Osude i pravdanje
Dijelovi govora gradonačelnika Subotice Stevana Bakića, izgovorenog 25. siječnja na Banijskom prelu u Subotici, izazvali su reakcije javnosti u gradu ali i šire. Naime, komentirajući aktualna društvena previranja u Srbiji, Bakić je rekao da su »ustaše ponovo napale našu Srbiju« i da »iza svih ovih događaja stoji hrvatska obavještajna služba«. Dodao je i da mu se predbacuje što je u Subotici uveden u službenu uporabu bunjevački jezik i što je u središtu grada pjevao Baja Mali Knindža (u oba slučaja neslaganje s ovim odlukama iskazivali su predstavnici ovdašnjih Hrvata). Također je rekao da je zaustavio postavljanje spomenika Aleksi Kokiću »jer to nije pjesnik, to je bio suradnik, desna ruka Mile Budaka, ustaškog ideologa«. »I da znate – neće ustaše srušiti našu Srbiju«, kazao je gradonačelnik.
»Uvrede i otvorena mržnja«
Ove izjave gradonačelnika Bakića sutradan (nedjelja, 26. siječnja) osudili su Demokratski savez Hrvata u Vojvodini i Hrvatsko nacionalno vijeće, pozivajući istodobno nadležna državna tijela da reagiraju.
DSHV je naveo kako ove poruke predstavljaju »povratak u retoriku prošlosti, ispunjenu neistinitim tvrdnjama, uvredama i otvorenom mržnjom prema Hrvatima«.
»Ovakve izjave predstavljaju neprihvatljiv napad na dostojanstvo i sigurnost hrvatske zajednice u Subotici i šire«, navodi se u priopćenju stranke.
Dodali su i kako se ovakvim postupcima i porukama gradonačelnika Bakića »ugrožavaju ne samo postignuti pomaci u relaksaciji odnosa Hrvatske i Srbije već i sam smisao svake buduće suradnje«.
Također, pozvali su mjerodavna tijela i činitelje u društvu da hitno reagiraju na ovakve istupe. Komentirajući Bakićeve izjave, predsjednica HNV-a te ujedno i zastupnica u Hrvatskom saboru Jasna Vojnić navela je na Facebooku sljedeće:
»U svojstvu saborske zastupnice, pozivam Stevana Bakića da iznese dokaze za ove svoje tvrdnje, u suprotnom, rasprava u Europskom parlamentu na ovu temu morat će biti pokrenuta. U istoj izjavi Stevan Bakić imputira ustašku ideologiju svim Hrvatima, pa tako i nama koji živimo u Republici Srbiji čime direktno inspirira etnički motivirano nasilje spram Hrvata. U svojstvu predsjednice Hrvatskog nacionalnog vijeća javno pozivam državnu tužiteljicu Zagorku Dolovac da pokrene kazneni postupak, budući da se ovakva djela gone po službenoj dužnosti«.
»Narušavanje međunacionalnih odnosa«
Bakićeve sporne izjave osudili su i gradski odbori stranaka u Subotici – Stranke slobode i pravde, Nove Demokratske stranke Srbije i Novog lica Srbije kao i Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara i Akcija progresivne Vojvodine. Također, tri oporbene vijećničke skupine u Skupštini grada Subotice – Narodni pokret Srbije, LSV – Vojvođani, ZLF, DZH – Biram Suboticu, Demokratska stranka – predale su prijedlog da se u dnevni red iduće sjednice uvrsti rasprava o postupcima gradonačelnika Stevana Bakića koji je svojim djelovanjem, kako navode, izašao izvan zakonskih nadležnosti, okvira pristojnosti i etičnosti.
Osuda je u ponedjeljak, 27. siječnja, stigla i iz Ministarstva za ljudska i manjinska prava. Ministarstvo je najoštrije osudilo »neprimjerene i tendenciozne izjave« gradonačelnika Subotice »koje ugrožavaju pripadnike hrvatske nacionalne manjine u Republici Srbiji i stvaraju dodatne tenzije u društvu«.
Kako se dodaje, ovakve izjave istodobno narušavaju međunacionalne odnose u Srbiji i dodatno otežavaju izgradnju i uspostavljanje dobrosusjedskih odnosa između Srbije i Hrvatske. Također, Ministarstvo je pozvalo nadležne institucije na reakciju i postupanje u skladu s propisima.
Gradonačelnikova konferencija za medije
Povodom reakcija dijela javnosti na njegove izjave gradonačelnik Stevan Bakić sazvao je u utorak, 28. siječnja, konferenciju za medije. On je rekao da su ga, na žalost, »neki pogrešno shvatili« i da se njegova izjava u kojoj spominje »ustaše« odnosi na pojedince koji, po njemu, rade protiv interesa države Srbije. Dodao je i da jednako gleda na sve građane Subotice kao i da ima veliki broj prijatelja Hrvata.
Na pitanje smatra li da su njegove izjave o ustašama koje ruše Srbiju izazvale strah kod Hrvata koji žive u Subotici, Bakić je odgovorio:
»Ne bi trebalo da izazove, a zato danas i držim ovu konferenciju za novinare da pojasnim na koga sam mislio – mislio sam na pojedinačne slučajeve, a to su Dinko Gruhonjić, Mila Pajić i njihovi suradnici i njihova udruženja«, odgovorio je Bakić.
On je komentirao i reagiranja predsjednice HNV-a Jasne Vojnić i Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog koje vodi Tomislav Žigmanov. Bakić smatra da su oni trebali reagirati i na, po njemu, ekstremne istupe osoba koja ne podržavaju vlast.
»Ja ih sada pitam službeno da mi odgovore na sve ono što sam ja pobrojao. Znači li njihovo neoglašavanje da su suglasni, da podržavaju? To nema veze. Što se tu nisu oglasili niti osudili govor mržnje niti bilo koji ispad, pogotovo bi se ministar Žigmanov trebao po svojoj funkciji oglasiti. Ili me je možda pobrkao s ovim profesorom (Jovom) Bakićem, pa je mislio njemu se obratiti, pa se meni obratio«, upitao je Bakić.
Na pitanje je li moguć susret s Vojnić i Žigmanovim, Bakić je kazao:
»Oni su se prije obraćali za neke stvari i ja sam odgovarao, kad je bilo nekih drugih situacija i napada ja sam odmah reagirao. Uvijek sam za razgovor, samo me trebaju okrenuti. Ja prvi zvati neću nikoga. Pogotovo što su bila ta dva velika događaja, polaganje kamena temeljca za Hrvatsku kuću i njeno završenje i u oba slučaja nisam dobio poziv kao gradonačelnik ovog grada. To su par pitanja za njih zašto je tako bilo«, kazao je Bakić.
Reakcije na press
Demokratski savez Hrvata u Vojvodini pozitivno je ocijenio obraćanje gradonačelnika Subotice Stevana Bakića na konferenciji za medije.
»Iako su u spomenutom obraćanju gradonačelnika Bakića bile uočljive namjere u razjašnjavanju nekakvih društvenih nesporazuma te usmjeravanje pažnje na individualne slučajeve umjesto na opću zajednicu, DSHV opetovano iznosi stav kako je u višekulturnom i multinacionalnom ambijentu, kakav je Subotica, nužno pristupati javnim komunikacijama s krajnjim obzirom na osjetljivost nacionalnog i kulturnog identiteta svake zajednice. U tom smislu, današnja poruka gradonačelnika o poštovanju svih građana koji iskazuju lojalnost Srbiji, neovisno o njihovoj vjerskoj i nacionalnoj pripadnosti, može doprinijeti jačanju međusobnog povjerenja i solidarnosti«, navodi se u objavi DSHV-a.
DSHV, međutim, ne može zanemariti činjenicu da se pripadnici hrvatske zajednice, koja stoljećima sudjeluje u oblikovanju kulturnog, društvenog i ekonomskog tkiva Subotice i svjedoči odanost demokratskim vrijednostima, često susreću s ne malim izazovima u očuvanju svog identiteta i afirmaciji svojih prava.
»Svaka izjava ili čin koji sadrži negativnu generalizaciju ili implicitnu diskreditaciju bilo koje zajednice javlja se kao smetnja naporima u njegovanju dijaloga i razumijevanja, što bi trebala biti odgovornost svih javnih aktera«, dodaje se.
DSHV je pozdravio izraženu spremnost gradonačelnika na otvoreni dijalog i njegovu izjavu o dostupnosti za komunikaciju s predstavnicima hrvatske zajednice.
»Smatramo da je upravo institucionalna suradnja temelj za rješavanje nesporazuma i za izgradnju partnerskog odnosa, pri čemu dijalog mora biti vođen uzajamnim uvažavanjem, poštovanjem različitosti i zajedničkim ciljem razvoja suživota«, zaključuje se.
Komenirajući konferenciju za medije gradonačelnika Bakića, predsjednica HNV-a Jasna Vojnić navela je da Stevan Bakić, kao javna ličnost, mora snositi odgovornost za izjave s Banijskog prela.
»Govor mržnje je apsolutno neprihvatljiv u svakom društvu i za svakog pojedinca, bez obzira na njegovu poziciju ili status. On ne samo da narušava osnovna ljudska prava već stvara atmosferu nesnošljivosti i podjela koje ugrožava društveni sklad i mir. Takav govor mora biti sankcioniran i to na svim razinama – kako individualno, tako i kolektivno, jer njegova šteta ne pogađa samo pojedinca koji ga izgovara već i čitavu zajednicu«, navela je Vojnić.
Dodala je i da Stevan Bakić, kao javna ličnost, ali i kao bilo koji drugi, mora snositi odgovornost za svoje riječi, jer one imaju težak utjecaj na društvo.
»Kazne za govor mržnje trebaju biti jasne, dosljedne i pravedne, kako bi se spriječilo dalje širenje netrpeljivosti i nasilja u društvu«, zaključila je Vojnić.
H. R.