Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Ako dozvolite…

Postoje brojne destinacije diljem svijeta koje su nepristupačne za širu javnost ili zahtijevaju posebne dozvole zbog zaštite prirodne sredine, kulturne baštine, ekoloških razloga, ili čak zbog političkih i sigurnosnih razloga. U nekim slučajevima vladine ili privatne organizacije mogu izdati dozvole samo za specijalizirane posjetitelje, kao što su istraživači, znanstvenici, novinari ili grupe sa specifičnim interesima. Ovog tjedna navodim nekoliko zanimljivih destinacija koje zahtijevaju posebne dozvole za posjet.
Sjeverna Koreja je, možda, najpoznatija destinacija koja zahtijeva posebne dozvole. Zbog stroge kontrole nad turistima posjetitelji mogu ući u zemlju samo putem organiziranih tura koje su pod punom kontrolom vlasti. Svi posjeti strogo su nadzirani, a dozvole su potrebne ne samo za ulazak, već i za kretanje unutar zemlje. Turisti ne mogu slobodno istraživati gradove ili sela, već moraju biti u pratnji vodiča.
Iako je Antarktik tehnički međunarodni kontinent, veći dio je zaštićen prema Antarktičkom ugovoru, koji regulira istraživanje i posjete. Za ulazak u istočni dio Antarktika, koji je najizoliraniji i ekološki najosjetljiviji, potrebne su posebne dozvole. Zbog teških vremenskih uvjeta i zaštićenih ekosustava turizam u ovom dijelu svijeta strogo je reguliran, a dozvolu mogu dobiti samo istraživači, znanstvenici ili organizirane ekspedicije.
Sljedeća destinacija, otok Koh Tachai na Tajlandu, jedno je od najljepših mjesta za ronjenje, no od 2016. godine zatvoreno je za turiste kako bi se zaštitili lokalni ekosustavi. Za posjet određenim dijelovima otoka potrebne su posebne dozvole. Zatvaranje je bilo dio napora da se očuva ovo jedinstveno ekološko područje.
Islas Ballestas, često nazivana Malim Galapagosima, dom su ogromnim kolonijama ptica, morskih lavova i pingvina. Iako su popularna destinacija, za posjet određenim dijelovima otoka potrebne su posebne dozvole zbog zaštite ekosustava i životinja. Također, broj brodova koji mogu posjetiti otoke u jednom danu strogo je ograničen.
Izravno s malog, idemo i na veliki. Šalu na stranu, dozvole i poštovanje određenih pravila bit će vam potrebni ako planirate na Galapagos. On je poznat po svojoj ekološkoj i biološkoj važnosti te postavlja visoke standarde za zaštitu svog prirodnog okruženja.
Na ovotjednom popisu našao se i bivši nuklearni kompleks Černobil, popularna destinacija za ljubitelje mračnog turizma, ali posjet zoni isključenja i područjima oko Černobila zahtijeva posebne dozvole. Iako su organizirane ture sada dostupne, svaki posjet mora biti odobren od ukrajinskih vlasti, jer područje i dalje predstavlja rizik zbog visokih razina zračenja u određenim dijelovima.
Tu su i Maja piramide u Nacionalnom parku Tikal, kao i druge neistražene piramide u Gvatemali. Djela ovih drevnih ruševina su zaštićena i često pod kontrolom lokalnih vlasti, a dozvole se izdaju samo za specijalizirane arheološke misije ili vođene ture.
Bajo Nuevo je izolovani otok koji se nalazi u Karipskom moru, dio teritorijalnih voda Jamajke. Ovaj dio mora zaštićen je zbog velikih koraljnih grebena i morskog života. Da bi posjetili ovaj dio, turisti moraju dobiti dozvolu od jamajčanskih vlasti, a broj posjeta je ograničen kako bi se smanjio utjecaj na prirodni ekosustav.
Meni, iskreno, najinteresantniji je otok Sentineli, dio Andamanskih otoka, dom Sentinelskog plemena, jednog od posljednjih plemena na svijetu koje je potpuno izolirano od vanjskog svijeta. Zakon zabranjuje posjet ovom otoku, jer je pleme agresivno prema posjetiteljima i postoji opasnost da bi kontakt s vanjskim svijetom mogao ugroziti njihov način života. Iako postoji zabrana, u nekim slučajevima vladine su dozvole izdane istraživačima i antropolozima, ali uz strogi nadzor.
I za kraj, Socotra, arhipelag u Indijskom oceanu, dio Jemena, poznat je po svojoj jedinstvenoj florističkoj i faunističkoj baštini. Zbog političkih i sigurnosnih razloga, kao i zbog zaštite prirodnih resursa, potrebna je specijalna dozvola za posjet otocima. Socotra je dom nekih od najnevjerojatnijih i najstarijih biljnih vrsta, ali zbog sukoba u Jemenu, otoci su ograničeni za turiste.
Ove destinacije, zbog svoje izoliranosti, zaštićenosti ili političkih i ekoloških razloga, nude jedinstvenu priliku za one koji traže autentična, netaknuta iskustva, ali uz posebnu pažnju i odgovornost prema prirodi i lokalnoj zajednici. Za mnoge od njih posjet zahtijeva temeljitu pripremu i razumijevanje specifičnih uvjeta, a odgovarajuća dozvola može otvoriti vrata avantura u mjestima koja su još uvijek daleko od masovnog turizma. Uvjeti vrijedni dodatnog angažiranja.
Gorana Koporan

Najava događaja

01.03.2025 - Veliko bunjevačko-šokačko prelo u Somboru

HKUD Vladimir Nazor iz Sombora organizira 91. Veliko bunjevačko-šokačko prelo koje će biti održano u subotu, 1. ožujka, u Hrvatskom domu u Somboru. Okupljanje je od 19 sati a početak programa je u 20 sati. Goste će zabavljati tamburaški sastavi Biseri iz Subotice i Fijaker iz Osijeka.

Cijena ulaznice, u koju je uračunata bogata tombola i večera je 3.200 dinara. Informacije i prodaja karata u prostorijama HKUD-a Vladimir Nazor od 18 do 20 sati, i putem telefona 025/416-019, 060/758-9002 i 064/659-0715.

02.03.2025 - Golubinačke mačkare 2025.

HKPD Tomislav iz Golubinaca organizira Golubinačke mačkare 2025. koje počinju u subotu, 1. veljače, pokladnim jahanjem u 12 sati. Program se nastavlja u nedjelju, 2. veljače, karnevalom na ulicama Golubinaca s početkom u 14 sati.

Golubinačke mačkare uvrštene su u katalog nematerijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji koji je izradio Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika