»Radim posao koji volim«
Nenad Temunović iz Subotice vratio se nedavno iz Siska s 31. Zimske škole hrvatskog folklora u organizaciji Hrvatske matice iseljenika. I to ne bi bila neka posebna vijest da Temunović time nije postao prvi tamburaš u povijesti te škole koji je prošao sve njezine programe, tj. četiri folklorne zone – panonsku, dinarsku, alpsku i jadransku. Naime, od 2020. on je pohađao četiri zimske i četiri ljetne škole, položivši ukupno tridesetak ispita, od praktičnih do teorijskih.
Sve četiri zone
Stečena znanja iz Matičine škole, kako kaže, primijenit će u okviru HGU-a Festival bunjevački pisama iz Subotice, čiji je član, ali i u svojem poslu odgojitelja.
»U Školi hrvatskog folklora uče se pedagoške metode, rad s orkestrima i djecom. U udruzi mogu raditi na dopuni metoda sviranja i znanja o baštini, a u vrtiću mogu učiti djecu glazbenoj baštini«, kaže on.
Kako dodaje, najdraže su mu teme iz panonske folklorne zone, jer je to glazbeni kontekst u kojem je i sam odrastao.
»Tu spada i folklor bunjevačkih Hrvata iz Bačke što se također izučava u Školi hrvatskog folklora. Naš se folklor sviđa polaznicima koji dolaze iz nekih drugih krajeva, glazba je laganija u odnosu na druge zone. Drage su mi i polke iz alpske zone«, kaže on.
Školu hrvatskog folklora preporuča i drugima:
»Pozvao bih ljude iz drugih KUD-ova i udruga Hrvata u Srbiji koje zanima baština da se jave na ovu školu. Voditelji Škole su istaknuti stručnjaci. Voditelj tamburaškog programa je Tibor Bün, a gost predavač je poznati pedagog i skladatelj maestro Siniša Leopold. Škola nije ‘zabava’ već se ozbiljno radi, sedam-osam sati dnevno. Polažu se ispiti pred komisijom. To je znanje koje se ne može dobiti u nekoj instituciji a steći ćete i puno prijatelja iz različitih krajeva svijeta«.
Tamburaško naslijeđe
Nenad potječe iz poznate tamburaške obitelji Temunović. Njegova majka Mira i ujak Vojislav profesori su tambure u subotičkoj Glazbenoj školi te glazbeni voditelji HGU-a Festival bunjevački pisama. S takvim »backgroundom« nije bilo nelogično da se i on odluči za tamburu. Izabrao je tamburaško čelo te kao tamburaš završio i srednju muzičku školu u Subotici. Tijekom srednje škole osvajao je prva mjesta na republičkim natjecanjima iz tambure, a jedne godine i nagradu laureata.
»Tamburu sam počeo svirati sa sedam godina u Subotičkom tamburaškom orkestru. U tom orkestru sam stasao, a 2002. prelazim u Festival bunjevački pisama i od tada sam aktivni član festivalskog orkestra do danas«, priča Nenad.
Primarni posao – odgojitelj
Unatoč dugogodišnjem stažu u glazbi, Temunovićev primarni posao je posao odgojitelja. Završio je Visoku školu za obrazovanje odgojitelja i trenera u Subotici te potom i jednogodišnju specijalizaciju za muzički odgoj. Godine 2019. položio je državni ispit, 2020. završio je Lektorat hrvatskog jezika i književnosti u Novom Sadu, a 2021. položio ispite za Montessori predavača. Ima i ECL certifikat za engleski jezik.
Od 2014. radi u struci, u subotičkoj predškolskoj ustanovi Naša radost. Isprva u vrtiću Marija Petković – Sunčica, a 2016. prelazi u vrtić Petar Pan u Tavankutu, gdje i danas radi. Član je tima za online aktivnosti ustanove Naša radost te je sudjelovao u međunarodnim projektima Erasmus iz područja odgovora na klimatske promjene ili učenja u prirodi. Koautor je radnog lista za pripremno-predškolski program iz matematike U svijetu matematičkih pojmova na hrvatskom jeziku.
»Moja majka radi u prosvjeti već skoro 35 godina te sam i ja htio poći tim putem. Zanimao me je rad i u muzičkoj, ali sam shvatio da mi više odgovara raditi s djecom ranog uzrasta te sam upisao studij za odgojitelja. Mogu reći da imam sreće raditi posao kojim volim i koji me ispunjava«, kaže naš sugovornik.
S vrtićkom djecom radi i glazbene programe, priprema ih za nastupe te vodi zbor u tavankutskom vrtiću. Među ostalim, priprema i dječje igrokaze na bunjevačkoj ikavici za Dane hrvatske knjige i riječi – Dane Balinta Vujkova u Subotici.
Nenad se opobao i u glumi, gledali smo ga u predstavi Salon mame Tereze koju je realizirao Književno-teatarski kružok HKC-a Bunjevačko kolo iz Subotice. Kada su u pitanju hobiji, ljubitelj je i kolekcionar suvremenih društvenih igara.
D. B. P.