Dodijeljena priznanja za doprinos hrvatskoj zajednici, kulturi i nastavi
Hrvatsko nacionalno vijeće donijelo je na svojoj sjednici odluku da se priznanje Ban Josip Jelačić za društveni rad u hrvatskoj zajednici dodijeli fra Josipu Špeharu, priznanje Dr. Josip Andrić za promoviranje i razvoj hrvatske kulture dodijelilo je mons. Stjepanu Beretiću, a priznanje Pajo Kujundžić za doprinos nastavi na hrvatskom jeziku dodijeljeno je Središnjem državnom uredu za Hrvate izvan Republike Hrvatske.
Sjednica HNV-a je održana u Mjesnoj zajednici Verušić u Verušiću, 6. prosinca, a prisustvovalo je 15 vijećnika od 29.
Dodijeljena priznanja
Nakon usvajanja zapisnika s 34. sjednice i šest sjednica održanih telefonskim putem, na koje nije bilo primjedaba, vijećnici su odlučivali o tome tko će ove godine dobiti priznanja HNV-a.
Priznanje Ban Josip Jelačić za društveni rad u hrvatskoj zajednici dodijeljeno je fra Josipu Špeharu iz Bača na prijedlog MO Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini Plavna, Bač, Vajska. U obrazloženju se navodi kako fra Špehar, »osim što već 45 godina duhovno brine, uz sve nedaće koje su se dogodile našem narodu u posljednjih tridesetak godina, vrlo je uspješno sačuvao hrvatsku baštinu na našim prostorima«. Među ostalim, navodi se kako je »neizmjerno bogatstvo koje samostan posjeduje u narodnim nošnjama, starim predmetima čak i fragmentima iz rimskog doba ostalo sačuvano« upravo zahvaljujući njemu, kako »nevjerovatnom energijom brani istinu o povijesti Franjevačkog samostana u Baču s kojim je hrvatski narod stoljećima povezan«, bavi se etnografijom šokačkih Hrvata te »u svojim dokumentima i knjigama argumentirano i nepobitno dokazuje etnogenezu Hrvata te vezu današnjih Hrvata s prostora Bača, Vajske, Bođana, Plavne, Bačkog Novog Sela i Bukina s njihovom prapostojbinom današnjom Bosnom i Hercegovinom pa i dalje u povijest«.
Obrazlaže se kako se nije pokolebao ni kada je 15. rujna 1990. godine aktivirana eksplozivna naprava na vratima Franjevačkog samostana, niti kada je 2016. godine doživio napad unutar samostana, bio teže ozlijeđen i opljačkan. Fra Špehar je objavio knjige Tko su Šokci?, Franjevački samostan Bač povijesni pregled, Šamija i Bajka – povijesna analiza tradicijskog ruha Hrvata Šokaca u Baču i Biseri mitomanije u kojoj je ogolio sve neistine vezane uz Franjevački samostan u Baču.
Na prijedlog Katoličkog društva Ivan Antunović iz Subotice HNV je odlučio dodijeliti priznanje Dr. Josip Andrić za promoviranje i razvoj hrvatske kulture mons. Stjepanu Beretiću, svećeniku, kulturnom djelatniku i publicistu. U obrazloženju za dodjelu priznanja navodi se kako je on posljednjih 39 godina župnik katedralne župe svete Terezije Avilske u Subotici, te da uz svoje redovite dužnosti obavlja i brojne službe u biskupiji, aktivni je sudionik kulturnih događanja u hrvatskoj zajednici i član nekoliko hrvatskih udruga. Bio je glavni i odgovorni urednik Subotičke Danice od 1984. do 2018., a uz brojne priloge u Zvoniku izdao je i trinaest publikacija. »Vrsni je propovjednik i katehet i za svojih 50 godina odgojio je mnoge naraštaje. U svojim stavovima je konstruktivan. Njegov značaj u hrvatskoj zajednici i doprinos hrvatskoj kulturi su veliki. Sve što je radio, radio je iz požrtvovnosti i s ljubavi i uz vlastiti trošak i vremenski i financijski. Po uzoru na biskupa Ivana Antunovića davao je od sebe i svojega za Crkvu i svoj narod«, navodi se, među ostalim, u obrazloženju.
Na prijedlog Odbora HNV-a za obrazovanje priznanje Pajo Kujundžić za doprinos nastavi na hrvatskom jeziku dodijeljeno je Središnjem državnom uredu za Hrvate izvan Republike Hrvatske. U obrazloženju se, među ostalim, navodi kako »od kada je osnovan, 2012. godine, Središnji državni ured ima ključnu ulogu u očuvanju i promicanju hrvatske kulture, identiteta i prava Hrvata izvan Hrvatske, pruža značajnu potporu udrugama Hrvata u Srbiji putem javnih natječaja, što je ključno za organizaciju kulturnih, obrazovnih i drugih aktivnosti koje promiču hrvatski identitet, jezik i tradiciju. Ove udruge čine temelj zajednice, okupljajući ljude koji njeguju hrvatske običaje i kulturu, i omogućuju održavanje veza s Hrvatskom«, navodi se.
