Pšenica vodeća, cijene poljoprivrednih proizvoda osciliraju
Tijekom prošlog tjedna na Produktnoj burzi prometovano je ukupno 1.650 tona robe, što predstavlja smanjenje od 8,29 % u usporedbi s prethodnim tjednom. Financijska vrijednost ostvarene trgovine iznosila je 43,6 milijuna dinara.
Najveći udio u prometu imala je pšenica, s čak 61 % ukupne trgovine. Početak tjedna na tržištu ove robe obilježila je slabija potražnja unatoč dobroj ponudi, prenosi portal Agroklub.rs. Međutim, već sljedećeg dana kupci, posebno izvoznici, pokazali su veću aktivnost. Cijena pšenice kretala se od 22 do 23 din/kg bez PDV-a, ovisno o kvaliteti, dok je prosječna cijena iznosila 22,58 din/kg bez PDV-a (24,83 din/kg s PDV-om). Iako je cijena pšenice ovog tjedna porasla, na godišnjoj razini bilježi pad od 1,84 %, zbog prošlotjedne trgovine pšenicom više kvalitete.
Na tržištu kukuruza zabilježena je slabija aktivnost sudionika, uz cjenovni raspon od 17,50 do 19 din/kg bez PDV-a. Prosječna cijena kukuruza iznosila je 18,01 din/kg bez PDV-a (19,81 din/kg s PDV-om), što predstavlja pad od 1,29 % u usporedbi s prethodnim tjednom.
Najmanje aktivnosti zabilježeno je u trgovini sojom, gdje je ponuda bila minimalna ili potpuno izostala. Cijena soje iznosila je 53,30 din/kg bez PDV-a (58,63 din/kg s PDV-om), uz obračun kvalitete. Ova uljarica bilježi pad od čak 5,66 % u usporedbi s prethodnim podacima.
Od ostalih roba, na burzi su zaključeni ugovori za rusko mineralno gnojivo UREA, koje se prodavalo po cijeni od 44 din/kg (375 eur/t) bez PDV-a u pakiranjima od 25/1. Cijena AN gnojiva, također iz Rusije, iznosila je 33,09 din/kg (282 eur/t) bez PDV-a u jumbo vrećama.
Prošli tjedan na Produktnoj burzi obilježila je volatilnost na tržištu poljoprivrednih proizvoda, s pšenicom koja zadržava vodeću poziciju i interes izvoznika, dok kukuruz i soja bilježe pad aktivnosti i cijena. Pšenica je jedina roba koja pokazuje određeni oporavak u cijenama iako niža kvaliteta utječe na godišnji trend pada cijene.
Istovremeno, soja ostaje najproblematičnija uljarica sa slabom ponudom i značajnim padom cijene, što može ukazivati na izazove u njezinoj proizvodnji ili distribuciji. Kukuruz, iako stabilniji, pokazuje manju dinamiku zbog cjenovnog nesklada između ponude i potražnje.
Trgovina mineralnim gnojivima zadržava stabilnost cijena, ali ograničen obujam ove kategorije robe ukazuje na specifičnost potražnje.
Općenito, tržište ukazuje na promjenljive uvjete u segmentima ponude i potražnje, sa sve izraženijim oscilacijama cijena koje mogu utjecati na planiranje i strategije proizvođača i kupaca.
I. U.