Politička kriza zahtijeva političko rješenje
Na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta, koja je održana u utorak, 11. veljače, u Strasbourgu na zahtjev socijaldemokrata, većina zastupnika podržala je prosvjede u Srbiji. Marta Kos, europska povjerenica za susjedstvo i proširenje, izjavila je kako sudjelovanje građana igra važnu ulogu u razvoju demokratskog društva.
»Kao što sam podvukla u svom otvorenom pismu koje je objavljeno prošlog tjedna kao odgovor na brojna pisma koja je komisija dobila, fundamentalne vrijednosti su u srži našeg zajedničkog europskog projekta koji Europska unija od svih zemalja očekuje da prisvoje i poštuju. Ovo uključuje pravo na okupljanje koje se treba izražavati mirno, u skladu sa zakonom, nasilje ne smije biti dozvoljeno i policija treba paziti na sigurnost demonstranata«, rekla je ona.
Prema njenim riječima, prioritet Europske komisije ostaje napredak Srbije na putu k Europskoj uniji i njeno članstvo u toj zajednici. Međutim, kako kaže, put ka članstvu podrazumijeva reforme koje se nalaze u europskim vrijednostima, a ne samo u zakonodavstvu, već i u praksi.
»Ono što je važno je da srpski put k Europskoj uniji nudi rješenja za mnoga pitanja koja se nalaze u zahtjevima demonstranata u Srbiji. Reforme koje želimo vidjeti tijekom pridruživanja trebaju ojačati borbu protiv korupcije, osigurati neovisnost sudstva, odgovornost institucija u javnim nabavkama, potom pluralizam u medijima i poboljšanje izbornih uvjeta. Time se treba osigurati okruženje za društveni sektor. To i naglašavamo u izvješću o napretku Srbije ka članstvu«, rekla je Kos.
O političkoj krizi u Srbiji govorili su i europarlamentaraca iz Hrvatske.
Izvjestitelj za Srbiju u Europskom parlamentu Tonino Picula iskazao je podršku svim mladim ljudima koji mirno prosvjeduju u Srbiji, uz ocjenu da svjedočimo političkoj krizi koja zahtijeva političko rješenje.
»Rješenja ne mogu biti protjerivanje građana Europske unije ni neutemeljene optužbe za vanjsko uplitanje. Ovim izborima, ako do njih dođe, treba prethoditi reforma izbornog sustava u skladu s preporukama OESS-a i Vijeća Europe. Rješenje nije ni oportunistička interpretacija stabilnosti potpomognuta europskim novcem za infrastrukturne projekte, uz manjak kritičnosti prema stanju demokracije«, obrazložio je Picula.
Davor Ivo Stier poručio je da Srbija treba povratiti povjerenje svojih građana te da se raduje europskoj Srbiji koja će se pomiriti sama sa sobom i sa svojim susjedima.
»To je naš doprinos ostvarenju tog cilja, ali je na Srbiji kao suverenoj državi da odluči na koji način će oblikovati svoju budućnost. Ne možemo srbijanskim vlastima nametati europska stajališta, niti možemo spriječiti studente da mašu našim zastavama na trgovima, ali želimo da znaju da država koja prigrli europske vrijednosti uvijek može računati na potporu Europskog parlamenta«, naveo je Stier.
Tomislav Sokol naveo je da su problemi u Srbiji puno dublji od SNS-a i Vučića te da vuku korijene iz činjenice da ova zemlja nikada nije prihvatila odgovornost za vlastite promašaje iz prošlosti.
»Tek kada svi slojevi srpskog društva shvate da od nekakve balkanske hegemonije nema ništa i da je uloga regionalne sile iluzija, onda ćemo govoriti o europskoj perspektivi«, rekao je Sokol.
Predsjednica Hrvatskog nacionalnog vijeća i saborska zastupnica Jasna Vojnić navela je na svom Facebook profilu da je za demokratske procese u Srbiji ključno eliminirati govor mržnje u javnom prostoru te je zahvalila hrvatskim europarlamentarcima Davoru Ivi Stieru, Tomislavu Sokolu i Toninu Piculi što pomažu Srbiji na putu demokratizacije.
H. R.