Osim toga, navodi se potpora u otvaranju lektorata hrvatskog jezika i književnosti na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, donošenje posebne upisne kvote za studente, pripadnike hrvatske nacionalne manjine i hrvatskoga iseljeništva u Hrvatskoj, 150 stipendija od po 1.500 eura studentima u Srbiji, studentski domovi i drugo. »Središnji državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske zaslužuje priznanje hrvatske zajednice u Srbiji zbog svog iznimnog doprinosa očuvanju hrvatske kulture, obrazovanja i društvenog napretka Hrvata u Srbiji. Potpora udrugama, posebne kvote za studente i stipendije za studente u Hrvatskoj i Srbiji čine osnovu za daljnji razvoj zajednice i održavanje snažnih veza s matičnom domovinom«, zaključuje se u obrazloženju.
Priznanja će biti uručena na proslavi praznika hrvatske zajednice u Velikoj vijećnici Gradske kuće u Subotici u petak, 13. prosinca.
Vijećnici HNV-a zatim su usvojili dvije odluke: Odluku o davanju mišljenja o predloženim članovima upravnih odbora ustanova kulture koje su od osobitog značaja za očuvanje, unaprjeđenje i razvitak kulturne posebnosti i očuvanje nacionalnog identiteta Grada Subotice, prema kojoj je u Upravni odbor Gradskog muzeja HNV predložio Bernadicu Ivanković, u UO Dječjeg kazališta Tanju Stantić, UO Suvremene galerije Davora Bašića Palkovića i UO Povijesnog arhiva Vojislava Temunovića.
HNV je usvojio i Odluku o davanju pozitivnog mišljenja o izboru ravnatelja OŠ Jovan Popović u Srijemskoj Mitrovici Slobodana Stojilkovića u kojoj učenici pohađaju i izborni predmet hrvatski jezik s elementima nacionalne kulture.
Sjednicu je vodio dopredsjednik HNV-a za Suboticu Slavko Benčik, a sve odluke usvojene su jednoglasno i bez rasprave.
Informacije o manifestacijama i projektima
Član Izvršnog odbora zadužen za kulturu Denis Lipozenčić, koji je bio i koordinator za tri manifestacije kulturnih udruga Bunjevci bez granica, Šokci i baština i Srijemci Srijemu, koje su održane pod pokroviteljstvom HNV-a, izvijestio je prisutne o njihovoj realizaciji i financijskom okviru.
Ukupna sredstva koja su preko Crofonda bila dodijeljena ovim trima manifestacijama iz Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske iznosila su 1.150.000 dinara. Za manifestaciju Bunjevci bez granica, čiji je domaćin bio HKUD Vladimir Nazor iz Sombora, bilo je osigurano 306.000 dinara, za manifestaciju Šokci i baština, u kojoj je sudjelovalo šest udruga a čiji je domaćin bila KPZH Šokadija iz Sonte, bilo je osigurano 392.000 dinara i za manifestaciju Srijemci Srijemu, u kojoj je sudjelovalo osam udruga a domaćin bio HKPD Matija Gubec iz Rume, bilo je osigurano 395.000 dinara.
Prema riječima Denisa Lipozenčića, u budućnosti bi trebalo razmisliti o konceptu ovih manifestacija kako bi one odgovarale ukusu i potrebama publike i kako bi se privuklo više članstva.
»Naš prijedlog je da se što ranije odredi tko će biti domaćin manifestacije, a treba razmisliti i o konceptima samih manifestacija. Naime, vidjelo se tijekom provedbe manifestacija koje udruge rade, koje stagniraju i koje su u padu. Malo je stručnih kadrova, neke udruge su neaktualne u jednom dijelu svojih programa pa treba razmisliti o novim pravcima kako bi se privuklo više članstva. Neke udruge su izgubile fokus, strpljenje i entuzijazam i trebalo bi raditi na razvijanju kadra«, rekao je Lipozenčić.
Projekti prekogranične suradnje
Predsjednica Izvršnog odbora HNV-a Karolina Bašić izvijestila je članove HNV-a o realizaciji 32 projekta prekogranične suradnje između Hrvatske i Srbije koje je financiralo Ministarstvo za regionalni razvoj i europske fondove Hrvatske i najavila novi natječaj u istoj ukupnoj vrijednosti od 1,5 milijuna eura.
Ukupno je bilo realizirano 32 projekta, od toga tri investicijska projekta do 150.000 eura i 29 »malih« projekata u vrijednosti do 50.000 eura. Investicijske projekte realizirali su HNV (rekonstrukcija krova stare zgrade HNV-a i Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata), NIU Hrvatska riječ je uredila prostor i opremila tv studio, a Franjevački samostan Sveti Antro Padovanski u Beogradu je adaptiran. Ostalih 29 projekata provele su župe i udruge iz Srbije u partnerstvu s institucijama, školama, županijama i općinama u Hrvatskoj.
Karolina Bašić je rekla kako i u sljedećem pozivu na natječaj ostaju ista sredstva u ukupnoj vrijednosti od 1.500.000 eura te je pozvala sve zainteresirane da što prije počnu pripremu novih prijedloga projekata kako bi bili spremni za pripremu aplikacija i provedbu projekata. U prethodnom pozivu bilo je 116 prijava.
»Spremni smo pomoći i za projekte i pravdanje i predfinanciranje kako bi i Hrvatska vidjela da smo ozbiljni partner«, poručila je Karolina Bašić.
J. D.