Vratiti ploču iz 1925. godine
Subotica je grad koji ima lijepu i značajnu prošlost. Takva prošlost bi trebala biti adekvatno obilježena i spomen pločama kojih u Subotici, po mom mišljenju, ima malo. Trebalo bi obilježiti značajne događaje, ličnosti iz kulture, politike, sporta… Ne može sve biti obilježeno spomenicima i bistama oko Gradske kuće, ali se nečije zasluge mogu obilježiti primjerice spomen pločama na kući gdje su istaknute ličnosti živjele.
U knjizi Javni spomenici opštine Subotica (I. i II.) postoji popis svih spomenika i spomen ploča. Autori su ih opisali s datumom podizanja i lokacijom gdje su postavljeni. Prema mojem uvidu, neke nekadašnje spomen ploče se u ovim knjigama ne spominju.
U Subotici postoji preko 150 spomen obilježja – bisti, spomen ploča, spomen kompleksa, grobnica, ali mislim da to nije dovoljno za veliku prošlost i sadašnjost koju grad ima. Treba kazati i to da su neke spomen ploče nečitljive jer ih je vrijeme oštetilo. A za neke se možda i ne zna gdje su.
Stoga se pitam kakva je sudbina spomen ploče Lazaru Bašiću na ložioni (srušena?) na željezničkom kolodvoru; što je sudbina obeliska koji se nalazio u tvornici Zorka; zašto se moralo ukloniti obilježje 88 ruža ispred Rotografike; je li sačuvana spomen ploča na štrajk željezničara od 15. IV. 1920.; je li sačuvana spomen ploča vezana za oslobođenje Subotice na ulazu u željeznički kolodvor iz 1966.; kakva je sudbina spomen ploča Jovanu Mikiću Spartaku; je li sačuvana spomen ploča postavljena povodom obilježavanja 1.000 godina Hrvatskog Kraljevstva (postavljena 20. 9. 1925. na Trgu kralja Tomislava); je li sačuvana spomen ploča s nekadašnje zgrade Pučke kasine (danas Ulica Petra Drapšina 8) postavljena 15. 8. 1936. u povodu 250. obljetnice glavne seobe Hrvata Bunjevaca s tekstom pjesme Alekse Kokića Za ljepšu budućnost.
Naime, ove se godine navršava 100 godina kako je postavljena spomenuta na Trgu kralja Tomislava. Kako se ove godine obilježava 1.100 godina Hrvatskog Kraljevstva bilo bi lijepo da se ploča ponovno postavi na isto mjesto. To bi ohrabrujuće djelovalo na pripadnike hrvatske nacionalne manjine u Subotici te Srbiji.
Isti bi slučaj bio i s mramornom pločom na kojoj se memorira 250. obljetnica glavne seobe Hrvata Bunjevaca i koja je bila postavljena na zgradi Pučke kasine.
Građani Subotice trebaju biti ponosni na ljude (neki su i život dali za slobodu) i događaje koji su obilježili povijest grada. Kod memoriranja povijesti treba imati osjećaja za sve zajednice u gradu, za svačije doprinose. Brojni su gradovi koji na kućama imaju spomen ploče iz vrlo jednostavnog razloga: kako bi s time upoznali ne samo svoje građane nego i turiste.
Ljudevit Vujković Lamić