Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Cjenovna kolebanja

Tijekom 2024. godine tržište stoke u Srbiji bilo je podložno značajnim promjenama, a cijene su rasle i padale ovisno o sezonskoj potražnji, regionalnim razlikama i ponudi. Ova analiza daje pregled kretanja cijena u ključnim kategorijama stoke, uključujući janjad, bikove, krmače i krave za klanje, prasad i tovljenike. U analizi koristili smo podatke s web stranicie www.stips.minpolj.gov.rs (Sistem tržišnih informacija poljoprivrede Srbije).

Janjetina: Lider u rastu cijena

Janjad je tijekom cijele godine zabilježila najdinamičniji rast cijena. Početkom godine cijena po kilogramu kretala se između 400 i 530 dinara da bi krajem godine u Južnobačkom i Srijemskom okrugu dostigla rekordne vrijednosti od 600 dinara. Taj rast pripisuje se povećanoj potražnji tijekom blagdana, ali i kvalitetnoj ponudi iz ovih regija. Osim toga, došlo je do rasta cijena tijekom proljeća, kada je tradicionalno najveća potražnja za janjcima. Proizvođači iz zapadne Srbije zabilježili su blagi rast izvoza u susjedne zemlje, što je dodatno povećalo cijene u lokalnim sredinama.

Bikovi: Nestabilne cijene uz pad u drugom dijelu godine

Cijena bikova težih od 500 kilograma početkom godine bila je relativno stabilna i kretala se oko 370 dinara za kilogram. Međutim, u drugom dijelu godine zabilježen je pad u nekim regijama, poput Sjevernobačkog okruga, gdje je cijena pala na 335 dinara. Prekomjerna ponuda u pojedinim razdobljima značajno je utjecala na ovakav trend. Osim toga, troškovi hranjenja i prijevoza stoke dodatno su pridonijeli nestabilnosti tržišta. Izvoz u zemlje EU smanjen je u odnosu na prethodnu godinu, što je dodatno smanjilo cijene u domaćim klaonicama.

Krave za klanje: Stalni pad cijena

Krave za klanje, posebice holstein-frizijske (HF) pasmine, tijekom 2024. godine bilježe stalni pad cijena. Početne cijene od 150 dinara po kilogramu u nekim su krajevima posljednjih mjeseci pale na čak 140 dinara, dok su krave za klanje simentalske rase (SM) imale nešto stabilnije cijene, ali su i kod njih zabilježene povremene oscilacije. Ova je kategorija posebno osjetljiva na sezonske čimbenike, poput dostupnosti stočne hrane i varijacija u potražnji za mliječnim proizvodima. Klaonički kapaciteti u središnjoj Srbiji nisu mogli apsorbirati povećanu ponudu, što je pridonijelo dodatnom padu cijena.

Krmače za klanje: umjeren rast cijena

Krmače za klanje bilježe blagi, ali stabilan rast cijena, posebno u užičkom kraju, gdje su dostigle 300 dinara po kilogramu. Ovaj trend ukazuje na sve veću potražnju za ovim kategorijama stoke u zapadnoj Srbiji. Uz to, rast cijena povezan je i sa smanjenom ponudom u pojedinim dijelovima godine, što je dodatno potaknulo rast tržišnih vrijednosti. Pozitivan utjecaj na cijene imalo je i uvođenje novih standarda kvalitete u klaonicama.

Prasad: evidentan pad cijena

Početkom godine u Južnobačkom i Sjevernobačkom okrugu prodavali su se prasići do 15 kg po cijeni od 500-550 dinara/kg. Tijekom ljeta cijena je pala na 320-350 dinara/kg u većini regija. Najveća oscilacija bila je u regiji Nišavskog okruga, gdje su cijene krajem godine bile znatno niže.
Prasad od 16 do 25 kg bilježe sličan trend. Najviša cijena tijekom godine iznosila je 600 dinara/kg u Somboru i Čačku, dok su najniže cijene zabilježene u Raškom okrugu, gdje su se kretale između 320 i 450 dinara/kg.

Tovljenici: od polovice godine pad cijene

Cijena tovljenika od 80 do 120 kg bila je stabilna tijekom godine u rasponu od 230 do 350 din/kg. Najniže cijene zabilježene su u Nišavskom okrugu i Raškom području, dok su najviše vrijednosti zabilježene na tržnicama u Čačku.
Kod težih tovljenika (>120 kg) cijene su imale značajan pad u drugoj polovici godine. Početne cijene od 300 dinara/kg krajem godine su u nekim regionima, poput Sjevernobačkog okruga, pale ispod 200 dinara.

Telad: stabilni tijekom cijele godine

Cijena teladi HF rase ostala je na stabilnoj razini tijekom cijele godine, s prosjekom od 600 dinara/kg u svim regijama. Ova kategorija imala je najmanje fluktuacije u odnosu na druge vrste stoke.
Telad SM pasmine postigla je najviše cijene. Krajem godine cijena u Somboru i užičkom kraju iznosila je 750-800 dinara/kg, što je rezultat povećane potražnje za ovom vrstom mesa na tržištu.

Dominiraju regionalne razlike

Razlike u cijenama između središnjih dijelova Srbije i Vojvodine ostale su značajne tijekom cijele godine. Vojvodina, posebno Južnobački i Srijemski okrug, bilježe najviše cijene za većinu kategorija stoke, dok su cijene u središnjoj Srbiji bile povoljnije, što je manjim kupcima olakšalo pristup tržištu. U Beogradu i okolici zabilježene su stabilne, ali nešto više cijene, što odražava veću potražnju u urbanim središtima. Potražnja za kvalitetnim mesom u luksuznim beogradskim restoranima utjecala je i na cijene u okolnim regijama.

Čimbenici koji su oblikovali tržište

Ključnu ulogu u formiranju cijena imala je sezonska potražnja, posebice za janjetinom. Osim toga, povećana ponuda u pojedinim razdobljima godine, kao i regionalne specifičnosti, značajno su utjecale na volatilnost tržišta. Promjene u troškovima prijevoza i hranidbe stoke dodatno su oblikovale dinamiku cijena. Na proizvodnju stočne hrane posredno su utjecale i klimatske prilike, poput sušnih razdoblja, što je dodatno utjecalo na cijene. Uvođenje novih tehnologija u proizvodnji stočne hrane u pojedinim regijama dovelo je do smanjenja troškova, ali učinci na cijene nisu bili ujednačeni.

Pregled cijena po kategorijama

Janjad: Najstabilniji rast cijena zabilježen je s maksimumom u Južnobačkom i Srijemskom okrugu. Cijena je u prosjeku bila viša u proljetnim i zimskim mjesecima.
Bikovi: Oscilacije su bile primjetne tijekom cijele godine, s padom cijena u drugom kvartalu, posebice u Vojvodini.
Krmače: Stabilan rast cijena tijekom cijele godine, s maksimumom zabilježenim u užičkom kraju.
Krave: Varijacije ovisno o pasmini, s općim trendom pada cijene HF pasmine.
Prasad: Cijene prasadi imale su trend pada tijekom godine, dok su najviše vrijednosti u pojedinim regijama dostizale 600 din/kg.
Tovljenici: Cijene tovljenika od 80 do 120 kg ostale su uglavnom stabilne, dok su cijene težih tovljenika (>120 kg) u drugom polugodištu zabilježile pad.
Telad: HF telad imala su stabilne cijene tijekom cijele godine, dok su SM telad imala trend rasta s cijenama u regijama s većom potražnjom.

Prognoza za 2025.

Tržište stoke u Srbiji tijekom 2024. godine pokazalo je uobičajene sezonske oscilacije, ali i povećane regionalne razlike. Dok su pojedine kategorije, poput janjadi i teladi, bilježile stabilan rast cijena, drugi segmenti, poput prasadi, bikova i krava za klanje, bilježe pad. Ovi trendovi upućuju na potrebu prilagodbe tržišnih strategija, kako bi se osigurala stabilnost u godinama koje dolaze. Ulaganje u stočarsku infrastrukturu, kao i bolja koordinacija između proizvođača i tržišta, moglo bi doprinijeti smanjenju oscilacija i jačanju konkurentnosti stočarstva na regionalnoj razini. Na temelju kretanja cijena tijekom 2024. očekuje se nastavak regionalnih razlika i sezonskih fluktuacija. Cijene janjadi i teladi vjerojatno će ostati visoke tijekom proljetnih i zimskih mjeseci zbog sezonske potražnje i kvalitete mesa, dok bikovi i krave za klanje predviđaju stabilizaciju cijena uz blagi rast, posebice ako se poveća izvoz u EU. Uvođenje poticaja za stočarstvo, najavljeno za iduću godinu, moglo bi doprinijeti jačanju proizvodnje i smanjenju troškova, što bi pozitivno utjecalo na ukupnu stabilnost tržišta. Očekuje se da će klimatski uvjeti i dalje igrati značajnu ulogu, a proizvođači će se morati prilagoditi novim tehnologijama kako bi ostali konkurentni.
I. U.

Najava događaja

01.03.2025 - Veliko bunjevačko-šokačko prelo u Somboru

HKUD Vladimir Nazor iz Sombora organizira 91. Veliko bunjevačko-šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 1. ožujka, u Hrvatskom domu u Somboru. Okupljanje je od 19 sati a početak programa je u 20 sati. Goste će zabavljati tamburaški sastavi Biseri iz Subotice i Fijaker iz Osijeka.

Cijena ulaznice, u koju je uračunata bogata tombola i večera je 3.200 dinara. Informacije i prodaja karata u prostorijama HKUD-a Vladimir Nazor od 18 do 20 sati, i putem telefona 025/416-019, 060/758-9002 i 064/659-0715.

02.03.2025 - Golubinačke mačkare 2025.

HKPD Tomislav iz Golubinaca organizira Golubinačke mačkare 2025. koje počinju u subotu, 1. veljače, pokladnim jahanjem u 12 sati. Program se nastavlja u nedjelju, 2. veljače, karnevalom na ulicama Golubinaca s početkom u 14 sati.

Golubinačke mačkare uvrštene su u katalog nematerijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji koji je izradio Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata.

08.02.2025 - Šokačko veče u Vajskoj

HKU Antun Sorgg iz Vajske organizira manifestaciju Šokačka večer u subotu, 8. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 3.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer.

Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Krunoslav Šimunović (069/586-5637), Vedrana Balić (060/077-5520) i Dario Bošnjak (060/577-5521).

08.02.2025 - Gupčev bal u Tavankutu

HKPD Matija Gubec iz Tavankuta organizira XVI. Gupčev bal koji će biti održan 8. veljače u velikoj dvorani Doma kulture u Donjem Tavankutu, s početkom u 19 sati. Za dobru zabavu pobrinut će se tamburaški ansambli Kvinta iz Osijeka i Biseri iz Subotice.

Cijena ulaznice s uračunatom večerom i neograničenom konzumacijom pića iznosi 3.000,00 dinara. Rezervacije su moguće na telefon: +381642015274.

15.02.2025 - Šokačko prelo u Beregu

HKPD Silvije Strahimir Kranjčević iz Berega organizira Šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 15. veljače, u mjesnom Domu kulture, s početkom u 19 sati. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.300 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Goste će zabavljati tamburaški sastav Đuvegije. Za informacije, rezervaciju i kupovinu karata javiti se u inbox preko Facebook stranice udruge.

15.02.2025 - Znanstveni kolokvij ZKVH-a u Zemunu o materijalnoj kulturnoj baštini Hrvata u Srbiji

Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata organizira 72. znanstveni kolokvij na temu Materijalna kulturna baština Hrvata u Srbiji u subotu, 15. veljače, u prostorijama župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Zemunu (Zmaj Jovina 24) s početkom u 18 sati. Kolokvij je organiziran u suradnji sa Zajednicom Hrvata Zemuna Ilija Okrugić uz potporu Hrvatskoga nacionalnog vijeća.

Predavač je stručni suradnik u Zavodu Branimir Kopilović, diplomirani povjesničar umjetnosti.

O višestoljetnoj nazočnosti Hrvata unutar panonskog kulturnog prostora jasno svjedoči bogato nasljeđe (graditeljstvo, likovna umjetnost, jezična baština, tradicijske vještine, običaji i dr.). Znanstveni kolokvij dio je aktivnosti Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata čime započinje rad na izradi registra materijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji. Predavanjem će biti prezentirana cjelina kulturnog nasljeđa Hrvata u Srbiji, a dodatna pozornost bit će posvećena spomeničkoj baštini koja je uvrštena i na zajednički kalendar hrvatskih institucija za 2025. godinu.

 

 

22.02.2025 - Pokladna večer u Plavni

HKUPD Matoš iz Plavne organizira manifestaciju Pokladnu večer u subotu, 22. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za dobru zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Igor Probojčević (060/069-3407), Lacika Sabo (063/8250-420), Krunoslav Pakledinac (065/877-8210).

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika