U novoj godini manje novca za Vojvodinu
Vojvođanska kasa umanjena je za više od 36 milijardi dinara od finalnog proračuna za 2024. godinu, a za skoro 40 milijardi u odnosu na inicijalno planirani proračun koji je rebalansom umanjen. Iznos za koji je proračun umanjen je skoro kao proračun Novog Sada, odnosno svih ostalih vojvođanskih općina zajedno. Na osnovu usporedbe s proračunom od prošle godine vidi se kako su skoro svi prihodi na otprilike istoj razini osim transfera od republičkih vlasti, što znači da je umanjenje od gotovo 40 milijardi odluka Republike. Nigdje nema detaljnog objašnjenja za takvo umanjenje transfera od Republike, ali se po kratkoj analizi sadašnjeg stanja u uvodu proračuna može pretpostaviti kako su tome »kumovala« ulaganja Srbije u projekt Ekspo, navodi 021.rs.
»S obzirom na predviđena velika ulaganja u sklopu programa i priprema za Ekspo, privremeno se očekuje izdašnija fiskalna politika, ali uz poštovanje principa snižavanja nivoa javnog duga. Bitno je da će povećanje deficita biti rezultat rasta kapitalnih izdataka, što će dodatno pomoći makroekonomskim tokovima i ubrzati rast ekonomije«, piše u prijedlogu odluke o proračunu, odnosno u analizi u kojoj se obrađuje i republički proračun.
Kako se navodi u prijedlogu odluke o proračunu, neutrošena sredstva iz prethodnih godina iznose oko devet milijardi, dok su tekući prihodi 59 milijardi dinara. Najveći prihodi u iznosu od skoro 14 milijardi su od poreza na zarade i dobit. Više od milijardu dinara se u pokrajinski proračun slijeva iz zaduživanja. Na računu Pokrajine, kad se sve sabere, ima 69,4 milijarde dinara, dok je fiskalni deficit utvrđen u iznosu od 9,2 milijarde. Sredstva za pokriće deficita osiguravaju se od zaduživanja, ali i od prodaje imovine i prenijetih sredstava iz prethodnih godina.
Rashodi Pokrajine, kada je riječ o uposlenima, u idućoj godini iznosit će 5,8 milijardi dinara, dok će za subvencije Vojvodina dati 12 milijardi. Rashodi za plaće veći su za oko 430 milijuna dinara u odnosu na prošlu godinu, a za 700 milijuna kada se uračunaju i drugi rashodi za zaposlene. Uz to, u obrazloženju proračuna piše i kako se planira povećanje broja uposlenih zbog »evidentnog nedostatka kadrova«. Više od 31 milijarde dinara bit će namijenjeno za donacije i transfere, uglavnom lokalnim samoupravama u Vojvodini.
Najveći dio projekata radi se u Novom Sadu. Od većih investicija navode se uglavnom projekti koji su već započeti ili se s njihovim početkom kasni, kao što su Muzej 20. stoljeća u iznosu od 428 milijuna dinara i studentski restoran od 500 milijuna. Tu je i javna garaža kod Instituta u Srijemskoj Kamenici, vrijedna 600 milijuna dinara. Riječ je o iznosima samo za ovu godinu, jer su neki od ovih projekata već plaćeni djelomično ili će biti plaćeni u idućim godinama.
Sama Skupština Vojvodine imat će slične troškove kao i ove godine, dok će predsjednica Pokrajinske vlade Maja Gojković nastaviti trošiti više novca Vojvođana. Naime, u prvobitnom proračunu za 2024. godinu, prije rebalansa, troškovi Vlade APV bili su 37,3 milijuna dinara, a onda su povećani na skoro 56 milijuna. U ovoj godini ovi troškovi iznosit će čak 89 milijuna.
Dok se na troškovima Vlade ne štedi, rezovi se prave u području obrazovanja. Izdvajanja za Pokrajinsko tajništvo za obrazovanje, kada se usporede prošla i ova godina, vidi se kako je riječ o enormnim sumama koje su izdvajane za osnovno i srednjoškolsko obrazovanje, ali i za visoko obrazovanje. Tako su, bez dodatnog obrazloženja, sredstva za visoko obrazovanje umanjena s 10 milijardi na 967 milijuna dinara, a slična je situacija i s osnovnim i srednjim obrazovanjem čija je vrijednost nekoliko puta umanjena. Pretpostavka je da će se ovo regulirati isplatama plaća za prosvjetu iz republičkog proračuna, međutim to nije razjašnjeno, piše 021.rs.
Izvor: 021.rs