Djetinjstvo koje ne poznaješ
U nakladi NIU Hrvatska riječ izašla je knjiga priča za djecu Djetinjstvo koje ne poznaješ autorice Ruže Silađev. Zbirka je podijeljena u dvije stilski i sadržajno različite cijeline, prva U vrtu Beskrajno zeleno prilagođena je mlađem, a druga Djetinjstvo koje ne poznaješ starijem uzrastu. Priče su obogaćene ilustracijama Adrijane Vukmanov Šimokov koje vedrim tonovima oslikavaju prizore iz ove zbirke.
Urednica knjige je profesorica hrvatskog jezika i književnosti Ana Gaković.
U vrtu Beskrajno zeleno
Prvi dio knjige naslovljen U vrtu Beskrajno zeleno donosi prizore iz života biljaka, životinja i kukaca u vrtu tijekom proljeća. Kako u pogovoru Gaković navodi, živopisna naracija i kratki dijalozi pletu priče o prirodnim pojavama, imenima cvijeća, prijateljstvu i dobroti.
»Umjetnička mašta isprepleće se s narodnim predajama i mitologijom i tako pred čitatelje dovodi likove vjetra Lahorka Nemirka, Potočiča Preskočića, vrapca Dživ-Džana, Kristu Glistu, Tratinčicu ili Krajcaricu, Pčelicu Vrijednicu, mačka Tomu, lozu Povijušu, božicu Vesnu i druge. Iz svake se priče iščitava poruka o životu koji se razvija, raste, mijenja, zamire i obnavlja. Isto tako svaki od protagonista u vrtu i prirodi ima svoje mjesto, svoju ulogu, nezamjenjivu ljepotu i osobnost. Priče nas potiču na zaboravljeno divljenje malim stvorenjima, otkrivanje detalja i ljepotu stvorenog svijeta koji nas okružuje i uvijek iznova može iznenaditi svojim skladom«, navodi se.
Djetinjstvo koje ne poznaješ
Druga cjelina po kojoj cijela zbirka nosi naziv Djetinjstvo koje ne poznaješ upoznaje čitatelje s prilikama spisateljičinog odrastanja.
»U njima se oslikavaju društveni, kulturni i etnološki obrisi podneblja, što djelu daje dodatnu poučnu vrijednost. U ovim pričama nema tendencije idealističkog prikaza djetinjstva, već se u njima progovara i o dječjim razočaranjima, nadanjima, skromnom životu, doživljenim nepravdama i dječjim iščekivanjima i radostima. Sve to iznosi se ponekad pogledom djevojčice, a ponekad progovara i glas odrasle pripovjedačice koja se svega toga prisjeća i uspoređuje prošlo i današnje vrijeme. U pričama se tematiziraju i opisuju nekadašnji poslovi poput kiseljenja kupusa, stari predmeti, poput ‘mačke’ za dohvaćanje predmeta palih u bunar, zgode iz školskih klupa i dječji nestašluci«, bilježi urednica knjige Ana Gaković.
Svoj primjerak knjige možete preuzeti u prostorijama NIU Hrvatska riječ (Preradovićeva 11) po cijeni od 700 dinara.
Bilješka o autorici
Ruža Silađev rođena je 1949. u Sonti, gdje i danas živi. Po obrazovanju je farmaceutkinja, sada u mirovini. Piše kratku prozu, pjesme, pripovijetke za djecu i dramske tekstove.
Objavila je do sada tri knjige. NIU Hrvatska riječ iz Subotice objavila joj je knjige Divani iz Sonte u dva izdanja (2007. i 2008.) i Šokica pripovida (2011.), a u vlastitoj nakladi objavila je knjigu kratke proze Sonta u sjećanjima šokačkim 2019. godine. Divani iz Sonte prva je knjiga proze na šokačkoj ikavici u povijesti objavljena s lijeve strane Dunava.
Proza i tekstovi Ruže Silađev objavljeni su i u Klasju naših ravni, Subotičkoj Danici, Hrvatskoj riječi, Glasu ravnice, Zvoniku i Hrvatskim novinama u Subotici, časopisu Lola iz Banja Luke, Zvona i Nari iz Istre, na online glasilu Hrvatski glas Berlin, časopisima Marulić, Matica i Kvaka u Zagrebu, Šokadija i Šokci u šokačkoj riči u Vinkovcima, Glasu Slavonije u Osijeku, Glasu komune (Novom glasu komune) i Isteru u Apatinu, zbirkama priča Preprekova jesen i Put do istine. Pjesme je objavljivala u Liri naivi, u zbirkama pjesama s Rešetaračkih susreta, u zbirkama More na dlanu i Kultura snova, Zagreb. Priče za djecu objavljuje u časopisu za djecu Hrcko. Zastupljena je i u panorami suvremene proze za djecu i mlade Hrvata u Vojvodini Zapisane avanture za male i velike i antologijama pjesama Odsjaji ljubavi: panorama suvremene duhovne lirike Hrvata u Vojvodini i Život je pisma: Antologija hrvatskoga pučkog pjesništva u Srbiji ‘Lira naiva’ 2003. – 2022.
Za svoj rad dobila je nekoliko nagrada i priznanja. Dobitnica je prve nagrade na uskrsnom natječaju katoličkog lista Zvonik (2016.) za priču o milosrđu; prve i druge nagrade na natječaju Za lipu rič u Sonti 2018. odnosno 2019. godine; treće i druge nagrade za kratku priču na natječajima Preprekova jesen 2017. i Preprekova jesen 2023. u Novom Sadu; druge nagrade za pjesmu na Večeri ikavice u Stanišiću 2017. kao i na natječaju Novosadske novinarske škole, 2016. i 2018. njene dvije priče (pisane na hrvatskom kao jeziku nacionalne manjine) objavljene i prevedene na pet jezika i snimljene na audio CD-u za slijepu djecu. Katoličko društvo Ivan Antunović iz Subotice dodijelilo joj je 2020. godine nagradu Ivan Antunović u kategoriji zaslužnog pojedinca hrvatske zajednice u Srbiji. Godine 2022. dobila je Nagradu za životno djelo na području književnosti koju dodjeljuje Organizacijski odbor Dana hrvatske knjige i riječi – Dana Balinta Vujkova a 2021. godine nagradu Općine Apatin 24. oktobar za očuvanje tradicijskih vrijednosti i književnost. Također, dobitnica je i diplome First Virtual Art Olimpiad Udruženja balkanskih umjetnika povodom Međunarodnog dana djece, 2020.
Njezin dječji igrokaz Spasimo planet izveden je 2019. u Kulturnom centru Novi Sad. Priče Ruski grob i Tetica prevedene su na ruski jezik i objavljene 2021. u ruskim medijima Rosijskaja gazeta i Besmrtni puk.