Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Posvećen križ na crkvi koja nosi ime prvog hrvatskog sveca

Zrenjaninski biskup mons. Mirko Štefković posvetio je u nedjelju, 17. studenoga, križ koji je podignut ispred crkve sv. Nikole Tavelića na salašima Bezdanski put kod Sombora. Iako je križ bio planiran još tijekom izgradnje crkve, prošlo je više od pol stoljeća od podizanja i posvete križa.
»Crkva je uvučena od ceste i nije imala neka obilježja karakteristična za crkvu kao što su križ, zvonik ili toranj. Križ koji smo sada podigli planiran je još 1974. godine kada je projekt tog križa izradio čuveni osječki arhitekt Mihajlo Biglbauer. Zamisao je bila da se crkvi dâ obilježje, da se vidi da se radi o katoličkoj crkvi«, kaže župnik Josip Štefković i dodaje da je to jedan od najviših katoličkih križeva u Srbiji.
Podizanje križa financirali su vjernici i župa. Križ je visok 7,5 metara i svojom visinom nadvisuje crkvu, vidi se sa svih strana i uklapa se u kompoziciju objekta. Prije nekoliko godina ispred crkve postavljen je i zvonik s dva zvona.
»Svakome od nas drago je kada, bez obzira ne veličinu zajednice, vidimo da je i vjernicima i župnicima stalo do njihove župe. Drago mi je uvijek iznova doći u Subotičku biskupiju, bez obzira o kojoj se župi radi«, kazao je biskup mons. Mirko Štefković.
Nikola Tavelić prvi je hrvatski svetac. Zaštitnik je hrvatskog naroda. Godine 1889. postao je blažen, a 21. lipnja 1970. proglašen je svetim. Već sljedeće godine, 14. studenog 1971. godine, na Bezdanskom putu, salašima kraj Sombora svečano je blagoslovljena crkva sv. Nikole Tavelića. I dalje je to jedina župa u Subotičkoj biskupiji koja nosi ime prvog hrvatskog sveca.
Inicijativu za gradnju crkve na Bezdanskom putu pokrenuli su sami vjernici s tih salaša. Plac su ponudili Aranka i Petar Gromilović. 
»Salašari s Bezdanskog puta bili su vezani za crkvu i kad su se dogovorili za gradnju crkve, razmišljalo se o mjestu gdje će biti izgrađena i moji roditelji pristali su da poklone dio svoje zemlje, ali i drugi salašari su puno doprinijeli da se izgradi crkva«, kaže kći Aranke i Pere Irena Tucakov.
Ugovor o izgradnji crkve sklopljen je 23. ožujka 1971. godine. Na dan Sv. Antuna Padovanskog, 13. lipnja, biskup Matija Zvekanović blagoslovio je temeljni kamen nove crkve. Tom događaju nazočio je veliki broj vjernika, kako s Bezdanskog puta tako i iz Sombora. Crkva je svečano blagoslovljena 14. studenoga 1971. godine, ali je bila samo pod krovom i naredne godine je ožbukana i urađena je vanjska fasada. 
Z. V.

Najava događaja

24.04.2025 - Obilježavanje 125. obljetnice rođenja Stanislava Prepreka – svečana akademija

Svečana akademija povodom obilježavanja 125. obljetnice rođenja Stanislava Prepreka bit će održana 24. travnja u crkvi Imena Marijina u Novom Sadu, s početkom u 19.30 sati. U programu će biti izvedene skladbe i stihovi Prepreka.

25.04.2025 - Predstavljanje knjige »Djetinjstvo koje ne poznaješ« u Sonti

Predstavljanje knjige Djetinjstvo koje ne poznaješ Ruže Silađev bit će održano u petak, 25. travnja, u dvorani Doma kulture u Sonti. Početak je u 17 sati. Ovom prigodom bit će promoviran i dječji časopis Hrcko. Program organizira NIU Hrvatska riječ iz Subotice u suradnji s OŠ Ivan Goran Kovačić iz Sonte.

25.04.2025 - »Dalmatinske večeri« u HKC »Bunjevačko kolo«

HKC Bunjevačko kolo organizira i ove godine Dalmatinske večeri, koja će se održavati 25. i 26. travnja u dvorani Centra.  Manifestacija se sastoji iz kulturno-umjetničkog programa kao i gastro i turističke promocije Dalmacije. Obje večeri počinju u 19 sati.

Ove godine predstavit će se KUDŽ Filip Dević iz Splita (klapa i folkloraši) a domaća potpora bit će folklorni plesači i pjevači Bunjevačkog kola

Ulaznice, po cijeni od 500 dinara, moguće je rezervirati u uredu HKC-a Bunjevačko kolo, kontakt telefon: 024/556-898.

27.04.2025 - Subotička premijera »Stipanove princeze«

Dramski odjel HKC-a Bunjevačko kolo iz Subotice izvodi premijerno predstavu Stipanova princeza u nedjelju, 27. travnja, u subotičkom Narodnom kazalištu, na sceni Jadran, s početkom u 19.30 sati. Tekst i režiju potpisuje Marjan Kiš.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika