić, a producentica i direktorica kazališna i filmska glumica Andrijana Vicković.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika