Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Vjerodostojan pjesnički svijet

U nakladi NIU Hrvatska riječ krajem prošle godine objavljena je knjiga pjesama U grlu jato tica stoji, književni prvijenac Nele Skenderović iz Subotice. U knjizi je sabrano četrdeset pjesama u sedam tematskih cjelina – Az esam, Gdje obzorje nema kraja, E moji švigarci!, Pogled iz mulja, Linija žene, Taloženja i Susretanja. Pjesme su pisane standardnim hrvatskim jezikom i bunjevačkim dijalektom a nastajale su u prethodna četiri desetljeća.

Radost za scenu

Knjigu je uredila profesorica književnosti i pjesnikinja Nevena Baštovanović. U pogovoru Baštovanović navodi kako objavljivanje pjesama Nele Skenderović predstavlja »veliki doprinos i radost« za književnu scenu ovdašnjih Hrvata. Kako ističe, pjesnički svijet ove autorice izgrađen je vjerodostojno i autentično, »izvire iz iskustva i izbora pojedinca, ne zaplićući se u pretencioznosti asocijacija i čvorovima vlastitosti«.  
»Svijet Nele Skenderović prožet je osnovnim prirodnim elementima – vodom, zemljom, vatrom i zrakom – jednako kada je bara ustajale panonske nizine i kada je snažni Dunav koji teče i kada je morsko valovlje. Utemeljen je na jednostavnim stvarima i riječima koje čine punokrvnost životnih sokova, hraneći jednako uho i duh čitatelja«, navodi Baštovanović. 

Humanizam, ljepota, dobrota

Kako se dodaje, »svijet je to humanističkih i altruističkih vrijednosti, koje se oslanjaju na ideale ljepote, dobrote, prihvaćanja, praštanja i razumijevanja, bez trunke didaktike i moraliziranja, s tolikom vjerom u Čovjeka!«. Također, Baštovanović ističe i kako je Nelin pjesnički svijet otvoren za susrete s drugim svjetovima, ali identitetski je dosljedan i vjeran sebi, svojim kršćanskim i etničkim korijenima. 
»Ta otvorenost uvijek odiše zaljubljenošću, a često je ljubavna, putena i vatrena, te dovodi do preispitivanja vlastitosti, ali nikad ne biva ogoljena od nutarnjih dubina i transcendencija. Posebno je zanimljivo multipliciranje i preplitanje različitih svjetova unutar lirskog subjekta kojemu prostor i vrijeme postaju irelevantni, a proslava životne punine primarna«, bilježi Baštovanović. 

O autorici

Nela Skenderović (1963.) rođena je i živi u Subotici. Diplomirala je na fakultetu poljoprivrednih znanosti i studirala na Institutu za crkvenu glazbu u Zagrebu. Po osnivanju Teološko-katehetskog instituta u Subotici nekoliko godina bila je asistent predavač profesora Đure Rajkovića za predmet crkvena glazba. Novinarstvom se bavi od 90-ih godina. U Uredništvu na hrvatskom jeziku Radio Subotice radila je kao glazbena urednica i novinarka. Urednica je ilustriranog časopisa UBH-a Dužijanca za kulturu življenja Revija Dužijanca, suradnica je Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata i članica Književno-teatarskog kružoka HKC-a Bunjevačko kolo. 
Bavi se i glazbom. Tijekom rada na raznim glazbenim područjima obradila je duhovne i narodne skladbe. S autorskim skladbama sudjelovala je na Festivalu moderne duhovne glazbe Uskrsfest u Zagrebu, festivalu hrvatskih duhovnih pjesama HosanaFest i višestruko je nagrađivana na Festivalu bunjevački pisama u Subotici. Autorica je glazbe za kratkometražni film Zvonimira Sudarevića Čipka koji je 1994. godine na Festivalu amaterskog filma Žisel u Omoljici, među ostalim, dobio nagradu i za glazbu. U Đurđinu je 2002. utemeljila đurđinski komorni orkestar Musica chorda. Na natječaju Zavoda za kulturu Vojvodine 2006. za kompozicije namijenjene tamburaškim orkestrima primljena joj je instrumentalna skladba Ustaj car, carice, čuju se kraljice. 
Po cijeni od 400 dinara, knjiga U grlu jato tica stoji može se kupiti u uredu NIU Hrvatska riječ (Preradovićeva 11) u Subotici.
H. R.

Najava događaja

01.03.2025 - Veliko bunjevačko-šokačko prelo u Somboru

HKUD Vladimir Nazor iz Sombora organizira 91. Veliko bunjevačko-šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 1. ožujka, u Hrvatskom domu u Somboru. Okupljanje je od 19 sati a početak programa je u 20 sati. Goste će zabavljati tamburaški sastavi Biseri iz Subotice i Fijaker iz Osijeka.

Cijena ulaznice, u koju je uračunata bogata tombola i večera je 3.200 dinara. Informacije i prodaja karata u prostorijama HKUD-a Vladimir Nazor od 18 do 20 sati, i putem telefona 025/416-019, 060/758-9002 i 064/659-0715.

02.03.2025 - Golubinačke mačkare 2025.

HKPD Tomislav iz Golubinaca organizira Golubinačke mačkare 2025. koje počinju u subotu, 1. veljače, pokladnim jahanjem u 12 sati. Program se nastavlja u nedjelju, 2. veljače, karnevalom na ulicama Golubinaca s početkom u 14 sati.

Golubinačke mačkare uvrštene su u katalog nematerijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji koji je izradio Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata.

08.02.2025 - Šokačko veče u Vajskoj

HKU Antun Sorgg iz Vajske organizira manifestaciju Šokačka večer u subotu, 8. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 3.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer.

Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Krunoslav Šimunović (069/586-5637), Vedrana Balić (060/077-5520) i Dario Bošnjak (060/577-5521).

08.02.2025 - Gupčev bal u Tavankutu

HKPD Matija Gubec iz Tavankuta organizira XVI. Gupčev bal koji će biti održan 8. veljače u velikoj dvorani Doma kulture u Donjem Tavankutu, s početkom u 19 sati. Za dobru zabavu pobrinut će se tamburaški ansambli Kvinta iz Osijeka i Biseri iz Subotice.

Cijena ulaznice s uračunatom večerom i neograničenom konzumacijom pića iznosi 3.000,00 dinara. Rezervacije su moguće na telefon: +381642015274.

15.02.2025 - Šokačko prelo u Beregu

HKPD Silvije Strahimir Kranjčević iz Berega organizira Šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 15. veljače, u mjesnom Domu kulture, s početkom u 19 sati. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.300 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Goste će zabavljati tamburaški sastav Đuvegije. Za informacije, rezervaciju i kupovinu karata javiti se u inbox preko Facebook stranice udruge.

15.02.2025 - Znanstveni kolokvij ZKVH-a u Zemunu o materijalnoj kulturnoj baštini Hrvata u Srbiji

Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata organizira 72. znanstveni kolokvij na temu Materijalna kulturna baština Hrvata u Srbiji u subotu, 15. veljače, u prostorijama župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Zemunu (Zmaj Jovina 24) s početkom u 18 sati. Kolokvij je organiziran u suradnji sa Zajednicom Hrvata Zemuna Ilija Okrugić uz potporu Hrvatskoga nacionalnog vijeća.

Predavač je stručni suradnik u Zavodu Branimir Kopilović, diplomirani povjesničar umjetnosti.

O višestoljetnoj nazočnosti Hrvata unutar panonskog kulturnog prostora jasno svjedoči bogato nasljeđe (graditeljstvo, likovna umjetnost, jezična baština, tradicijske vještine, običaji i dr.). Znanstveni kolokvij dio je aktivnosti Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata čime započinje rad na izradi registra materijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji. Predavanjem će biti prezentirana cjelina kulturnog nasljeđa Hrvata u Srbiji, a dodatna pozornost bit će posvećena spomeničkoj baštini koja je uvrštena i na zajednički kalendar hrvatskih institucija za 2025. godinu.

 

 

22.02.2025 - Pokladna večer u Plavni

HKUPD Matoš iz Plavne organizira manifestaciju Pokladnu večer u subotu, 22. veljače, u restranu Bački dvor s početkom u 18 sati. Za dobru zabavu bit će zadužen Tamburaški sastav Ruže. Ulaznice se prodaju po cijeni od 2.000 dinara u što su uračunati jelo i piće za cijelu večer. Informacije i rezervacije na brojeve telefona: Igor Probojčević (060/069-3407), Lacika Sabo (063/8250-420), Krunoslav Pakledinac (065/877-8210).

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika