Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Priča o vojniku

Ne tako davno, prije samo tjedan dana, žalila sam se na gužve na granicama i tvrdila kako će morati proći dosta vremena da se odvažim putovati negdje u ovo doba godine. A evo, već u ovom broju želim podijeliti svoje oduševljenje Adventom u Osijeku. Divno je okićen cijeli grad, tvrđa posebno, ljudi su divni, langoši ukusniji nego igdje, kuhano vino predivno miriše i sve vas čini sretnima jer ste dio ove čarolije. Nismo imali gužve na granici, niti beskrajna čekanja za kuhano vino i poslastice, niti je bilo prazno. Naprotiv, sve je bilo taman, kao u adventskoj bajci.
No, u ovom tjednu ideja mi nije pričati priču kroz destinaciju, nego kroz jedan ukras kojem moja mama pridaje posebnu pažnju, a moglo bi se reći i ja uz nju. Današnja priča je o olovnom vojniku.

Simbol božićnih dekoracija

Olovni vojnik jedan je od najprepoznatljivijih detalja novogodišnjih i božićnih dekoracija širom svijeta. Sa svojom raskošnom uniformom, plavetnilom i sjajem često je postavljen na vrh bora, na stolu ili u vitrinama, evocirajući slike prazničnog duha i bajkovitih priča. Iako danas predstavlja standardni ukras, njegova popularnost nije uvijek bila očigledna. Ovaj ukras ima bogatu povijest, povezanu s Njemačkom i bajkom koja je postala klasik božićnih tradicija.
Olovni vojnik potječe iz Njemačke, krajem 18. i početkom 19. stoljeća, kada su se izrađivale drvene figurice, među kojima su bili i vojnici. Njemački majstori proizvodili su ove figure kao igračke, a najpoznatiji je olovni vojnik, poznat i kao nusknacker ili nutcracker, jer je prvobitno bio dizajniran da služi kao alat za ljuštenje oraha.
Međutim, pravi preokret u njegovoj popularnosti nastao je zahvaljujući E. T. A. Hoffmannu, njemačkom piscu koji je 1816. godine objavio bajku Olovni vojnik i balerina (The Nutcracker and the Mouse King). Priča o olovnom vojniku postala je instant hit i dio njemačkog kulturnog naslijeđa, što je dodatno učvrstilo ovaj lik u božićnim tradicijama.

Bajka koja traje

Olovni vojnik iz Hoffmannove priče postao je simbol hrabrosti i odanosti, ali i tuge i borbe. U priči, olovni vojnik, iako sa samo jednom nogom, bori se protiv zle miševe kraljice kako bi spasio djevojčicu Mariju. Priča je kroz generacije postala temelj popularnosti ovog lika u svijetu prazničnih dekoracija.
Olovni vojnik postao je centralni dio božićnih dekoracija zahvaljujući baletu Olovni vojnik Pjotra Iljiča Čajkovskog, premijerno izvedenom 1892. godine. Ovaj balet donosi glazbu i priču koja je učvrstila olovnog vojnika kao simbol prazničnog duha. Figurice olovnog vojnika počele su se proizvoditi u različitim oblicima i materijalima, postajući neizostavan dio božićnih ukrasa.
U Sjedinjenim Američkim Državama olovni vojnik postao je popularan tijekom 20. stoljeća, a trgovine su ga počele prodavati kao božićni ukras. U Europi, naročito u Njemačkoj, olovni vojnik postao je simbol božićnih sajmova i dekoracija, često ručno obojen i ukrašen.

Ukras s poviješću

Danas, olovni vojnik je jedan od najpoznatijih i najvoljenijih božićnih ukrasa. Može se naći u različitim oblicima – od minijaturnih ukrasa za bor do velikih statua koje krase trgove i izloge. U mnogim domovima olovni vojnik postavlja ton za prazničnu atmosferu, postajući simbol stabilnosti, hrabrosti i nostalgije za jednostavnijim vremenima.
Iako je prošao dug put od svojih početaka kao igračka do današnjeg statusa, olovni vojnik ostaje vjeran svojoj simbolici – figuri koja odražava vrijednosti hrabrosti, odanosti i borbe. U današnjem svijetu, prepunom stresa i briga, olovni vojnik nas podsjeća na snagu koju nudi tradicija i simbolika prazničnog vremena. Njegov sjaj na novogodišnjim drvcima, u rukama djece koja ga drže s oduševljenjem ili na polici ukrasne vitrine, podsjeća nas na ljubav, radost i ljepotu trenutaka provedenih s obitelji.
Kao simbol snage, izdržljivosti i ljubavi, olovni vojnik je i danas jedan od najljepših detalja svakog novogodišnjeg slavlja. I baš on i ja želimo svima sretne praznike i u njima puno ljubavi, radosti i ljepota.
Gorana Koporan

Najava događaja

24.04.2025 - Obilježavanje 125. obljetnice rođenja Stanislava Prepreka – svečana akademija

Svečana akademija povodom obilježavanja 125. obljetnice rođenja Stanislava Prepreka bit će održana 24. travnja u crkvi Imena Marijina u Novom Sadu, s početkom u 19.30 sati. U programu će biti izvedene skladbe i stihovi Prepreka.

25.04.2025 - Predstavljanje knjige »Djetinjstvo koje ne poznaješ« u Sonti

Predstavljanje knjige Djetinjstvo koje ne poznaješ Ruže Silađev bit će održano u petak, 25. travnja, u dvorani Doma kulture u Sonti. Početak je u 17 sati. Ovom prigodom bit će promoviran i dječji časopis Hrcko. Program organizira NIU Hrvatska riječ iz Subotice u suradnji s OŠ Ivan Goran Kovačić iz Sonte.

25.04.2025 - »Dalmatinske večeri« u HKC »Bunjevačko kolo«

HKC Bunjevačko kolo organizira i ove godine Dalmatinske večeri, koja će se održavati 25. i 26. travnja u dvorani Centra.  Manifestacija se sastoji iz kulturno-umjetničkog programa kao i gastro i turističke promocije Dalmacije. Obje večeri počinju u 19 sati.

Ove godine predstavit će se KUDŽ Filip Dević iz Splita (klapa i folkloraši) a domaća potpora bit će folklorni plesači i pjevači Bunjevačkog kola

Ulaznice, po cijeni od 500 dinara, moguće je rezervirati u uredu HKC-a Bunjevačko kolo, kontakt telefon: 024/556-898.

27.04.2025 - Subotička premijera »Stipanove princeze«

Dramski odjel HKC-a Bunjevačko kolo iz Subotice izvodi premijerno predstavu Stipanova princeza u nedjelju, 27. travnja, u subotičkom Narodnom kazalištu, na sceni Jadran, s početkom u 19.30 sati. Tekst i režiju potpisuje Marjan Kiš.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika