Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Praznik knjige i kulture

Hrvatska književna Panonija VII., održana 28. i 29. studenoga u Budimpešti, okupila je i ovoga puta hrvatske književnike i kulturne djelatnike iz više zemalja panonskoga prostora – Hrvatske, Mađarske, Srbije, Austrije i Bosne i Hercegovine. 
Program je održan pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, u organizaciji Croatica nonprofit kft. (Budimpešta) i Društva hrvatskih književnika, Ogranak slavonsko-baranjsko-srijemski u suradnji sa Znanstvenim zavodom Hrvata u Mađarskoj (Pečuh), Zavodom za kulturu vojvođanskih Hrvata (Subotica), Hrvatskim vrtićem, osnovnom školom i đačkim domom (Budimpešta), Panonskim institutom (Pinkovac), Općinom Tovarnik i Srednjom strukovnom školom Antuna Horvata (Đakovo).

Retrospektive i čitanja

Prvoga dana program je održan u medijskom i kulturnom centru Croatica kft., a pozdravne riječi uputile su ravnateljica Croatice Timea Šakan Škrlin te Marina Sikora, savjetnica u Veleposlanstvu Republike Hrvatske u Mađarskoj, izaslanica ministrice kulture i medija Hrvatske Nine Obuljen Koržinek i veleposlanika Hrvatske u Mađarskoj Mladena Andrlića. Sikora je izrazila potporu ministrice i Veleposlanstva ovoj vrijednoj manifestaciji. U ime suorganizatora Dana Antuna Gustava Matoša pozdrav je uputio načelnik Tovarnika Anđelko Dobročinac i najavio novi natječaj za najbolju priču nadahnutu Matošem koji će biti raspisan u siječnju 2025. godine.
Uslijedio je program »Hrvatsko-panonska književna i časopisna i manifestacijska godina (2024.)« gdje su produkciju i odjeke predstavili Timea Šakan Škrlin (Croatica, Budimpešta), Katarina Čeliković (ZKVH, Subotica), Mirko Ćurić (DHK, Ogranak slavonsko-baranjsko-srijemski, Osijek), Siniša Matasović (DHK Ogranak sisačko-moslavački), Stjepan Blažetin (Znanstveni zavod Hrvata u Mađarskoj, Pečuh), Davor Gregurić (DHK Rijeka) i Robert Hajszan (Panonski institut, Pinkovac). 
Katarina Čeliković predstavila je knjišku produkciju Hrvata u Srbiji, naglasivši kako je godina za nama bila vrlo plodna te je nadmašila i prosjek od tridesetak knjiga. Osvrnula se i na izdanja ZKVH-a – časopis Nova riječ, katalog Živa baština i Izabrana djela Balinta Vujkova »kojima se u javnosti predstavlja vrlo važan dugogodišnji rad ne samo Zavoda već i brojnih suradnika«.
U središnjem dijelu programa svoje su književne radove interpretirali književnici iz nekoliko država: Darija Agičić Mataić (Slavonski Brod), Renata Balatinac (Pečuh), Stjepan Blažetin (Pečuh), Davor Gregurić (Delnice), Mirko Ćurić (Đakovo), Robert Hajszan (Pinkovac), Siniša Matasović (Sisak), Mirko Kopunović (Subotica), Joso Živković (Orašje) te kao poseban gost Tomislav Žigmanov, književnik i političar koji trenutno obnaša dužnost ministra u Vladi Srbije.

Izložbe, gastronomija, radionice

U sklopu programa priređene su i dvije izložbe. Prva je priređena u suradnji s Muzejom Vrata Bosne iz Tolise, a donosi izbor fotografija člana DHK-a, pjesnika i fotografa Jose Živkovića iz Orašja »Indija u oku pjesnika«. 
Izložbu »Živa baština – Nematerijalna kulturna baština Hrvata u Srbiji« predstavio je Josip Bako, a otvorila ravnateljica ZKVH-a Katarina Čeliković. Izložbom je prikazano kako Hrvati u Srbiji njeguju svoje tradicijsko naslijeđe i aktualizira se važnost njegova očuvanja. Nazočnima se obratio i književnik i ministar Tomislav Žigmanov, koji je podržao manifestaciju, napose udio ZKVH-a, kojem je nekada bio na čelu.
Nastavnice Srednje strukovne škole Antuna Horvata iz Đakova predstavile su kulturno-gastronomski projekt ove škole »Arheolozi Jučerašnjeg svijeta« (za koji su dobili nagradu Ministarstva turizma Republike Hrvatske za 2024.) te pozvali nazočne da kušaju tortu donegani, koja je nastala u sklopu projekta, u čast kipara Vatroslava Doneganija, prigodom 125. obljetnice smrti.
Drugi programski dan održan je u HOŠIG-u, a bio je posvećen književnim radionicama s učenicima Gimnazije. Predsjednik riječkog Ogranka DHK-a predstavio je rad Ogranka i darovao izdanja i časopise, a Katarina Čeliković predstavila je projekt Izabranih djela Balinta Vujkova u osam knjiga te je primjerke darovala knjižnici Gimnazije.
Zanimljive su bile radionice s temama – kako napisati roman (Mirko Ćurić), pjesmu (Stjepan Blažetin) i haiku (Siniša Matasović). Na kraju su književnici zajedno s učenicima HOŠIG-a zajedno ispjevali nekoliko haiku pjesama.
Na završnoj svečanosti u HOŠIG-u predstavili su se učenici đačkog doma Jambrišak iz Zagreba te Srednje strukovne škola Antuna Horvata iz Đakova. Kako je ocijenjeno, ovogodišnja Hrvatska književna Panonija bila je dvodnevni praznik hrvatske književnosti i kulture.
H. R.

Najava događaja

24.04.2025 - Obilježavanje 125. obljetnice rođenja Stanislava Prepreka – svečana akademija

Svečana akademija povodom obilježavanja 125. obljetnice rođenja Stanislava Prepreka bit će održana 24. travnja u crkvi Imena Marijina u Novom Sadu, s početkom u 19.30 sati. U programu će biti izvedene skladbe i stihovi Prepreka.

25.04.2025 - Predstavljanje knjige »Djetinjstvo koje ne poznaješ« u Sonti

Predstavljanje knjige Djetinjstvo koje ne poznaješ Ruže Silađev bit će održano u petak, 25. travnja, u dvorani Doma kulture u Sonti. Početak je u 17 sati. Ovom prigodom bit će promoviran i dječji časopis Hrcko. Program organizira NIU Hrvatska riječ iz Subotice u suradnji s OŠ Ivan Goran Kovačić iz Sonte.

25.04.2025 - »Dalmatinske večeri« u HKC »Bunjevačko kolo«

HKC Bunjevačko kolo organizira i ove godine Dalmatinske večeri, koja će se održavati 25. i 26. travnja u dvorani Centra.  Manifestacija se sastoji iz kulturno-umjetničkog programa kao i gastro i turističke promocije Dalmacije. Obje večeri počinju u 19 sati.

Ove godine predstavit će se KUDŽ Filip Dević iz Splita (klapa i folkloraši) a domaća potpora bit će folklorni plesači i pjevači Bunjevačkog kola

Ulaznice, po cijeni od 500 dinara, moguće je rezervirati u uredu HKC-a Bunjevačko kolo, kontakt telefon: 024/556-898.

27.04.2025 - Subotička premijera »Stipanove princeze«

Dramski odjel HKC-a Bunjevačko kolo iz Subotice izvodi premijerno predstavu Stipanova princeza u nedjelju, 27. travnja, u subotičkom Narodnom kazalištu, na sceni Jadran, s početkom u 19.30 sati. Tekst i režiju potpisuje Marjan Kiš.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika