Prosvjedi se nastavljaju, dijaloga nema
Kako će se razriješiti aktualna situacija u Srbiji u kojoj već više od dva mjeseca traju blokade fakulteta i prosvjedi s blokiranjem prometnica pitanje je koje se sve češće postavlja. Hoće li razrješenje doći u vidu državne represije ili će se uspostaviti dijalog između onih koji smatraju da zahtjevi nisu ispunjeni i onih koji smatraju da su svi zahtjevi ispunjeni? Pitanje je na koje za sada nema odgovora. Ipak, sudeći prema sjednici Odbora za prosvjetu, koja je održana 22. siječnja i na kojoj je jedina točka dnevnog reda bila blokada sveučilišta i zaštita prava studenata, dijaloga nema.
Odbor za prosvjetu usvojio zaključak
Na sjednici, koju je inicirala ali i vodila predsjednica Narodne skupštine Ana Brnabić, iako joj je predsjedavao predsjednik Odbora prof. dr. Marko Atlagić, prisustvovali su članovi i zamjenici članova Odbora Vesna Đurišić, Biljana Jakovljević, Ana Miljanić, Marinika Tepić, prof. dr. Đorđe Pavićević, Stojan Radenović, Željko Rebrača, prof. dr. Mirka Lukić Šarkanović, Života Starčević, Slađana Šušnjar, kao i zastupnici Ana Jakovljević, Aleksandar Jovanović i prof. dr. Slobodan Cvejić. Sjednici su prisustvovali i rektori, dekani i predstavnici studentskih parlamenata koji su se odazvali pozivu ovog skupštinskog Odbora, a prema navodima oporbe studentima koji su u blokadi, a koji su željeli prisustvovati sjednici to nije bilo dozvoljeno.
Osim što je vodila dvoipolsatnu sjednicu, predsjednica Skupštine imala je i glavnu riječ čemu su se pojedini članovi Odbora iz oporbe protivili, a na kraju burne i žučne rasprave ponudila je unaprijed pripremljen zaključak, na što su članovi iz oporbenih redova napustili sjednicu a zaključak je izglasan s deset glasova.
U zaključku se, među ostalim, navodi kako je na sjednici »ustanovljeno da je akademska godina ugrožena za preko 200.000 studenata javnih visokoškolskih ustanova, na kojima su u ovom trenutku blokade«, i kako je Narodna skupština »shodno svojoj kontrolnoj ulozi, ali kao i predstavnička institucija građana, pokrenula ovo pitanje koje se tiče više stotina tisuća obitelji u Srbiji«.
»Uvažavajući u potpunosti prava na izražavanje mišljenja i na prosvjed, utvrđeno je da je neophodno poštovati prava studenata na neometani nastavak studija. Izražavamo zabrinutost i očekujemo dodatne napore, kako rukovodstva visokoškolskih ustanova, tako i Ministarstva prosvjete, s ciljem da se obrati pažnja na status proračunskih studenata kojih je 102.413; studenata koji borave u studentskom domu; koji imaju studentski kredit, ali i 108.330 samofinancirajućih studenata koji su platili svoje studije. Neophodno je sagledati na koji način će biti nadoknađeni svi oblici nastave i ispitni rokovi, kako bi bile ispunjene obveze visokoškolskih ustanova, za koje su samofinancirajući studenti platili školarine, a proračunskim studentima država platila školarine«, navodi se među ostalim u zaključku.
Također se navodi kako će »u cilju pružanja potpore obiteljima, Narodna skupština otvoriti kontakt centar kome se studenti i njihove obitelji mogu obratiti u vezi sa svim pitanjima i nedoumicama koje imaju u cilju ostvarenja svojih studentskih prava«.
Tri prijetnje
Brnabić je iznijela podatke da u ovom trenutku u Srbiji ima 268.000 studenata, od kojih 230.743 studira na državnim fakultetima, te da od tog broja 102.413 studira na proračunu države. Rekla je kako Srbiji nastavkom blokada sveučilišta prijete tri »eminentne prijetnje«, od kojih je prva da preko 100.000 studenata ostane bez prava proračunskog financiranja države, od kojih će 17.000 izgubiti pravo na studentski dom, što će dovesti do toga da neke obitelji neće moći svojoj djeci pružiti visoko obrazovanje. Kao drugu prijetnju predsjednica Narodne skupštine navela je da samofinancirajući studenti i njihove obitelji budu podvrgnute dodatnim troškovima i dugovima, »zbog blokada koje su uveli ‘neki plenumi’«. Treća prijetnja je prema Brnabić financijska blokada fakulteta, koja bi mogla biti prouzrokovana zahtjevom povrata novca studenata koji se samofinanciraju, jer je dovoljno da samo 100 samofinancirajućih studenata podnese prijavu. »To znači ključ u bravu za državne fakultete i sveučilišta«, poručila je Brnabić. Također je nekoliko puta Brnabić istakla kako je »medeni mjesec« prošao jer »dolazi trenutak da se prekinu šanse da se ispravi ovo«.
Prethodno je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić na TV Happy poručio:
»Uskoro će referendum ili izbori, što god. Tada olovkom mijenjajte vlast u Srbiji, i to je jedini način kako će se vlast u Srbiji mijenjati, nikako drugačije. I molim sve da ne pomisle kako bilo kakvim nasiljem, zaustavljanjem života u Srbiji mogu promijeniti stvari u ovoj zemlji. Molim vas, ne tjerajte nas da pokazujemo da smo država. Ponovit ću: molim vas ne tjerajte nas da pokazujemo da smo država«.
Uspostaviti dijalog i ispuniti zahtjeve
Rektor Beogradskog sveučilišta prof. dr. sc. Vladan Đokić podsjetio je da velika većina profesora, suradnika i istraživača podržava studente u prosvjedima jer su njihovi zahtjevi opravdani, te je poručio da su fakulteti pripremili dodatne programe nastave kako bi se akademska godina završila.
»Fakulteti su već pripremili programe za realizaciju nastave, ako treba radit će se i vikendima i preko ljeta«, rekao je rektor Đokić.
Istaknuo je da je studentski bunt rezultat njihove samosvjesne predstave o stanju u društvu, jer su svjesni da postoje pojave koje nisu ni zakonite ni moralne. On je ukazao i da se studenti ograđuju od politike i iznose svoje stavove »kao samosvjesni građani koji su budućnost ove zemlje«. Preporučio je da se inicira neka forma dijaloga koja bi vodila k ispunjenju zahtjeva studenata.
Brnabićeva je na to odgovorila da je i Parlament spreman angažirati se i biti medijator u razgovorima o ispunjenosti zahtjeva koji su razlog za blokade fakulteta. Članovi odbora iz redova oporbe poručili su da »sve ovisi od vlasti«. Zastupnik Stranke slobode i pravde Peđa Mitrović rekao je da treba institucije pustiti da rade svoj posao, da ispune zahtjeve studenata i da će odmah sve biti gotovo. Istakao je da je problem u tome što vlast ne želi ispuniti zahtjeve i što tri mjeseca krije odgovorne za tragediju u Novom Sadu, a prof. dr. Đorđe Pavićević pozvao je vlast da ne plaši i zastrašuje ljude, dodajući da to neće imati efekat kakav žele.
J. D.